Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
59
Okazje

Ogród przy szeregowcu

Zaprojektowanie ogrodu przy szeregowcu wymaga starannego zaplanowania i dobrania odpowiednich roślin. Na małej przestrzeni między budynkami sprawdzają się niewysokie krzewy, drzewa szczepione na pniu i charakteryzujące się wąskim pokrojem.

 

W tym małym ogrodzie o powierzchni ok. 200 m² przestrzeń podzielona została na prostokątne wnętrza. Taras, rabaty i ścieżki również mają kształty oparte na prostokątach. Taki prosty układ sprawia, że wykorzystany jest każdy centymetr ogrodu, a koszenie małej powierzchni trawnika nie jest kłopotliwe.

ogród przy szeregowcu

Podział na części

Ogród podzielony jest na 3 części: rekreacyjną z tarasem, reprezentacyjną od strony wejścia do budynku oraz ozdobną łączącą obie części i znajdującą się z boku budynku. Obok części rekreacyjnej znajduje się jeszcze mały ogródek użytkowy z domkiem na narzędzia ogrodnicze i kwaterami do uprawy ziół i warzyw. Wszystkie strefy są połączone ze sobą ścieżkami z płyt betonowych.

ogród przy szeregowcu

Dobór roślin

W części rekreacyjnej znajduje się duży wygodny drewniany taras wyłożony szerokimi deskami. Po środku zaplanowane zostało miejsce na palenisko. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały wysokie krzewy. Od strony sąsiednich ogrodów posadzono wysoki żywopłot z zimozielonych cisów (Taxus). W narożniku rosną nieco wyższe rośliny, które przyciągają uwagę osób odpoczywających na tarasie.

Tuż przy tarasie posadzone zostały surmie (Catalpa) 'Aurea Nana' o niedużych, parasolowatych koronach oraz platan klonolistny (Platanus acerifolia), który latem daje cień na tarasie. Jego piękna sylwetka jest widoczna przez cały rok z oszklonego salonu. Na prostokątnych rabatach kwitną tawułki Arendsa (Astilbe arendsii), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i kołyszą się na wietrze trawy ozdobne (miskanty, rozplenice i turzyce).

ogród przy szeregowcu

Przed wejściem do budynku posadzone zostały parasolowate surmie, a pod nimi założono niskie żywopłoty z bukszpanu (Buxus), tej samej wysokości co ławki. Pod surmiami przez całe lato kwitną różowe rozchodniki okazałe. Uroku kompozycji dodają również kępy traw odobnych, które są efektowne latem, jesienią i zimą.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT