W tym ogrodzie o powierzchni ok. 800 m² najwięcej miejsca przeznaczono pod soczyście zielony trawnik. Rabaty są prostokątne, ale też lekko podwyższone, co daje wrażenie głębi. Z trzech stron ogród otacza żywopłot z żywotników (Thuja) 'Smaragd'. Krzewy jednak nie zostały posadzone w ciągłej linii, by uniknąć efektu jednolicie zielonej kurtyny. Żywopłot akcentuje granice ogrodu, a jednocześnie pozwala obserwować przestrzeń poza jego obrębem. Na rabatach nasadzenia mają swobodny układ, dzięki temu rośliny "wypływają" z ram i można cieszyć się ich urodą.
Dobór roślin i kolorów
Na rabatach posadzone zostały rośliny o stonowanych barwach – dominuje biel i głęboka czerwień. Białe akcenty wprowadzają ład, harmonię i spokój. Są tu brzozy papierowe (Betula papyrifera), hortensje (Hydrangea) 'Anabelle', wysokie miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) 'Zebrinus' oraz biało obrzeżone funkie (Hosta).
Przy tarasie
Na rabatach otaczających taras oraz przy trawniku zostały płożące jałowce (Juniperus) i kosodrzewiny (Pinus mugo), jednak w sposób przemyślany, by uniknąć przeładowania gatunkami iglastymi. Nasadzenia uzupełnia lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), kosaćce bródkowe (Iris germanica) i kostrzewa sina (Festuca glauca).
Mocne akcenty
Wyraziste akcenty kolorystyczne tworzą rośliny o purpurowych liściach i kwiatach – budleje 'Black Knight', pęcherznice kalinolistne (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo' oraz perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Royal Purple'.
Ciekawymi roślinami, które są wyraźnie widoczne na rabatach są szablaste juki karolińskie (Yucca filamentosa), puchate rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln' oraz oryginalne konwalniki płaskopędowe (Ophiopogon planiscapus) 'Nigrescens' o prawie czarnych liściach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Rabaty w półcieniu
Wąską rabatę w cieniu domu i ogrodzenia wypełniają bergenie sercolistne (Bergenia cordifolia), które wczesną wiosną zakwitają na różowo, okazałe kępy białoobrzeżonych funkii (Hosta) i kwitnące przez całe lato liliowce (Hemerocallis). Na końcu rabaty widać strzyżone w kule bukszpany (Buxus sempervirens) oraz ciemne liście żurawek (Heuchera).
Małe wrzosowisko
Przy wschodniej ścianie domu, w zaciszu żywotników, umiejscowione zostało nieduże, dwuczęściowe wrzosowisko, które płonie jesienią odcieniami różu i fioletu. W tym miejscu na tle krzewinek rozwijają się we wrześniu też łany jasnofioletowych, jesiennych krokusów. Na rabacie wrzosowej ciekawym, purpurowym akcentem jest nieduża krzewuszka (Weigela) 'Minor Black', kwitnąca w maju na czerwony kolor i kontrastująca z żółtymi odmianami wrzosów.
Projekt i zdjęcia: Krzysztof Mielicki
|