Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
59
Do góry

Ogród przy szeregowcu

Zaprojektowanie ogrodu przy szeregowcu wymaga starannego zaplanowania i dobrania odpowiednich roślin. Na małej przestrzeni między budynkami sprawdzają się niewysokie krzewy, drzewa szczepione na pniu i charakteryzujące się wąskim pokrojem.

 

W tym małym ogrodzie o powierzchni ok. 200 m² przestrzeń podzielona została na prostokątne wnętrza. Taras, rabaty i ścieżki również mają kształty oparte na prostokątach. Taki prosty układ sprawia, że wykorzystany jest każdy centymetr ogrodu, a koszenie małej powierzchni trawnika nie jest kłopotliwe.

ogród przy szeregowcu

Podział na części

Ogród podzielony jest na 3 części: rekreacyjną z tarasem, reprezentacyjną od strony wejścia do budynku oraz ozdobną łączącą obie części i znajdującą się z boku budynku. Obok części rekreacyjnej znajduje się jeszcze mały ogródek użytkowy z domkiem na narzędzia ogrodnicze i kwaterami do uprawy ziół i warzyw. Wszystkie strefy są połączone ze sobą ścieżkami z płyt betonowych.

ogród przy szeregowcu

Dobór roślin

W części rekreacyjnej znajduje się duży wygodny drewniany taras wyłożony szerokimi deskami. Po środku zaplanowane zostało miejsce na palenisko. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały wysokie krzewy. Od strony sąsiednich ogrodów posadzono wysoki żywopłot z zimozielonych cisów (Taxus). W narożniku rosną nieco wyższe rośliny, które przyciągają uwagę osób odpoczywających na tarasie.

Tuż przy tarasie posadzone zostały surmie (Catalpa) 'Aurea Nana' o niedużych, parasolowatych koronach oraz platan klonolistny (Platanus acerifolia), który latem daje cień na tarasie. Jego piękna sylwetka jest widoczna przez cały rok z oszklonego salonu. Na prostokątnych rabatach kwitną tawułki Arendsa (Astilbe arendsii), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i kołyszą się na wietrze trawy ozdobne (miskanty, rozplenice i turzyce).

ogród przy szeregowcu

Przed wejściem do budynku posadzone zostały parasolowate surmie, a pod nimi założono niskie żywopłoty z bukszpanu (Buxus), tej samej wysokości co ławki. Pod surmiami przez całe lato kwitną różowe rozchodniki okazałe. Uroku kompozycji dodają również kępy traw odobnych, które są efektowne latem, jesienią i zimą.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl


Komentarze

Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu