Warzywa w pojemnikach | Smaczne i dekoracyjne uprawy
Uprawiając warzywa w pojemnikach nie tylko zyskujemy smakowite plony, ale same uprawy często wyglądają fantastycznie – korzyść jest więc podwójna. Powrót zainteresowania roślinami jadalnymi z jednej strony jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie zdrową, zrównoważoną i wegetariańską żywnością, z drugiej zaś zaspokaja potrzeby estetyczne (i oczywiście kulinarne).
Które warzywa uprawiać w pojemnikach?
Proponujemy wysadzić w maju rośliny dające smaczne plony: ogórek, paprykę, chili, pomidor, dynię i cukinię. Część z nich można kupić już z zawiązanymi owocami. Dostępne są jako "pnącza" (ogórek, dynia, cukinia), formy krzewiaste (pomidor) i karłowe (pomidor, papryka, chili).
Są dostępne w wielu odmianach: papryki słodkie i chili w różnych kolorach, pomidory od rzymskich po koktajlowe, a warzywa dyniowate o zróżnicowanej wielkości owoców (od takich na jedne kęs po prawdziwe giganty). Dzięki sadzonkom zyskujemy większą pewność zbiorów w okresie letnim, co daje dużo radości i satysfakcji z uprawy.
- Papryka słodka, papryczki chilli (Capsicum annuum) są tak blisko spokrewnione, że mają tę samą łacińską nazwę. Papryka pochodzi z Ameryki Południowej, a papryka chili rośnie w Indiach i południowo-wschodniej Azji.
- Pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum) jest członkiem dużej rodziny psiankowatych (Solanaceae), która obejmuje również ziemniaki oraz wyżej wspomniane papryki. Pomidory pochodzą z Ameryki Środkowej. Uprawiali je starożytni Majowie i Inkowie.
- Ogórek siewny (Cucumis sativus) jest spokrewniony z dynią i cukinią. Pochodzi z Indii, gdzie uprawiany jest od ponad 3000 lat. Przybył do Europy Zachodniej przez Morze Śródziemne wraz z Rzymianami.
Jak pielęgnować warzywa w pojemnikach?
Stanowisko
Najlepiej posadzić roślinę warzywną na rabacie lub w sporej donicy, aby miała miejsce do wzrostu i optymalnego owocowania. Rośliny warzywne lubią słoneczne, osłonięte stanowiska, nienarażone na silny wiatr.
Podpory
Tyczki, podpórki lub siatka pomagają gatunkom o pnącym pokroju rosnąć w górę.
Podlewanie
Wszystkie rośliny warzywne potrzebują dużej ilości wody: gleba może nie wyschnąć, ale lepiej, by korzenie roślin nie stały w wodzie.
Nawożenie
Warzywa rosną szybko i potrzebują dużo energii, więc co 2 tygodnie zasilaj je nawozem.
Przycinanie
Regularne usuwanie pędów bocznych powoduje, że roślina będzie inwestować energię zwłaszcza w owoce.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek warzyw?
- Z punktu widzenia kulinarnego i ogrodniczego pomidor, papryka, ogórek i chili są warzywami, chociaż uparci botaniczni puryści będą stanowczo utrzymywać, że to owoce.
- Przy zakupie sadzonek ogórka, papryki, pomidora i papryczki chilli zwróć uwagę, by wyglądały świeżo, „żywotnie”.
- Powinna być zachowana równowaga między wielkością rośliny a doniczką.
- Ważna jest również liczba kwiatów, z których zawiążą się owoce. Najlepiej, by roślina miała już parę owoców.
- Wiele roślin warzywnych jest szczepionych na podkładce, co zapewnia im wyższą jakość i zdolność do wzrostu oraz czyni je bardziej odpornymi na choroby.
- Podłoże musi być lekko wilgotne. Liście nie powinny być zwiędłe, uszkodzone lub żółte. Roślina nie może mieć ślimaków i mszyc.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk