Logo
Logo

Grab pospolity 'Columnaris'

Wśród odmian ogrodowych grabów szczególne znaczenie mają formy o wzniesionym pokroju. Najbardziej znaną jest szybko rosnąca odmiana ‘Fastigiata’, natomiast ciągle rzadko spotykaną jest jej przeciwieństwo – czyli odmiana o powolnym wzroście ‘Columnaris’.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Grab pospolity (Carpinus betulus) 'Columnaris' tworzy małe drzewa z wyraźnym przewodnikiem (widocznym w okresie bezlistnym!), o pokroju początkowo stożkowym, stopniowo ulegającym zaokrągleniu (znane są egzemplarze o pokroju prawie kulistym!). Chociaż nazwa sugeruje kolumnę, to odmiana ta nigdy jej nie tworzy!

Drzewa dorastają do 4-5 m wysokości. Rośliny są tak silnie zagęszczone, że wyglądają na strzyżone! Pędy boczne są cienkie ale sztywne i ustawione pod ostrym kątem w stosunku do przewodnika. Liście są typowe dla gatunku, jajowate, do 10 cm długości, jasnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Nawet stare egzemplarze należące do tej odmiany nie kwitną i nie owocują!

grab Columnaris fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Graby mają przeciętne wymagania uprawowe. Źle rosną na glebach suchych. Najlepsze gleby do ich uprawy powinny być stale umiarkowanie wilgotne, próchniczne o odczynie obojętnym lub zasadowym. Graby tolerują cień i pełne słońce. Jest to gatunek o dużej mrozoodporności i z powodzeniem może rosnąć na terenie całego kraju. Jest także rośliną odporną na choroby i szkodniki.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Columnaris’ to piękna forma o bardzo regularnym pokroju, świetnie nadająca się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Powolny wzrost i elegancki pokrój to także zaleta tej odmiany jako rośliny pojemnikowej do dekoracji balkonów, tarasów i różnego rodzaju placów.

Ze względu na gęsty, geometryczny pokrój może z powodzeniem być wykorzystywana w ogrodach francuskich. Można z niej tworzyć niewielkie szpalery.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Grab pospolity 'Columnaris'
Grab pospolity 'Columnaris'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy