Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Tawułka Arendsa (Astilbe × arendsii) to grupa odmian mieszańcowych, powstałych z kilku innych gatunków tawułek. Należą one do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae) i występują naturalnie m.in. na obszarze Chin i Japonii.  

Roślina jest piękną, kępiastą byliną letnią i w zależności od odmiany dorasta do 50-110 cm. Jej największą ozdobą są duże, sezonowe, zamierające na zimę, podwójnie lub potrójnie pierzaste, atrakcyjne liście, osadzone na sztywnych, wzniesionych ogonkach oraz niezwykle piękne, gęste, duże, wiechowate, wzniesione kwiatostany, złożone z mnóstwa drobnych, pojedynczych kwiatów.

W zależności od odmiany, kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone lub bordowe. Na pędach pojawiają się latem (VII-IX) i zdobią rabaty przez kilka tygodni. Po przekwitnieniu należy je usuwać.

Wymagania i uprawa

Tawułka Arendsa to bardzo piękna i łatwa w uprawie roślina, o ile tylko ma zapewnione odpowiednie warunki. Preferuje cieniste stanowiska i żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH.

Jej mrozoodporność jest umiarkowana, dlatego dla roślin należy przeznaczyć ciepłe, osłonięte przed wiatrem miejsca. Dobrze jest również okryć je przed zimą kopczykiem torfu lub kory. Należy też pamiętać, że roślina nie toleruje suszy, pełnego słońca i silnych mrozów.

Zastosowanie

Tawułka Arendsa to niezwykle wdzięczna i piękna bylina ogrodowa. Ze względu na liczne odmiany ozdobne, nadaje się do każdego ogrodu i może być uprawiana w doniczkach. Wspaniale komponuje się z innymi roślinami cienia takimi jak paprocie, funkie, brunery wielkolistne czy żurawki. Bardzo ładnie wygląda też w jednogatunkowych grupach, najlepiej utworzonych w pobliżu oczka wodnego.

Jej kwiatostany nie bardzo nadają się do wazonu gdyż są nietrwałe, ale można je zasuszyć i przeznaczyć na suche bukiety.

Wybrane odmiany

  • 'Fanal' – odm. o ciemnoczerwonych kwiatach i ciemnozielonych liściach, wys. ok. 60 cm.
  • 'Mont Blanc' – wysoka odm. o dużych, białych kwiatostanach, wys. ok. 1 m.
  • 'Zuster Theresa' – odm. o gęstych, "puszystych", jasnoróżowych kwiatostanach, wys. ok. 40-60 cm.
  • 'Amerika' – odm. o gęstych, różowych kwiatostanach, wys. ok. 60-80cm.
  • 'Amethyst' – odm. o różowo-fioletowych kwiatostanach, wys. ok. 30-50 cm.
  • 'Color Flash' – odm. o różowych kwiatach i dwukolorowych, bordowo-zielonych liściach, wys. ok. 50 cm.
  • 'Gloria Purpurea' – odm. o ciemnoróżowych, gęstych kwiatostanach, wys. ok. 60-80 cm.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Alina Kuptsova/Pixabay, iVerde