Logo
Logo

Ogród przy szeregowcu

Zaprojektowanie ogrodu przy szeregowcu wymaga starannego zaplanowania i dobrania odpowiednich roślin. Na małej przestrzeni między budynkami sprawdzają się niewysokie krzewy, drzewa szczepione na pniu i charakteryzujące się wąskim pokrojem.

Spis treści
Projekt ogrodu przy szeregowcu Podział na strefy Rośliny zastosowane w projekcie

W tym małym ogrodzie o powierzchni ok. 200 m² przestrzeń podzielona została na prostokątne wnętrza. Taras, rabaty i ścieżki również mają kształty oparte na prostokątach. Takie proste zaprojektowanie ogrodu, że wykorzystany jest każdy centymetr ogrodu, a koszenie małej powierzchni trawnika nie jest kłopotliwe.

ogród przy szeregowcu

Podział na części

Ogród podzielony jest na 3 części: rekreacyjną z tarasem, reprezentacyjną od strony wejścia do budynku oraz ozdobną łączącą obie części i znajdującą się z boku budynku. Obok części rekreacyjnej znajduje się jeszcze mały ogródek użytkowy z domkiem na narzędzia ogrodnicze i kwaterami do uprawy ziół i warzyw. Wszystkie strefy są połączone ze sobą ścieżkami z płyt betonowych.

ogród przy szeregowcu

Dobór roślin

W części rekreacyjnej znajduje się duży wygodny drewniany taras wyłożony szerokimi deskami. Po środku zaplanowane zostało miejsce na palenisko. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały wysokie krzewy. Od strony sąsiednich ogrodów posadzono wysoki żywopłot z zimozielonych cisów (Taxus). W narożniku rosną nieco wyższe rośliny, które przyciągają uwagę osób odpoczywających na tarasie.

Tuż przy tarasie posadzone zostały surmie (Catalpa) 'Aurea Nana' o niedużych, parasolowatych koronach oraz platan klonolistny (Platanus acerifolia), który latem daje cień na tarasie. Jego piękna sylwetka jest widoczna przez cały rok z oszklonego salonu. Na prostokątnych rabatach kwitną tawułki Arendsa (Astilbe arendsii), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i kołyszą się na wietrze trawy ozdobne (miskanty, rozplenice i turzyce).

ogród przy szeregowcu

Przed wejściem do budynku posadzone zostały parasolowate surmie, a pod nimi założono niskie żywopłoty z bukszpanu (Buxus), tej samej wysokości co ławki. Pod surmiami przez całe lato kwitną różowe rozchodniki okazałe. Uroku kompozycji dodają również kępy traw odobnych, które są efektowne latem, jesienią i zimą.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Autor
Ogród przy szeregowcu
Ogród przy szeregowcu
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl