Wiesiołek ozdobny, wiesiołek missouryjski (Oenothera macrocarpa) to bylina należąca do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, z obszaru USA. W Polsce to znana roślina ozdobna.

Bylina osiąga do 15 cm wysokości. Wytwarza długie, czerwonawe, pokładające się pędy. Liście są lancetowate, a czasem owalne i całkiem duże (do 8 cm). Mają gładkie lub ząbkowane brzegi i bardzo jasne nerwy.

Kwiaty wiesiołka ozdobnego są duże (do 12 cm średnicy), żółte, koronę czteropłatkową, liczne pręciki i charakterystyczny słupek z 4 długimi nitkowatymi znamionami. Charakterystyczne dla wiesiołka jest to, że kwiaty otwierają się po południu, a pojedynczy kwiat kwitnie tylko 1 dzień.

Roślina kwitnie od czerwca do października i należy do roślin miododajnych

Owocami wiesiołka ozdobnego są duże, oskrzydlone torebki.

Wymagania i uprawa

Wiesiołek ozdobny uprawiany być powinien na stanowisku słonecznym i ciepłym. Najlepsza jest ziemia przepuszczalna, średnio żyzna i sucha. Jest to gatunek odporny na susze i całkowicie mrozoodporny.

Wiesiołek niezbyt dobrze reaguje na przesadzanie.

Zastosowanie

Rośliny te sadzi się na rabatach i ich obrzeżach w małych grupach (ok. 7 roślin na 1 m²). Wiesiołek ozdobny świetnie się sprawdza jako roślina ogrodów skalnych. Doskonale nadaje się też na murki czy skarpy

Jest znaną rośliną wykorzystywaną w suchych bukietach.

Zdjęcia: _Alicja_, Annette Meyer, Nowaja/Pixabay