Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Najpiękniejsze piwonie do ogrodu

Piwonie są zachwycające, długowieczne i niekłopotliwe w uprawie – nic więc dziwnego, że moda na nie właśnie powraca. To jedne z najstarszych roślin ozdobnych, uprawiane w chińskich ogrodach już przed 3 tysiącami lat. Ich ozdobą są niezwykle piękne kwiaty, ale nie mniej dekoracyjne są także liście, zwłaszcza te ciemnozielone i błyszczące, z delikatnym fioletowym lub purpurowym odcieniem. 

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Marzec-Kwiecień 2019

Swój spektakl zaczynają w maju i czerwcu radosnym festiwalem kolorów, kształtów i zapachów. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, w całej gamie kolorów, od barwy białej po pomarańczową, różową i głęboką czerwień. Liczba odmian nie jest dokładnie znana, ale z pewnością przekracza 10 tys.

Piwonie znane i nieznane

Piwonie mogą być bylinami, półkrzewami lub krzewami. Najpopularniejsze są gatunki bylinowe, czyli przede wszystkim piwonia chińska (Paeonia lactiflora) z tysiącami odmian, a także piwonia lekarska (P. officinalis) oraz kolekcjonerskie gatunki botaniczne, np. piwonia odmienna (P. anomala), krymska (P. daurica) czy himalajska (P. emodi). Kwitną obficie od późnej wiosny do początku lata, a po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, część nadziemna zamiera. Odradzają się jednak w kolejnym sezonie z pąków odnawiających na wieloletnich nasadach pędów, ukrytych pod ziemią. Są łatwe w rozmnażaniu i dzięki temu niedrogie (poza najnowszymi odmianami o niestandardowej budowie i kolorystyce kwiatów).

Mniej znane, ale bardzo cenne i warte szerszej popularyzacji są gatunki krzewiaste piwonii, o egzotycznym wyglądzie i spektakularnie pięknych kwiatach. Te krzewy o zdrewniałych pędach i sezonowym ulistnieniu, dorastają do 1,5 m wysokości. Są dobrze przystosowane do uprawy w polskich warunkach klimatycznych i mogą być u nas z powodzeniem sadzone na terenie całego kraju.

Do tej grupy zalicza się m.in. formy botaniczne piwonii krzewiastej (P. suffruticosa), piwonii Delavaya (P. delawayi) czy piwonii Rocka (P. rockii) oraz liczne odmiany ozdobne. Ze względu na skomplikowany sposób rozmnażania (przez szczepienie na korzeniach piwonii chińskiej lub lekarskiej), piwonie krzewiaste są znacznie droższe od bylinowych.

Piwonie do ogrodu

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP), peonymax.com

Piwonia 1 – 'Garden Treasure', 2 – 'Hillary', 3 – 'Court Jester', 4 i 6 – Piwonia krzewiasta, 5 – Piwonia Delavaya

Odmiany piwonii z grupy Itoh przyciągają uwagę szeroką paletą intensywnych barw i ciekawą budową kwiatów.


Wreszcie najmniej jeszcze popularne, ale chyba najciekawsze są mieszańce międzysekcyjne, nazywane też piwoniami Itoh. Ich hodowlę rozpoczął japoński ogrodnik Toichi Itoh, krzyżując w 1948 r. gatunki bylinowe z krzewiastymi. Dalsze prace kontynuowano w latach 60. i 70. w USA. Obecnie liczba mieszańców Itoh przekroczyła już 100 i systematycznie rośnie! Wyglądem przypominają piwonie krzewiaste, ale są bylinami. To właśnie w tej grupie znajduje się najwięcej odmian o niestandardowych barwach, przede wszystkim żółtych, ale też łososiowych, fioletowych, różowych, białych i różnego rodzaju mieszankach kolorystycznych. Ceny starszych i bardziej popularnych odmian są przystępne, co wynika z łatwości rozmnażania (przez podział karp), natomiast najnowsze kreacje sprowadzane z za oceanu wymagają głębszego sięgnięcia do kieszeni.

Piwonie do ogrodu

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

1 – Piwonia Kanzas, 2 – Odmiana 'Early Bird'

Kilka dobrych rad

Te piękne i delikatne kwiaty są roślinami wyjątkowo trwałymi – mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Stąd ważne, by stanowisko było słoneczne, a miejsce odpowiednio przygotowane. Najlepiej rosną na glebach gliniasto-piaszczystych, dobrze i głęboko uprawionych, dostatecznie wilgotnych, ale przepuszczalnych, o dużej zawartości próchnicy. Preferują podłoża o odczynie obojętnym, a nawet nawet zasadowym. Na glebach lżejszych piwonie bylinowe szybciej się rozrastają, tworzą więcej pędów i liści, z kolei gleby cięższe sprzyjają obfitszemu kwitnieniu i intensywniejszemu wybarwieniu kwiatów.

Piwonie Fot. G.Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Piwonie doskonale prezentują się na tle zadbanego trawnika.

Kłącza trzeba sadzić na odpowiedniej głębokości, aby przykrywała je 3–5 cm warstwa gleby. W przypadku piwonii krzewiastych miejsce szczepienia powinno znaleźć się na głębokości około 10 cm. Dzięki temu będą w stanie wytworzyć też własne korzenie. Warto od razu pomyśleć o podporach, które zabezpieczą kępy przed rozkładaniem się w czasie opadów deszczu (mokre kwiaty są bardzo ciężkie). W uprawie piwonie nie sprawiają problemów. Rzadko są atakowane przez choroby i szkodniki. Sporadycznie może wystąpić szara pleśń, rdza piwonii i plamistości liści. Zapobieganiu chorób sprzyja usuwanie i palenie jesienią zaschniętych liści i łodyg piwonii bylinowych.

Tekst: Grzegorz Falkowski, zdjęcia: Grzegorz Falkowski, www.peonymax.com, Susann Bausbach/Fotolia

Gardeners World okładka 2 2019

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Marzec-Kwiecień 2019

LOGO ZSZP Artykuł powstał we współpracy ze Związkiem Szkółkarzy Polskich. Więcej informacji o roślinach i ich producentach uzyskać można na: www.e-katalogroslin.pl lub www.zszp.pl
Autor
Najpiękniejsze piwonie do ogrodu
Najpiękniejsze piwonie do ogrodu
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Tagi
Powiązane tematy
Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Marzec-Kwiecień 2019
Przejrzyj i kup