Suszenie roślin z ogrodu | Jak to robić prawidłowo?

Kiedy lato dobiega końca, a zima zbliża się wielkimi krokami, warto zatrzymać cząstkę lata zaklętą w suszonych kwiatach. Niestety efekty samodzielnego suszenia kwiatów nie zawsze bywają zadowalające, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób się do tego zabrać.

Posłuchaj
00:00
45
Spis treści
Które rośliny można suszyć? Kiedy zbierać rośliny do suszenia? Jak suszyć?
Suche bukiety wprawdzie nie zastąpią żywych roślin, ale mogą zdobić nasze mieszkania w okresie, gdy ogrodowe kwiaty pogrążone są w głębokim, zimowym śnie i nie mogą cieszyć nas swoją urodą. Zanim wiec znikną z rabat, warto je zebrać, wysuszyć i wykorzystać do stworzenia wspaniałych kompozycji, rozweselających nasze wnętrza podczas długich, szarych, zimowych miesięcy.

Które rośliny można suszyć?

Na suche bukiety należy wybrać odpowiednie rośliny, pamiętając że nie wszystkie nadają się do suszenia. Najodpowiedniejsze będą gatunki, które po ususzeniu długo zachowują trwałość i żywą barwę.

Suszenie roślin z ogrodu
Fot. 1

1 – gipsówka wiechowata, 2 – mikołajek płaskolistny, 3 – szarłat wiechowaty, 4 – miechunka rozdęta, 5 – lawenda wąskolistna, 6 – miesiącznica roczna, 7 – zatrwian wrębny, 8 – róża, 9 – mak wschodni

Do suchych bukietów oprócz kwiatów przydać się mogą dodatki roślinne, takie jak np. poskręcane pędy wierzby mandżurskiej, czerwone gałązki derenia, szyszki, żołędzie, owoce platana, kawałki kory, a także pędy z owocami (np. jarzębiny, głogu, dzikiej róży) czy suszone liście drzew (np. dębów, klonów).

Kiedy zbierać rośliny do suszenia?

Jeśli chcemy, aby suchy bukiet wyglądał naprawdę atrakcyjnie, rośliny musimy zbierać w odpowiedniej fazie rozwoju.

  • Kwiatostany traw i zbóż zbieramy wtedy, gdy są nie są jeszcze rozwinięte (w przeciwnym wypadku nasiona będą wysypywać się z kłosów).

  • Tuż przed pełnym rozkwitem zbieramy kwiaty tych roślin, których płatki mogłyby się obsypać (np. kocanek, róż).

  • W pełnym rozkwicie zbieramy najtrwalsze rośliny, np. zatrwiany, krwawniki, mikołajki, driakiew.

Jak suszyć?

Rośliny na suche bukiety, które mają zdobić dom zimą powinniśmy zbierać przez cały sezon (najlepiej późnym popołudniem, w suche i ciepłe dni), susząc je w ciepłym, przewiewnym i ciemnym miejscu (np. altana, strych, weranda).

Do dołu
Po zerwaniu związujemy rośliny w niewielkie pęczki i wieszamy kwiatami w dół pod sufitem. Dzięki temu otrzymamy ładne, sztywne, wyprostowane łodyżki i zachowamy żywe barwy kwiatów oraz liści (słońce powoduje utratę koloru). W ten sposób możemy suszyć np.: lawendę, róże, ostróżkę, miechunkę, kocanki, len, czarnuszkę.

Do góry
Innym sposobem suszenia roślin jest suszenie „na stojąco”. Polega ono na wstawieniu rośliny do wazonu z niewielką ilością wody. Dzięki temu będzie zasychać powoli, nie tracąc przy tym koloru. Ta metoda sprawdza się w przypadku roślin o sztywnych łodygach, które nie wyginają się przy suszeniu, np. w przypadku pałki wodnej, hortensji, gipsówki, trawy pampasowej, kłosów zbóż czy czosnku.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia w tekście: günter, Manfred Richter, Hans Braxmeier, Henryk Niestrój, gate74, Eugenio Cuppone/Pixabay, iVerde, zdjęcie tytułowe: Fotolia

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Szarłat zwisły Amaranthus caudatus 

Miesiącznica roczna Lunaria annua

Suchlin różowy Helipterum Roseum

Złociszek oskrzydlony / Wiekuistka rozgałęziona Ammobium alatum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
09-07-2024 10:11
Komentarz dodany przez Zgredzio: Do tego te reklamy
Zdaniem Czytelnika
09-07-2024 09:57
Komentarz dodany przez Zgredzio: Artykuł nie mógł być jeszcze krótszy?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści