Kalina koralowa 'Compactum'
Wśród odmian ogrodowych kaliny koralowej warto zwrócić uwagę na wolno rosnącą, obficie kwitnącą i owocującą odmianę ‘Compactum’, której bogate walory dekoracyjne najlepiej uwidaczniają się właśnie jesienią.
Opis rośliny
Kalina koralowa jest rośliną rodzimą. W naturze najczęściej porasta wilgotne łęgi wzdłuż rzek, jezior i strumieni. Kalina symbolizuje młodość i niewinność, często pojawia się w wierszach, pieśniach lub opowiadaniach ludowych. Od starożytności była i nadal jest wykorzystywana jako roślina lecznicza.
Kalina koralowa (Viburnum opulus) ‘Compactum’ tworzy zwarte, kuliste krzewy o wysokości 1-1,5 m. Jasnozielone, z wierzchu błyszczące, trójklapowe liście są dosyć drobne, mają średnicę 5-7 cm. Pod koniec sezonu wegetacyjnego krzewy wyróżniają się intensywnym, purpurowo-czerwonym wybarwieniem liści.
Krzewy zakwitają na przełomie maja i czerwca. Kremowobiałe kwiaty dwojakiego rodzaju zebrane są w płaskie, talerzykowate podbaldachy. Pierwsze rozwijają się kwiaty płonne, położone na obwodzie kwiatostanu, składające się z pięciu zrośniętych u podstawy, okrągłych płatków korony. Kwiaty płodne umiejscowione wewnątrz kwiatostanu są dużo mniejsze, ale to właśnie dzięki nim na krzewach zawiązują się jasnoczerwone, szkliste owoce.
Owoce zdobią krzew od sierpnia do później jesieni, czasami utrzymują się na gałązkach aż do wiosny. Ze względu na wysoką zawartość garbników początkowo nie budzą zainteresowania ptaków, dopiero po przemrożeniu są przez nie chętnie zjadane.
Fot. Grzegorz Falkowski |
W 2002 roku kalina koralowa ‘Compactum’ uzyskała wyróżnienie AGM nadawane przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) odmianom szczególnie wartościowym.
Wymagania i uprawa
Kalina koralowa ‘Compactum’ należy do roślin łatwych w uprawie. Krzewy lubią gleby żyzne i wilgotne, umiarkowanie kwaśne do alkalicznych, stanowiska od słonecznych do półcienia. Wykazują pełną wytrzymałość na mróz.
Rosną zdrowo, nie chorują, jedynie na młodych pędach i liściach mogą pojawić się mszyce. Łatwo je zwalczyć jednym z wielu dostępnych w sklepach ogrodniczych środków ochrony roślin.
W przeciwieństwie do wielu innych krzewów ogrodowych, kalina koralowa ‘Compactum’ nie wymaga przycinania, rośliny w naturalny sposób tworzą zwarte i dosyć regularne formy. Gałązki rosnące nisko przy gruncie, po przysypaniu ziemią dosyć łatwo się ukorzeniają. W ten prosty sposób można rozmnożyć kaliny uprawiane w przydomowych ogródkach.
Gdzie posadzić?
Doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i romantycznych, w parkach i nad wodą. Świetnie komponuje się z innymi krzewami, a jej czerwone korale owoców zdobią pędy długo po opadnięciu liści. Owoce te wabią kolorowo upierzone ptaki przylatujące do nas na zimę, są między innymi przysmakiem gili.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |