Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Lustro w ogrodzie | 10+ pomysłów z Pinteresta

Lustro w ogrodzie to coraz częściej stosowany zabieg, który pojawia się nie tylko w ogrodach pokazowych, np. z Chelsea Flower Show, ale także w prywatnych ogrodach przydomowych. Każdy, kto przekonał się, jak wiele daje trik z ogrodowym lustrem, na pewno zgodzi się, że w niemal każdej, zwłaszcza tej najmniejszej zielonej przestrzeni, powinno znaleźć się na nie miejsce. 

Spis treści
Do czego służy lustro w ogrodzie?  Gdzie ustawić lustro ogrodowe?  Jakie lustro do ogrodu wybrać? 

Lustro jeszcze do niedawna służyło nam przede wszystkim do przeglądania się, a jego użyteczność doceniały głównie panie. Cóż, okazuje się, że ten prosty przedmiot, który pomiędzy X a VII wiekiem p.n.e. wynaleźli Fenicjanie, ma o wiele więcej zastosowań, niż nam się do tej pory wydawało. Magią luster zachwycą się teraz także ogrodnicy. 

Do czego służy lustro w ogrodzie? 

Lustro w ogrodzie pełni podobną funkcję, jak we wnętrzach. Pewnie nie raz spotkaliście się z lustrami w wąskich korytarzach, które dzięki swojej trójwymiarowości optycznie powiększały przestrzeń i dodawały jej głębi. Ten sam sposób można wykorzystać przy aranżacji ogrodu. 

  1. Lustro, które ustawimy np. na końcu niewielkiej rabaty, rozjaśni ciemny zakątek. Dzięki odbiciu rośliny będą jeszcze bardziej zwracały na siebie uwagę i będzie wydawało się, że jest ich więcej niż w rzeczywistości.
  2. Lustro umiejscowione przy granicy ogrodu to prosty i genialny trik, dzięki któremu ogród zyska więcej głębi i będzie zdawał się dłuższy. 
  3. Lustro usytuowane na równo z ziemią, czy trawnikiem stworzy iluzję drzwi do innego ogrodu. 
  4. Ustawienie lustra w ogrodzie to łatwy sposób na uzyskanie wrażenia tajemniczości i zaskoczenia. W takim wypadku nie musimy martwić się o dodatkowe ozdoby w postaci rzeźb. Lustro samo w sobie będzie stanowiło wyjątkową atrakcję, szczególnie gdy będzie miało piękną ramę. 

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Gdzie ustawić lustro ogrodowe? 

  • Ważne jest, by ustawić lustro tam, gdzie znajduje się dużo roślin. Pamiętajmy, że najlepiej wyglądają, lustra otoczone bujną roślinnością, ponieważ wtedy zdają się naturalnie "wyrastać" z ogrodu i nie dominują nad głównymi bohaterami rabat. Poza tym pojedyncze lustro ustawione na pustej przestrzeni mogłoby wyglądać nieco złowieszczo. 
  • Dobrym pomysłem jest umieszczenie lustra przy ogrodzeniu, murze, ścianie albo przy żywopłocie.
  • Lustra wyjątkowo prezentują się np. przy ściennej fontannie, czy niewielkim zbiorniku wodnym
  • Lustro możemy zamontować zarówno w dużym, jak i małym ogrodzie, na patio, balkonie, czy na tarasie
  • Na powierzchnię lustra nie powinny padać bezpośrednio promienie słoneczne, które mogłyby nie tylko nas oślepiać, ale także doprowadzić do oparzenia roślin. Najlepiej gdy lustro jest lekko pochylone w dół i skierowane w bok. 
  • Uwaga! Lustro ma podkreślać najbardziej atrakcyjny fragment ogrodu, dlatego jego lokalizację warto dobrze przemyśleć! 

Uwaga! Lustro ma podkreślać najbardziej atrakcyjny fragment ogrodu, dlatego jego lokalizację warto dobrze przemyśleć!

Jakie lustro do ogrodu wybrać? 

Najpiękniejsze lustra to te w ozdobnych ramach, ale nie zawsze. Pamiętajmy, że najpiękniejszą oprawą w ogrodzie zawsze są rośliny. Dlatego z powodzeniem możemy zastosować także zwykłe lustro łazienkowe. Ważne jedynie by było grube i nieco bardziej odporne niż te do łazienki. 

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się lustra z plexiglasu, które nie tłuką się i są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 


Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Julia700702 / Depositphotos 
Autor
Lustro w ogrodzie | 10+ pomysłów z Pinteresta
Lustro w ogrodzie | 10+ pomysłów z Pinteresta
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (24)