Jak uprawiać warzywa w pojemnikach? Jak zbierać obfite plony?

Zamiast na grządkach warzywa możesz uprawiać w miniszklarniach, skrzynkach, koszach, zwykłych doniczkach i ceramicznych misach – na parapecie lub na stole. Szczególnie atrakcyjnie warzywa prezentują się w wiszących donicach. Rośliny warzywne dobrze radzą sobie również na blacie kuchennym: rosną w górę, więc potrzebują niewiele miejsca.

Posłuchaj
00:00
125
Spis treści
Czy ważywa można uprawiać w pojemnikach? Które warzywa najlepiej się nadają? Co zrobić, by mieć obfite plony warzyw z pojemników uprawowych? Jakich warunków potrzebują? Jak o nie dbać, by zdrowo rosły? Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek warzyw?

Warzywa w pojemnikach | Smaczne i dekoracyjne uprawy

Uprawiając warzywa w pojemnikach nie tylko zyskujemy smakowite plony, ale same uprawy często wyglądają fantastycznie – korzyść jest więc podwójna. Powrót zainteresowania roślinami jadalnymi z jednej strony jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie zdrową, zrównoważoną i wegetariańską żywnością, z drugiej zaś zaspokaja potrzeby estetyczne (i oczywiście kulinarne).

Bądź dumny ze swoich warzywnych doniczek! Nie ukrywaj ich na końcu ogrodu. Rozejrzyj się: wokół jest mnóstwo niewykorzystanych możliwości – nawet w najmniejszej przestrzeni znajdzie się miejsce na jedną lub dwie doniczki z uprawami. Uprawiaj warzywa w sąsiedztwie kwiatów – najlepiej w pięknej terakotowej donicy stylizowanej na antyczną wazę zdobiącej patio albo skromnej drewnianej skrzynce ustawionej na parapecie. Dzięki zastosowaniu dekoracyjnych odmian wybranych z uwagi zarówno na kolor i urodę kwiatów, liści i owoców, a także ich smak, twoja mała uprawa warzyw stanie się ucztą dla oczu i podniebienia

Które warzywa uprawiać w pojemnikach?

Proponujemy wysadzić w maju rośliny dające smaczne plony: ogórek, paprykę, chili, pomidor, dynię i cukinię. Część z nich można kupić już z zawiązanymi owocami. Dostępne są jako "pnącza" (ogórek, dynia, cukinia), formy krzewiaste (pomidor) i karłowe (pomidor, papryka, chili).

Są dostępne w wielu odmianach: papryki słodkie i chili w różnych kolorach, pomidory od rzymskich po koktajlowe, a warzywa dyniowate o zróżnicowanej wielkości owoców (od takich na jedne kęs po prawdziwe giganty). Dzięki sadzonkom zyskujemy większą pewność zbiorów w okresie letnim, co daje dużo radości i satysfakcji z uprawy.

warzywa w doniczkach
warzywa z własnej uprawy
  • Papryka słodka, papryczki chilli (Capsicum annuum) są tak blisko spokrewnione, że mają tę samą łacińską nazwę. Papryka pochodzi z Ameryki Południowej, a papryka chili rośnie w Indiach i południowo-wschodniej Azji.

  • Pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum) jest członkiem dużej rodziny psiankowatych (Solanaceae), która obejmuje również ziemniaki oraz wyżej wspomniane papryki. Pomidory pochodzą z Ameryki Środkowej. Uprawiali je starożytni Majowie i Inkowie.

  • Ogórek siewny (Cucumis sativus) jest spokrewniony z dynią i cukinią. Pochodzi z Indii, gdzie uprawiany jest od ponad 3000 lat. Przybył do Europy Zachodniej przez Morze Śródziemne wraz z Rzymianami.

infouprawa / YouTube


Jak pielęgnować warzywa w pojemnikach?

Stanowisko
Najlepiej posadzić roślinę warzywną na rabacie lub w sporej donicy, aby miała miejsce do wzrostu i optymalnego owocowania. Rośliny warzywne lubią słoneczne, osłonięte stanowiska, nienarażone na silny wiatr.

Podpory
Tyczki, podpórki lub siatka pomagają gatunkom o pnącym pokroju rosnąć w górę.

Podlewanie
Wszystkie rośliny warzywne potrzebują dużej ilości wody: gleba może nie wyschnąć, ale lepiej, by korzenie roślin nie stały w wodzie.

Nawożenie
Warzywa rosną szybko i potrzebują dużo energii, więc co 2 tygodnie zasilaj je nawozem.

Przycinanie
Regularne usuwanie pędów bocznych powoduje, że roślina będzie inwestować energię zwłaszcza w owoce.

warzywa w doniczkach
warzywa w doniczkach

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek warzyw?

  • Z punktu widzenia kulinarnego i ogrodniczego pomidor, papryka, ogórek i chili są warzywami, chociaż uparci botaniczni puryści będą stanowczo utrzymywać, że to owoce.
  • Przy zakupie sadzonek ogórka, papryki, pomidora i papryczki chilli zwróć uwagę, by wyglądały świeżo, „żywotnie”.
  • Powinna być zachowana równowaga między wielkością rośliny a doniczką.
  • Ważna jest również liczba kwiatów, z których zawiążą się owoce. Najlepiej, by roślina miała już parę owoców.
  • Wiele roślin warzywnych jest szczepionych na podkładce, co zapewnia im wyższą jakość i zdolność do wzrostu oraz czyni je bardziej odpornymi na choroby.
  • Podłoże musi być lekko wilgotne. Liście nie powinny być zwiędłe, uszkodzone lub żółte. Roślina nie może mieć ślimaków i mszyc.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk
Ogród z donicami | 20 pomysłów na rośliny w pojemnikach
Zobacz galerię (20 zdjęć)
20 zdjęć
Zobacz galerię
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Misiek
17-05-2022 09:08
Ja kilka razy miałem chili w doniczce na parapecie w kuchni. Papryczka wymaga dużo ciepła i słońca, więc po kilku latach uprawy dokupiłem oświetlenie led. Szybko warzywka zamieniłem na rośliny owadożerne. To jest dopiero zabawa!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści