Które rośliny można suszyć?
Na suche bukiety należy wybrać odpowiednie rośliny, pamiętając że nie wszystkie nadają się do suszenia. Najodpowiedniejsze będą gatunki, które po ususzeniu długo zachowują trwałość i żywą barwę.
- Ozdobne z kwiatów – mikołajek, kocanki ogrodowe i piaskowe, złociszek oskrzydlony, suchokwiat roczny, suchlin różowy, krwawnik, szarłat zwisły i wiechowaty, zatrwian, gipsówka wiechowata, róża, dzwonek irlandzki, przegorzan, lawenda wąskolistna, kraspedia kulista.
- Ozdobne z owoców – miechunka rozdęta, miesiącznica roczna, szczeć draperska, len zwyczajny, driakiew gwiaździsta, czarnuszka, mak.
- Trawy i zboża – dmuszek, owies, jęczmień, proso, drżączka, włośnica, mozga, miskant.
Do suchych bukietów oprócz kwiatów przydać się mogą dodatki roślinne, takie jak np. poskręcane pędy wierzby mandżurskiej, czerwone gałązki derenia, szyszki, żołędzie, owoce platana, kawałki kory, a także pędy z owocami (np. jarzębiny, głogu, dzikiej róży) czy suszone liście drzew (np. dębów, klonów).
Kiedy zbierać rośliny do suszenia?
Jeśli chcemy, aby suchy bukiet wyglądał naprawdę atrakcyjnie, rośliny musimy zbierać w odpowiedniej fazie rozwoju.
- Kwiatostany traw i zbóż zbieramy wtedy, gdy są nie są jeszcze rozwinięte (w przeciwnym wypadku nasiona będą wysypywać się z kłosów).
- Tuż przed pełnym rozkwitem zbieramy kwiaty tych roślin, których płatki mogłyby się obsypać (np. kocanek, róż).
- W pełnym rozkwicie zbieramy najtrwalsze rośliny, np. zatrwiany, krwawniki, mikołajki, driakiew.
Jak suszyć?
Rośliny na suche bukiety, które mają zdobić dom zimą powinniśmy zbierać przez cały sezon (najlepiej późnym popołudniem, w suche i ciepłe dni), susząc je w ciepłym, przewiewnym i ciemnym miejscu (np. altana, strych, weranda).
Do dołu
Po zerwaniu związujemy rośliny w niewielkie pęczki i wieszamy kwiatami w dół pod sufitem. Dzięki temu otrzymamy ładne, sztywne, wyprostowane łodyżki i zachowamy żywe barwy kwiatów oraz liści (słońce powoduje utratę koloru). W ten sposób możemy suszyć np.: lawendę, róże, ostróżkę, miechunkę, kocanki, len, czarnuszkę.
Do góry
Innym sposobem suszenia roślin jest suszenie „na stojąco”. Polega ono na wstawieniu rośliny do wazonu z niewielką ilością wody. Dzięki temu będzie zasychać powoli, nie tracąc przy tym koloru. Ta metoda sprawdza się w przypadku roślin o sztywnych łodygach, które nie wyginają się przy suszeniu, np. w przypadku pałki wodnej, hortensji, gipsówki, trawy pampasowej, kłosów zbóż czy czosnku.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia w tekście: günter, Manfred Richter, Hans Braxmeier, Henryk Niestrój, gate74, Eugenio Cuppone/Pixabay, iVerde, zdjęcie tytułowe: Fotolia