Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Wierzba całolistna (Salix integra) nazywana też wierzbą zwartą lub wierzbą japońską, to pochodzący z Japonii gatunek silnie rosnącej wierzby krzaczastej, zasiedlającej zwykle wilgotne łąki i brzegi rzek. W uprawie spotykana jest prawie wyłącznie odmiana tego gatunku – 'Hakuro-nishiki'.

W naturze wierzba całolistna jest dużym, rozłożystym, dorastającym do ok. 2-3 m krzewem, o wiotkich, cienkich, zielonkawych, pokładających się pędach i smukłych, lancetowatych, długich, zielonych liściach. Jest też rośliną dwupienną, kwitnącą wczesną wiosną (III-IV) i tworzącą drobne kwiaty zebrane w niewielkie, kłosowe kwiatostany (kotki).

Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' – odmiana, która jest "wizytówką" gatunku – charakteryzuje się czerwono-brązowymi pędami i bardzo ozdobnymi, lancetowatymi, biało-zielonymi liśćmi.

Roślina najpiękniej prezentuje się wiosną, gdy jej młode liście przybierają biało-różowe zabarwienie.

Wierzba 'Hakuro-nishiki' może być uprawiana w postaci krzaczastej, ale znacznie lepiej prezentuje się w formie piennej (szczepionej na innych gatunkach wierzby), gdyż wtedy tworzy na szczycie wzniesionego pędu okazałą, rozłożystą, gęstą, kulistą koronę (wysokość rośliny uzależniona jest od wysokości podkładki).

Wymagania i uprawa

Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' jest jednak nie tylko bardzo piękną, ale też łatwą w uprawie rośliną ozdobną.

Jeśli ma dobrze rosnąć i ładnie się wybarwiać, oczekuje słonecznego stanowiska i wilgotnego, żyznego, próchniczego podłoża, gdyż źle znosi zacienienie i suszę. Nie wymaga natomiast zimowego okrycia, gdyż jest dostatecznie mrozoodporna (z wyjątkiem młodych egzemplarzy).

Jeżeli jednak 'Hakuro-nishiki' ma zachować ładny, gęsty pokrój i zwartą, kulistą koronę, musi być często i systematycznie cięta, nawet kilka razy w sezonie. Pozostawiona bez ciecia, szybko straci ładną formę, a jej korona stanie się luźna i rozpierzchła. Część pędów ogołoci się też z liści i straci walory ozdobne.

Zastosowanie

Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' to przepiękna roślina soliterowa, która wspaniale prezentuje się na tle trawnika, ogrodzenia lub ściany domu. Doskonale pasuje do ogrodów japońskich, ale sprawdzi się też w każdym innym ogrodzie, w tym również nowoczesnym i naturalistycznym. Bardzo pięknie prezentuje się też w pobliżu oczka wodnego.

Drzewko może również tworzyć ciekawe kompozycje ogrodowe z innymi krzewami i drzewami ozdobnymi. Nadaje się także do uprawy w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. W formie krzaczastej może być z kolei wykorzystane na niskie żywopłoty.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde