Tawułka Arendsa (Astilbe × arendsii) to grupa odmian mieszańcowych, powstałych z kilku innych gatunków tawułek. Należą one do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae) i występują naturalnie m.in. na obszarze Chin i Japonii. Są popularnymi roślinami ogrodowymi chętnie sadzonymi w naszych ogrodach.
Jaką byliną jest Tawułka Arendsa?
Roślina jest piękną, kępiastą byliną letnią i w zależności od odmiany dorasta do 50-110 cm. Jej największą ozdobą są duże, sezonowe, zamierające na zimę, podwójnie lub potrójnie pierzaste, atrakcyjne liście, osadzone na sztywnych, wzniesionych ogonkach oraz niezwykle piękne, gęste, duże, wiechowate, wzniesione kwiatostany, złożone z mnóstwa drobnych, pojedynczych kwiatów.
Tawułka Arendsa kwitnie długo – od lipca do października. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone lub bordowe.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie stanowisko dla tawułki Arendsa?
Uprawa tawułek w ogrodzie nie jest bardzo trudne, o ile tylko roślina ma zapewnione odpowiednie warunki. Preferuje cieniste stanowiska i żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Jej mrozoodporność jest umiarkowana, dlatego dla roślin należy przeznaczyć ciepłe, osłonięte przed wiatrem miejsca.
Roślinę dobrze jest przesadzać co 4-5 lat. Podczas tego zabiegu można ją odmłodzić, czyli rozmnożyć przez podział karpy. Najlepiej robić to późną jesienią.
Pielęgnacja tawułki Arendsa
Tawułka Arendsa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Usuwamy wokół niej chwasty i podlewamy w razie potrzeby. Przyjęło się, że tawułka nie lubi nawożenia mineralnego ale jeśli zmniejszymy jego dawki lub użyjemy nawozów organicznych (np. kompost) bardzo dobrze na nie zareaguje. Należy też pamiętać, że roślina nie toleruje suszy więc warto ją ściółkować.
Kwiatostany po przekwitnięciu najlepiej ściąć, by zatrzymać tworzenie nasion przez tawułkę. Ten zabieg wzmacnia roślinę. Obumarłe liście usuwamy zwykle późną jesienią, choć niektórzy zalecają robić to wczesną wiosną.
Dobrze jest również okryć ją przed zimą kopczykiem torfu lub kory.
Szkodniki i choroby tawułki Arendsa
Tawułka Arendsa to odporna roślina, którą zalicza się do jednych z rzadziej atakowanych przez szkodniki czy choroby bylin. Do szkodników, które mogą jednak zaatakować roślinę należą mszyce, a najczęściej pojawiającą się chorobą grzybową jest mączniak prawdziwy. Gdy zobaczymy objawy ich występowania najlepiej szybko zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Gdzie sadzić tawułki Arendsa w ogrodzie i donicach?
Tawułka Arendsa to bardzo ładna bylina ogrodowa, która zdobi nie tylko swoimi puszystymi kwiatostanami przywodzącymi na myśl pióropusze ale również liśćmi o ażurowej budowie. Ze względu na liczne odmiany ozdobne, nadaje się do każdego ogrodu i może być uprawiana w doniczkach. Bardzo ładnie wygląda też w jednogatunkowych grupach, najlepiej utworzonych w pobliżu oczka wodnego.
Wspaniale komponuje się z innymi roślinami cienia takimi jak paprocie, funkie, brunery wielkolistne czy żurawki.
Jej kwiatostany można zasuszyć i przeznaczyć na suche bukiety.
Wybrane odmiany tawułki Arendsa
- 'Fanal' – odm. o ciemnoczerwonych kwiatach i ciemnozielonych liściach, wys. ok. 60 cm.
- 'Mont Blanc' – wysoka odm. o dużych, białych kwiatostanach, wys. ok. 1 m.
- 'Zuster Theresa' – odm. o gęstych, "puszystych", jasnoróżowych kwiatostanach, wys. ok. 40-60 cm.
- 'Amethyst' – odm. o różowo-fioletowych kwiatostanach, wys. ok. 30-50 cm.
- 'Color Flash' – odm. o różowych kwiatach i dwukolorowych, bordowo-zielonych liściach, wys. ok. 50 cm.
- 'Gloria Purpurea' – odm. o ciemnoróżowych, gęstych kwiatostanach, wys. ok. 60-80 cm.
Gdzie kupić sadzonki tawułki Arendsa?
Tawułki Arendsa są popularne i często dostępne w sklepach oraz centrach ogrodniczych. Sadzonki różnych odmian można również kupić w sklepach internetowych takich jak:
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Alina Kuptsova/Pixabay, iVerde