Jak wyglądają wierzby ozdobne?
Wierzby (Salix) ozdobne to miniaturowe wersje dużych drzew rosnących w parkach, nad brzegami rzek i przy drogach. Ogrodowe wierzby zazwyczaj są szczepione na wysokim pniu, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia atrakcyjnych kompozycji z kolorowym podszyciem.
Istnieje około 400 gatunków wierzby. Roślina jest wytrzymała, uwielbia wilgotną glebę i dużo światła. To klasyczna roślina pionierska, która przyjmuje się zwłaszcza na granicy wody i lądu. Od stuleci jej drewno służy ludziom – z elastycznych pędów wyplata się kosze i inne przedmioty, a kora zawiera salicynę, substancję przeciwbólową.
Jaką wierzbę ozdobną wybrać do ogrodu lub doniczki?
Najbardziej znaną z miniwierzb jest wierzba iwa (Salix caprea) ‘Kilmarnock’ – mała wierzba płacząca. W zależności od wysokości szczepienia ma od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów; pień wieńczą przewieszające się łodygi z „kotkami”. Są ważnym źródłem pyłku dla owadów – przyciągają pożyteczne pszczoły miodne i trzmiele.
Inne „standardowe wierzby” oferowane jako odmiany karłowate to wierzba skandynawska (S. arbuscula), szwajcarska (S. helvetica) i dalekowschodnia (S. subopposita) oraz odmiany takie jak ‘Jałta’, ‘Iona’, ‘Voorthuizen’ (wierzba płożąca). Ich pędy przyciągają uwagę kotkami – liście rozwijają się później.
Gatunki o wyjątkowo atrakcyjnym kolorze liści to przede wszystkim wierzby japońskie lub te o wielobarwnych, pstrokatych liściach, jak ‘Flamingo’ i ‘Nakuro Hishiki’, które mają drobne różowe liście.
Ozdobna wierzba z rosnącymi pod nią pierwiosnkami (prymulami), fiołkami lub narcyzami stanie się radosną wiosenną ozdobą ogrodu lub tarasu. Jej pędy można ozdobić pisankami, dekoracyjnymi kurczaczkami i barankami, aby podkreślić wielkanocną atmosferę.
Pielęgnacja wierzby
- Stanowisko
Wierzba może rosnąć w pełnym słońcu lub cieniu. - Podlewanie
Jako roślina nadrzeczna, lubi zawsze lekko wilgotną glebę. - Cięcie
Przycina się ją w razie potrzeby, po „kwitnieniu” w czerwcu. Odmiany o ozdobnych liściach przycina się w czerwcu i we wrześniu.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland