Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
59
Do góry

Ogród przy szeregowcu

Zaprojektowanie ogrodu przy szeregowcu wymaga starannego zaplanowania i dobrania odpowiednich roślin. Na małej przestrzeni między budynkami sprawdzają się niewysokie krzewy, drzewa szczepione na pniu i charakteryzujące się wąskim pokrojem.

 

W tym małym ogrodzie o powierzchni ok. 200 m² przestrzeń podzielona została na prostokątne wnętrza. Taras, rabaty i ścieżki również mają kształty oparte na prostokątach. Taki prosty układ sprawia, że wykorzystany jest każdy centymetr ogrodu, a koszenie małej powierzchni trawnika nie jest kłopotliwe.

ogród przy szeregowcu

Podział na części

Ogród podzielony jest na 3 części: rekreacyjną z tarasem, reprezentacyjną od strony wejścia do budynku oraz ozdobną łączącą obie części i znajdującą się z boku budynku. Obok części rekreacyjnej znajduje się jeszcze mały ogródek użytkowy z domkiem na narzędzia ogrodnicze i kwaterami do uprawy ziół i warzyw. Wszystkie strefy są połączone ze sobą ścieżkami z płyt betonowych.

ogród przy szeregowcu

Dobór roślin

W części rekreacyjnej znajduje się duży wygodny drewniany taras wyłożony szerokimi deskami. Po środku zaplanowane zostało miejsce na palenisko. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały wysokie krzewy. Od strony sąsiednich ogrodów posadzono wysoki żywopłot z zimozielonych cisów (Taxus). W narożniku rosną nieco wyższe rośliny, które przyciągają uwagę osób odpoczywających na tarasie.

Tuż przy tarasie posadzone zostały surmie (Catalpa) 'Aurea Nana' o niedużych, parasolowatych koronach oraz platan klonolistny (Platanus acerifolia), który latem daje cień na tarasie. Jego piękna sylwetka jest widoczna przez cały rok z oszklonego salonu. Na prostokątnych rabatach kwitną tawułki Arendsa (Astilbe arendsii), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i kołyszą się na wietrze trawy ozdobne (miskanty, rozplenice i turzyce).

ogród przy szeregowcu

Przed wejściem do budynku posadzone zostały parasolowate surmie, a pod nimi założono niskie żywopłoty z bukszpanu (Buxus), tej samej wysokości co ławki. Pod surmiami przez całe lato kwitną różowe rozchodniki okazałe. Uroku kompozycji dodają również kępy traw odobnych, które są efektowne latem, jesienią i zimą.

Logo_LiWart - zielen trawy - do Internetu

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu