Wierzba całolistna 'Pendula'

wierzba całolistna Pendula fot. Ewa Łuczak

Pochodząca z Dalekiego Wschodu wierzba całolistna to przebój polskich ogrodów. Ceniona jest za dekoracyjny pokrój i liście, siłę i szybkość wzrostu oraz łatwość uprawy. Gatunek jest rzadko spotykany, natomiast popularne są odmiany: 'Hakuro-nishiki' oraz 'Pendula', której gałęzie efektownie się zwieszają, tworząc płaczące drzewko.

Posłuchaj
00:00
31
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Wierzba całolistna (Salix integra) 'Pendula' jest rozłożystym krzewem liściastym, jednak w uprawie najczęściej występuje jako forma szczepiona na pniu, czyli niskie drzewko. Jego wysokość zależy od wysokości podkładki, na której jest zaszczepiona - najczęściej jest to 1-2 m. Szerokość zależy od wysokości i częstotliwości cięcia i wynosi od 2 do 3 m.

U roślin szczepionych na wysokich podkładkach długie pędy mogą się swobodnie zwieszać, tworząc zgrabną parasolowatą koronę. U form niskich pędy ścielą się po ziemi tworząc gęsty kobierzec.

wierzba Salix integra Pendula  fot. Bronisław Jan Szmit

Fot. Bronisław Jan Szmit (SZMIT Szkółka)

Zobacz więcej ciekawych wierzb

Pędy są dekoracyjne - długie, cienkie i czerwonawe także zimą. W ciągu roku mogą przyrastać od 1,5 m. Wiosenną ozdobą pędów są czerwieniejące pąki. Oprócz efektownego pokroju największą ozdobą krzewu są lancetowate liście, które gęsto pokrywają pędy na całej długości i charakteryzują się zmienną barwą.

Wiosną są jasnozielone, a na końcach pędów różowawe, później przybierają ciemny odcień zieleni. Mają 5-7 cm długości i 0,5-2 cm szerokości. Późną jesienią zachowują zieloną barwę i długo pozostają na pędach. Rozwijające się w marcu i kwietniu niepozorne beżowe kwiaty (bazie) nie mają znaczenia dekoracyjnego.

Wymagania i uprawa

Wierzba całolistna jest krótkowieczna, ale tę wadę nadrabia urodą i łatwością uprawy. Nie ma wymagań co do gleby - dobrze rośnie w przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej ziemi ogrodowej o odczynie od obojętnego do kwaśnego.

Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte przed zimnymi wiatrami. Krzew jest wystarczająco odporny na mróz (strefa 6a), ale w wyjątkowo mroźne zimy może podmarzać. Nie ma to jednak większego znaczenia dla jego wzrostu, bowiem wiosną i tak musi być silni przycięty.

wierzba całolistna Pendula fot.Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Coroczne wiosenne cięcie jest bowiem niezbędne do uzyskania licznych, gęstych pędów i zwartego pokroju.

Pierwsze cięcie należy wykonać pod koniec zimy lub wczesną wiosną na długość 15-20 cm, a drugie w czerwcu, w połowie długości nowego przyrostu. Wielu ogrodników zapomina o tym obowiązku i ich okazy wyglądają nieatrakcyjnie - korona jest rzadka, pędy ogałacającą się od dołu.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Pendula' najlepiej prezentuje się, gdy rośnie samotnie na trawniku, przy ścianie budynku, a także nad wodą - w ogrodzie przydomowym, parku lub zieleni miejskiej.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Ewa Łuczak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wierzba całolistna / Wierzba japońska 'Hakuro-nishiki' Salix integra 'Hakuro-nishiki'

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści