Działka może być tak mała, że wyglądając z okna domu od razu widzimy wszystko jak na dłoni. Może też być bardzo długa i na końcu zamknięta murem, co nie wygląda efektownie. Jeśli chcesz oszukać wzrok i coś zmienić, możesz to zrobić – bawiąc się perspektywą, stosując iluzję i wykorzystując proste, niedrogie sztuczki. Dzięki nim powiększysz ogród lub zaskoczysz spacerujących po nim gości. Sposobów jest kilka, a oto najciekawsze z nich.
Okno z widokiem na krajobraz
Zapożyczenie pięknego widoku z zewnątrz to naturalny i bardzo dobry sposób na powiększenie optyczne małej działki, ale też na połączenie kompozycji ogrodowych z tym, co jest za jego granicą. To sposób łatwy do wykonania, a do tego tani.
Aby jak najskuteczniej oszukać oko trzeba nie tylko otworzyć "ogrodowe okno" na widok, ale też dopasować rośliny w ogrodzie do otaczającego krajobrazu. Zresztą, tworząc ogród poza miastem zawsze powinniśmy się starać to robić – sadząc rodzime drzewa i krzewy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Sztuczna perspektywa
Sztuczną perspektywę można zastosować w każdym ogrodzie – zarówno małym, jak i dużym. Każdy zabieg nieco inaczej wpływa na odbiór widocznej przestrzeni.
Na dużej, albo bardzo długiej posesji sposobem na zatrzymanie wzroku jest ustawienie w najdalej położonym miejscu ciemnego elementu, np. ławki, sztucznej furtki, fontanny, rzeźby ogrodowej czy podpory pod pnącza, która będzie wyglądała, jak furtka. Taki element skupi nasz wzrok na sobie.
Jeśli ogród jest bardzo mały i otoczony murem, na ścianie można namalować lub powiesić obraz przedstawiający plątaninę gałęzi lub pejzaż – pamiętając, że jasne i zimne barwy powiększają optycznie przestrzeń, a ciepłe ją pomniejszają.
W przypadku, gdy nie chcemy, albo nie mamy możliwości malowania obrazu na ścianie, można do niej przymocować kratkę, która będzie do złudzenia przypominała długą pergolę.
Dobrym sposobem na wydłużenie optyczne kwadratowej posesji jest zbudowanie pergoli, której konstrukcja będzie prowadziła nasz wzrok na koniec ogrodu lub w innym pożądanym kierunku. Efekt będzie jeszcze silniejszy, gdy pod nią pojawią się długie cienie.
Zwężające się i meandrujące ścieżki
Posiadacze małych ogrodów mogą zastosować inne rozwiązanie – złudzenie, że ogród wydaje się większy uzyskamy prowadząc ścieżki nie na wprost, ale meandrujące przez trawnik lub wzdłuż rabat o falistym brzegu i niknące między krzewami lub chowające się za elementami małej architektury.
Jeśli ogród wydaje się nam zbyt długi, budując stopniowo zwężające się ścieżki, sprawimy, że będzie wydawał się mniejszy niż jest w rzeczywistości.
Lustro w pionie lub poziomie
Dodatkowy, iluzoryczny obraz ogrodu, jego fragmentu lub części tarasu uzyskamy stawiając w ogrodzie lustro. Obrośnięte pnączami lub delikatnymi pędami bylin i krzewów może bardzo skutecznie oszukać nasz wzrok i sprawi, że ogród (albo miejskie patio) będzie wydawać się bardziej przestronne, mieć drugie dno.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Wyświetl ten post na Instagramie
Rolę lustra może też pełnić oczko wodne lub staw – w nim również odbijać się będę elementy ogrodu – drzewa, krzewy, niebo... dodając głębi i tworząc tajemniczy nastrój wokół domu.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Beenis / AdobeStock