Logo
Logo
38
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Kwitnący ogród z formowanymi krzewami | Reportaż ogrodowy

Właścicielom tego ogrodu o powierzchni 460 m², zapalonym miłośnikom roślin, zależało na posiadaniu miejsca bogatego w różnorodne gatunki, o różnych fakturach liści i kolorowych o każdej porze roku. Projektantowi udało się stworzyć przestrzeń, która od wczesnej wiosny do późnej jesieni zaskakuje kontrastowymi zestawieniami roślin. Nie zastosował sztywnej ramy, na przykład z iglaków. Gatunki iglaste są tylko subtelnym dodatkiem, który zapewnia zieleń w okresie zimowym.

 

Od frontowej strony domu głównym akcentem jest wiąz górski 'Camperdownii' o parasolowatej koronie. Zapewnia soczystą zieleń barwą swych liści, zaś jesienią  przebarwia się na złoto. Przestrzeń pod wiązem wypełniają niższe rośliny uzupełniające kompozycję. Są to piwonie, funkie, niski różanecznik 'Baden Baden', liliowiec 'Stella d’Oro' , który pojawia się również w innych częściach ogrodu oraz płożące jałowce i berberys Thunberga 'Atropurpurea'. Pasy po obu stronach domu to mieszanka krzewuszek, forsycji, tawuł i trzmielin.

kwitnący ogród z formowanymi krzewami

Z założenia ogród miał być nieskomplikowany w obsłudze, bez roślin wymagających specjalnych zabiegów lub ryzykownych pod kątem mrozoodporności. Atrakcyjne wizualnie jest zestawianie roślin o bordowych liściach np. ze złotą tawułą lub pęcherznicą oraz iglakami. Monotonii udało się uniknąć poprzez sadzenie obok siebie gatunków o odmiennych okresach kwitnienia. Wrażenie większej głębi ogrodu dają brzozy i wierzby rosnące za płotem. Ogród wydaje się przez to złudzenie dłuższy niż jest w rzeczywistości.

Bardzo ciekawym krzewem, który rośnie przy furtce jest leszczyna (Corylus) 'Red Majestic'. Ta odmiana o pięknych, bordowych liściach i wyginających się spiralnie pędach, przez co jest atrakcyjna również zimą.

kwitnący ogród z formowanymi krzewami

Z tyłu domu, w rekreacyjnej części ogrodu, usytuowany jest prawie kolisty trawnik. Jego obwód wyznacza pas obsadzony wyższymi liliowcami 'Golden Scepter', funkiami (Hosta) 'Amalia' oraz lawendą wąskolistną (Lavandula angustifolia) i sezonowymi roślinami cebulowymi.

kwitnący ogród z formowanymi krzewami

W tej części ogrodu uwagę przyciąga piękna surmia (Catalpa) o wielkich, sercowatych liściach oraz strzyżona wierzba (Salix) 'Hakuro Nishiki'.

kwitnący ogród z formowanymi krzewami

Przy domku narzędziowym posadzona została śliwa wiśniowa 'Pissardii' o bordowych liściach. Roślina przycinana co roku ma regularną, prawie kulistą koronę. Towarzyszą jej niskie różaneczniki gęste (Rhododendron impeditum), barwne żurawki (Heuchera) oraz egzotycznie wyglądająca ketmia syryjska.

 kwitnący ogród z formowanymi krzewami

Tylną część trawnika odcina niska obwódka z bukszpanu, na którego tle mieszają się krzewuszki 'Alexandra' i 'Monet', biała, kwitnąca wczesną wiosną magnolia gwiaździsta, wiśnia piłkowana 'Amanogawa' oraz ligustr jajolistny 'Aureum'.

kwitnący ogród z formowanymi krzewami

Za takim parawanem ukryta dla oczu jest część użytkowa ogrodu, gdzie uprawiane są sezonowe warzywa oraz owoce jagodowe. Symbolicznym akcentem wprowadzającym do ukrytej części ogrodu jest trejaż w formie łuku z formowanego grabu. Wymaga cięcia tylko 3 razy z sezonie, zachowując świeżą, soczystą zieleń przez cały sezon.

kwitnący ogród z formowanymi krzewami

Przy tarasie na kolistym placyku wyeksponowana została brzoza brodawkowata (Betula pendula) 'Youngi' o płaczącym pokroju. Daje lekki cień w upalne dni.

kwitnący ogród z formowanymi krzewami

Po łukowatych bramkach wiją się kwitnące pnącza, np. fioletowe powojniki (Clematis) 'Monte cassino'.

Krzysztof Mielicki - "Zielone Pojęcie"

Projekt i zdjęcia:

Krzysztof Mielicki 
"Zielone Pojęcie"

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu