Logo
Logo

Geometryczny ogród pachnący lawendą

Właścicielom tego ogrodu, młodemu małżeństwu z dwójką dorastających dzieci, zależało głównie na dużej powierzchni trawnika przeznaczonej do zabaw na świeżym powietrzu. Działka znajduje się na dwóch poziomach. Bryła domu i frontowy placyk z kostki umiejscowione są wyżej, zaś właściwa część wypoczynkowa ogrodu niżej.

Spis treści
Projekt geometrycznego ogrodu pachnącego lawendą
Dobór roślin i kolorów
Strefa przy tarasie
Mocne akcenty
Rabaty w półcieniu
Małe wrzosowisko

W tym ogrodzie o powierzchni ok. 800 m² najwięcej miejsca przeznaczono pod soczyście zielony trawnik. Rabaty są prostokątne, ale też lekko podwyższone, co daje wrażenie głębi. Z trzech stron ogród otacza żywopłot z żywotników (Thuja) 'Smaragd'. Krzewy jednak nie zostały posadzone w ciągłej linii, by uniknąć efektu jednolicie zielonej kurtyny. Żywopłot akcentuje granice ogrodu, a jednocześnie pozwala obserwować przestrzeń poza jego obrębem. Na rabatach nasadzenia mają swobodny układ, dzięki temu rośliny "wypływają" z ram i można cieszyć się ich urodą.

geometryczny ogród pachnący lawendą - rzut z góry

Dobór roślin i kolorów

Na rabatach posadzone zostały rośliny o stonowanych barwach – dominuje biel i głęboka czerwień. Białe akcenty wprowadzają ład, harmonię i spokój. Są tu brzozy papierowe (Betula papyrifera), hortensje (Hydrangea) 'Anabelle', wysokie miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) 'Zebrinus' oraz biało obrzeżone funkie (Hosta).

  geometryczny ogród pachnący lawendą - taras

Przy tarasie

Na rabatach otaczających taras oraz przy trawniku zostały płożące jałowce (Juniperus) i kosodrzewiny (Pinus mugo), jednak w sposób przemyślany, by uniknąć przeładowania gatunkami iglastymi. Nasadzenia uzupełnia lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), kosaćce bródkowe (Iris germanica) i kostrzewa sina (Festuca glauca).

geometryczny ogród pachnący lawendą - rabaty w słońcu

Mocne akcenty

Wyraziste akcenty kolorystyczne tworzą rośliny o purpurowych liściach i kwiatach – budleje 'Black Knight', pęcherznice kalinolistne (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo' oraz perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Royal Purple'.

Ciekawymi roślinami, które są wyraźnie widoczne na rabatach są szablaste juki karolińskie (Yucca filamentosa), puchate rozplenice japońskie (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln' oraz oryginalne konwalniki płaskopędowe (Ophiopogon planiscapus) 'Nigrescens' o prawie czarnych liściach.

geometryczny ogród pachnący lawendą

Rabaty w półcieniu

Wąską rabatę w cieniu domu i ogrodzenia wypełniają bergenie sercolistne (Bergenia cordifolia), które wczesną wiosną zakwitają na różowo, okazałe kępy białoobrzeżonych funkii (Hosta) i kwitnące przez całe lato liliowce (Hemerocallis). Na końcu rabaty widać strzyżone w kule bukszpany (Buxus sempervirens) oraz ciemne liście żurawek (Heuchera).

geometryczny ogród pachnący lawendą

Małe wrzosowisko

Przy wschodniej ścianie domu, w zaciszu żywotników, umiejscowione zostało nieduże, dwuczęściowe wrzosowisko, które płonie jesienią odcieniami różu i fioletu. W tym miejscu na tle krzewinek rozwijają się we wrześniu też łany jasnofioletowych, jesiennych krokusów. Na rabacie wrzosowej ciekawym, purpurowym akcentem jest nieduża krzewuszka (Weigela) 'Minor Black', kwitnąca w maju na czerwony kolor i kontrastująca z żółtymi odmianami wrzosów.

geometryczny ogród pachnący lawendą

 

Krzysztof Mielicki - "Zielone Pojęcie"

Projekt i zdjęcia:

Krzysztof Mielicki 
"Zielone Pojęcie"

Autor
Geometryczny ogród pachnący lawendą
Geometryczny ogród pachnący lawendą
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Zenata

27-05-2020 07:38

Mnie też podoba się ten projekt – układ jest prosty, a na rabatach szaleją kwitnące rośliny. W dodatku kocham lawendę, która przyciąga do ogrodu mnóstwo pożytecznych owadów i tak wspaniale pachnie :-)

Gość Małgosia T

26-05-2020 14:12

Oh! właśnie takiego ogrodu szukałam! Większość z ludzi, z którymi rozmawiałam nie lubi geometrycznych rozwiązań w ogrodzie, ale mnie one bardzo pasują - wydają sie praktyczne i łatwiejsze w obsłudze (np. łatwiej kosić trawę);-) Bardzo lubię Państwa stronę i czekam na kolejne natchnienia!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl