Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Żywopłot z grabu | Jak założyć? Jak pielęgnować?

Naturalne ogrodzenie, czyli żywopłot to doskonały sposób na odgrodzenie się od otoczenia, czy stworzenie szpalerów, odgradzających poszczególne strefy. Żywopłot pochłania zanieczyszczenia, zatrzymuje kurz i brud oraz wycisza. Dodatkowo pięknie wygląda, a zadbany stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. Na żywopłot można wybrać różne rośliny, a jedną z popularniejszych jest grab. Jak wygląda żywopłot z grabu? Jak założyć i dbać o żywopłot z grabu?  

Spis treści
Jak wygląda żywopłot z grabu? Jak i kiedy sadzić żywopłot z grabu? Jak pielęgnować żywopłot z grabu?

Jak wygląda żywopłot z grabu?  

Grab pospolity (Carpinus betulus) dobrze wygląda zarówno jeśli chcemy tworzyć żywopłot formowany, jak i nieformowany, gdyż bardzo dobrze znosi przycinanie. Grab szybko się rozrasta i zagęszcza, dzięki czemu tworzy gęsty żywopłot o ciemnozielonych liściach. Jego kora jest w srebrzystoszarym kolorze, który pięknie wygląd w połączeniu z zielenią liści. Jesienią liście zmieniają kolor na żółto-pomarańczowy pięknie zdobiąc ogród, a z czasem stają się brązowe i utrzymują się aż do wiosny, kiedy wyrastają nowe liście.  

Żywopłot z grabu pospolitego można ciąć od maja do końca kwietnia. Wielką zaletą grabów jest możliwość kształtowania z nich dowolnych rzeźb. Posłuchajcie, rady królewskiego ogrodnika, Łukasza Przybylaka.
Źródło: TV Budujemy Dom / YouTube


To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Jak założyć żywopłot z grabu?

Założenie żywopłotu z grabu jest bardzo proste, a w dodatku tanie. Sadzonki można kupić w okazyjnej cenie, a dzięki temu, że jest to roślina naturalnie występująca w Polsce, to dobrze znosi zmienne temperatury, mrozy i wykazuje dużą odporność na szkodniki.

Ziemia
Podłoże powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, ciężkie i o zasadowym odczynie. W razie potrzeby przed sadzeniem warto przeprowadzić wapniowanie, aby zmienić odczyn podłoża na zasadowy i wzbogacić je nawozem wieloskładnikowym.

Termin
Sadzenie najlepiej przeprowadzić wiosną (od marca do maja) lub jesienią (od września do października).

Sadzenie
Sadzonki należy umieścić w przygotowanych dołkach, a następnie przysypać ziemią. Rośliny powinny znajdować się około 20 – 30 cm od siebie. Grab można sadzić w jednym lub dwóch rzędach, co pozwali uzyskać grubszy parawan. W przypadku nasadzenia dwurzędowego powinny być one oddalone od siebie o około 30 cm.

Przycięcie po sadzeniu
Posadzony grab należy przyciąć do wysokości około 30 cm, dzięki czemu będzie się lepiej rozrastał. 

Pielęgnacja żywopłotu z grabu

Przycinanie
Chcąc uzyskać ładny i zwarty żywopłot należy jak najszybciej rozpocząć przycinanie grabu. Najlepiej robić to 3 razy w roku: na przełomie lutego i marca, w czerwcu oraz na przełomie sierpnia i września. Dzięki temu roślina będzie się ładnie zagęszczać już od podstawy. Warto pamiętać, że z grabu można wycinać przeróżne kształty i często tworzony jest z niego fantazyjny żywopłot, który zachwyca swym wyglądem.

Podlewanie
Rośliny nie lubią suszy, dlatego należy je regularnie podlewać, aby nie doprowadzić do przesuszenia podłoża.

Nawożenie
Warto również stosować nawozy – na początek dobrze sprawdzą się nawozy naturalne. Później można stosować gotowe nawozy wieloskładnikowe o długim uwalnianiu lub wiosną nawozy azotowe, a latem potasowe. Nawozy warto podawać w mniejszej dawce niż zaleca producent, gdyż grab nie wymaga dużej ilości składników pokarmowych i dość łatwo go przenawozić.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: PantherMediaSeller / Depositphotos

Autor
Żywopłot z grabu | Jak założyć? Jak pielęgnować?
Żywopłot z grabu | Jak założyć? Jak pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny