Logo
Logo

Buk czy grab? | Porównujemy, co będzie lepsze na żywopłot

Decydując się na żywopłot, trzeba wybrać odpowiednie gatunki drzew lub krzewów, a także zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić żywopłot. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są buk i grab. Oba gatunki mają swoje zalety i wady, ale który lepiej sprawdzi się jako żywopłot?

Spis treści
Jak wygląda buk? Jak wygląda grab? Co będzie lepsze na liściasty żywopłot? Jak sadzić i dbać o żywopłot z buka i grabu?<

Co będzie lepsze na liściasty żywopłot?
Buk i grab

Jak wygląda buk?

Buk to drzewo dorastające do 15 metrów wysokości, z liśćmi, które są szaro-zielone i osiągają długość do 15 cm. Bukowe gałęzie są bardzo mocne i wytrzymałe, dzięki czemu są idealne do użycia jako żywopłotu. Buk jest również bardzo odporny na różne choroby i szkodniki, a jego liście zmieniają kolor na złoto-żółty w zimie i pozostają na drzewie.

Fot. anela47 i Wiert / AdobeStock
Buki są idealne, by tworzyć żywopłoty ozdobne cały rok. Można też wybierać z gatunków i odmian o różnych kolorach liści – np. czerwonym. 

Jak wygląda grab?

Grab jest drzewem dorastającym do 20 metrów wysokości, z długimi, wąskimi liśćmi, które są zielone i osiągają długość do 25 cm. Grab jest nieco mniej odporny na choroby i szkodniki niż buk. Jego  liście są jasnozielone lub szare przez cały rok.

Fot. pixarno i Marianna / AdobeStock
Żywopłoty z grabów tworzą niezwykle gęste zielone ściany. Jeśli zależy nam na stworzeniu nieprzeniknionej roślinnej zapory warto wybrać grab.

Grab i buk – czym się różnią?

Liście buka są grube i ciemnozielone ale nie tak gęsto rozmieszczone jak u graba. Jest to drzewo łatwe w uprawie, a jego gałęzie szybko się rozrastają. Buk jest wytrzymały i szybko się regeneruje po cięciu, dzięki czemu jest idealnym wyborem do tworzenia mocnych, wieloletnich żywopłotów.

Grab ma bardziej miękkie, zielone liście o nieco wyraźniejszym od buka żyłkowaniu. Odpowiednio przycinany grab tworzy gęstą zieloną ścianę w ogrodzie. Grab też nie jest trudny w uprawie i dobrze się regeneruje, ale warto zaznaczyć, że jest bardziej wrażliwy na suszę i mróz od buka.

Podsumowując – jeśli potrzebujesz wytrzymałego drzewa, które jest łatwe w uprawie, buk jest dobrym wyborem, a jeśli potrzebujesz drzewa, które tworzy piękną i gęstą zieloną ścianę, grab jest lepszym wyborem.

Jak sadzić i dbać o żywopłot z buka i grabu?
Wspólne zasady

  • Pamiętajmy, aby drzewka sadzić w równych odstępach i na jednakowej głębokości. W utrzymaniu linii pomoże równo rozciągnięty sznur przywiązany do kołków w ziemi.
  • Pamiętaj, że zarówno buk jak i grab nie są całkowicie mrozoodporne, więc trzeba na nie uważać i zabezpieczać, gdy zapowiadane są duże mrozy.
  • Drzewa te potrzebują systematycznego nawadniania i nawożenia, by odpowiednio zdobiły ogród i stanowiły idealne zielone ściany.
  • Regularne przycinanie drzew jest niezbędne, aby żywopłot był gęsty i zdrowy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Obserwatornia.pl / AdobeStock i ed. surang / flaticon

Autor
Buk czy grab? | Porównujemy, co będzie lepsze na żywopłot
Buk czy grab? | Porównujemy, co będzie lepsze na żywopłot
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl