Logo
Logo

Cięcie szczepionych wierzb | Jak zachować ich formę?

W jaki sposób kształtować korony "płaczących" drzewek i co robić, by zachować ich ładną formę? Poznaj główne zasady cięcia małych, szczepionych wierzb.

Spis treści
Kiedy ciąć szczepione wierzby?
Jak ciąć szczepione wierzby?

Kiedy ciąć wierzby?

Krzewy kwitnące na zeszłorocznych pędach (m.in. wierzba iwa), należy ciąć po kwitnieniu co przypada na kwiecień. Krzewy te zawiązują bowiem pąki już w lecie po kwitnieniu, jeśli więc zostaną przycięte zbyt późno, w następnym roku nie zakwitną.

Jak przycinać wierzby?

Wszystkie odmiany szczepionych wierzb najlepiej przycinać bardzo krótko. W zależności od zaniedbań z poprzednich sezonów można przycinać za 2-3 oczkiem lub tuż przy miejscu szczepienia (jeśli pęd jest już bardzo stary i zgrubiały). Pobudzi się dzięki temu śpiące pączki i roślina wypuści wiele cienkich, ozdobnych gałązek.

Istotne jest, aby płaczących odmian nie formować w tzw. "parasol" – czyli nie podcinać wszystkich pędów dookoła na określonej wysokości.


Zdjęcie tytułowe: iVerde

Autor
Cięcie szczepionych wierzb | Jak zachować ich formę?
Cięcie szczepionych wierzb | Jak zachować ich formę?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz