Opis rośliny
Grab pospolity (Carpinus betulus) 'Columnaris' tworzy małe drzewa z wyraźnym przewodnikiem (widocznym w okresie bezlistnym!), o pokroju początkowo stożkowym, stopniowo ulegającym zaokrągleniu (znane są egzemplarze o pokroju prawie kulistym!). Chociaż nazwa sugeruje kolumnę, to odmiana ta nigdy jej nie tworzy!
Drzewa dorastają do 4-5 m wysokości. Rośliny są tak silnie zagęszczone, że wyglądają na strzyżone! Pędy boczne są cienkie ale sztywne i ustawione pod ostrym kątem w stosunku do przewodnika. Liście są typowe dla gatunku, jajowate, do 10 cm długości, jasnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Nawet stare egzemplarze należące do tej odmiany nie kwitną i nie owocują!
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Wymagania i uprawa
Graby mają przeciętne wymagania uprawowe. Źle rosną na glebach suchych. Najlepsze gleby do ich uprawy powinny być stale umiarkowanie wilgotne, próchniczne o odczynie obojętnym lub zasadowym. Graby tolerują cień i pełne słońce. Jest to gatunek o dużej mrozoodporności i z powodzeniem może rosnąć na terenie całego kraju. Jest także rośliną odporną na choroby i szkodniki.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Gdzie posadzić?
Odmiana ‘Columnaris’ to piękna forma o bardzo regularnym pokroju, świetnie nadająca się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Powolny wzrost i elegancki pokrój to także zaleta tej odmiany jako rośliny pojemnikowej do dekoracji balkonów, tarasów i różnego rodzaju placów.
Ze względu na gęsty, geometryczny pokrój może z powodzeniem być wykorzystywana w ogrodach francuskich. Można z niej tworzyć niewielkie szpalery.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |