Szałwia powabna (Salvia horminum), nazywana też trójbarwną, trójkolorową lub zieloną to jednoroczna roślina z rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Gatunek pochodzi z krajów śródziemnomorskich, ale jego odmiany uprawiane są w wielu innych rejonach świata jako rośliny ozdobne.

Roślina może dorastać do ok. 30-60 cm wys., tworząc wzniesioną, sztywną, kanciastą, rozgałęzioną, owłosioną łodygę, pokrytą licznymi, niedużymi, owalnymi lub sercowatymi, szarozielonymi, krótkoogonkowymi, owłosionymi liśćmi, układającymi się na pędzie naprzeciwległymi parami. 

Szałwia powabna kwitnie od wczesnego lata aż do jesieni (IV-IX/X), rozwijając drobne, dwuwargowe kwiaty, otoczone atrakcyjnymi, barwnymi, dużymi, żyłkowanymi listkami przykwiatkowymi. Kwiaty zebrane są w górnej części pędu w okazały, gęsty, długi, kłosowy kwiatostan, który w zależności od odmiany może mieć barwę fioletową, różową lub białą.

Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w podłużne, żebrowane owocostany (torebka), wypełnione drobnymi, ciemnymi nasionami.

Wymagania i uprawa

W naturze szałwia powabna zasiedla ciepłe, słoneczne tereny trawiaste, dlatego w uprawie oczekuje żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby i słonecznego lub półcienistego stanowiska. Nie jest podatna na choroby i szkodniki.

Szałwia powabna rozmnażana jest z nasion – może być uprawiana z rozsady (nasiona wysiewa się pod osłonami II-III np. w ciepłym inspekcie, pikuje, a po wiosennych przymrozkach wysadza na miejsce stałe) lub z siewu wprost do gruntu (IV-V). Zalecany rozstaw miedzy roślinami to ok. 20-30 cm. Młodym roślinom warto uszczknąć wierzchołek pędu nad 3-4 parą liści, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią.

Zastosowanie

Szałwia powabna to jeden z bardziej ozdobnych gatunków szałwii, który w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Ponieważ na dobrym stanowisku rozrasta się w duże, barwne kępy, ładnie prezentuje się w grupie na tle ogrodzenia, trawnika lub ściany domu. Może być też zestawiana z innymi roślinami ozdobnymi jak np. gailardie, rudbekie, nachyłki, heliotropy, czyśćce wełniste, goździki, nagietki, kosmosy podwójnie pierzaste, róże czy trawy ozdobne. Można tworzyć z niej również szpalery wzdłuż ścieżki czy ogrodzenia.

Kwiatostany szałwii powabnej są trwałe i nadają się na kwiat cięty, oraz jako kwiaty do suszenia – na suche bukiety.

Wybrane odmiany

Nasiona szałwii powabnej najczęściej oferowane są w postaci mieszanki wieloodmianowej lub odmiany o kwiatach w konkretnym kolorze (np. różowym). Czasem można też jednak znaleźć wybraną odmianę jak np.:

  • 'White Swan' – kwiaty białe
  • 'Pink Sunday' – kwiaty różowe
  • 'Blue Monday' – kwiaty fioletowo-niebieskie


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Сергей Шабанов, Annette Meyer, Lena Svensson/Pixabay