Lustro jeszcze do niedawna służyło nam przede wszystkim do przeglądania się, a jego użyteczność doceniały głównie panie. Cóż, okazuje się, że ten prosty przedmiot, który pomiędzy X a VII wiekiem p.n.e. wynaleźli Fenicjanie, ma o wiele więcej zastosowań, niż nam się do tej pory wydawało. Magią luster zachwycą się teraz także ogrodnicy.
Do czego służy lustro w ogrodzie?
Lustro w ogrodzie pełni podobną funkcję, jak we wnętrzach. Pewnie nie raz spotkaliście się z lustrami w wąskich korytarzach, które dzięki swojej trójwymiarowości optycznie powiększały przestrzeń i dodawały jej głębi. Ten sam sposób można wykorzystać przy aranżacji ogrodu.
- Lustro, które ustawimy np. na końcu niewielkiej rabaty, rozjaśni ciemny zakątek. Dzięki odbiciu rośliny będą jeszcze bardziej zwracały na siebie uwagę i będzie wydawało się, że jest ich więcej niż w rzeczywistości.
- Lustro umiejscowione przy granicy ogrodu to prosty i genialny trik, dzięki któremu ogród zyska więcej głębi i będzie zdawał się dłuższy.
- Lustro usytuowane na równo z ziemią, czy trawnikiem stworzy iluzję drzwi do innego ogrodu.
- Ustawienie lustra w ogrodzie to łatwy sposób na uzyskanie wrażenia tajemniczości i zaskoczenia. W takim wypadku nie musimy martwić się o dodatkowe ozdoby w postaci rzeźb. Lustro samo w sobie będzie stanowiło wyjątkową atrakcję, szczególnie gdy będzie miało piękną ramę.
Gdzie ustawić lustro ogrodowe?
- Ważne jest, by ustawić lustro tam, gdzie znajduje się dużo roślin. Pamiętajmy, że najlepiej wyglądają, lustra otoczone bujną roślinnością, ponieważ wtedy zdają się naturalnie "wyrastać" z ogrodu i nie dominują nad głównymi bohaterami rabat. Poza tym pojedyncze lustro ustawione na pustej przestrzeni mogłoby wyglądać nieco złowieszczo.
- Dobrym pomysłem jest umieszczenie lustra przy ogrodzeniu, murze, ścianie albo przy żywopłocie.
- Lustra wyjątkowo prezentują się np. przy ściennej fontannie, czy niewielkim zbiorniku wodnym.
- Lustro możemy zamontować zarówno w dużym, jak i małym ogrodzie, na patio, balkonie, czy na tarasie.
- Na powierzchnię lustra nie powinny padać bezpośrednio promienie słoneczne, które mogłyby nie tylko nas oślepiać, ale także doprowadzić do oparzenia roślin. Najlepiej gdy lustro jest lekko pochylone w dół i skierowane w bok.
- Uwaga! Lustro ma podkreślać najbardziej atrakcyjny fragment ogrodu, dlatego jego lokalizację warto dobrze przemyśleć!
Jakie lustro do ogrodu wybrać?
Najpiękniejsze lustra to te w ozdobnych ramach, ale nie zawsze. Pamiętajmy, że najpiękniejszą oprawą w ogrodzie zawsze są rośliny. Dlatego z powodzeniem możemy zastosować także zwykłe lustro łazienkowe. Ważne jedynie by było grube i nieco bardziej odporne niż te do łazienki.
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się lustra z plexiglasu, które nie tłuką się i są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Julia700702 / Depositphotos