Logo
Logo

Len (Linum)

Len (Linum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiatostany
 • Gleba: małe wymagania glebowe, świeża, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: niebieskie
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: obojętna
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, balkony, bukiety
 • Len (Linum) to rodzaj roślin z rodziny lnowatych (Linaceae), do którego zalicza się ponad 180 gatunków. Większość z nich pochodzi z rejonów basenu Morza Śródziemnego, ale można je też spotkać w innych częściach świata.

  Lny mogą być roślinami jednorocznymi, bylinami lub półkrzewami. Tworzą wzniesione, cienkie pędy, porośnięte wąskimi, lancetowatymi liśćmi i wydają pięciopłatkowe, pojedyncze kwiaty, zebrane na szczycie pędu w luźne, wiechowate kwiatostany.

  Wymagania i uprawa

  Lny w zależności od gatunku zasiedlają różne środowiska, ale zwykle preferują ciepłe, słoneczne stanowiska i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, a nawet suche gleby. Mrozoodporność gatunków bylinowych jest umiarkowana, dlatego poleca się okrywać je na zimę.

  Rośliny można rozmnażać przez wysiew nasion (mogą dawać samosiew), a byliny także przez podział dorosłych egzemplarzy lub sadzonki pędowe.

  Zastosowanie

  W ogrodzie lny najlepiej prezentują się na skalniakach i w ogródkach żwirowych, ale dobrze wyglądają też w grupach na słonecznych rabatach. Lny są idealne do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Jednoroczne gatunki lnu można znaleźć w wielu mieszankach nasion do zakładania łąk kwietnych.

  Ich owocostany mogą być wykorzystywane na suche bukiety.

  Niektóre gatunki lnu mają duże znaczenie użytkowe – z ich pędów pozyskuje się włókno na tkaniny, a z nasion olej i tzw. siemię lniane.

   

  Wybrane gatunki

  • Len zwyczajny (Linum usitatissimum) – roślina jednoroczna o wzniesionych, cienkich łodygach i lancetowatych, zielonych liściach. Kwiaty duże, pięciopłatkowe, niebieskie, rozwijające się pojedynczo na szczytach rozgałęzionych łodyg (VI-VII). Owocem jest pękata, zaokrąglona torebka nasienna, zawierająca do kilkunastu spłaszczonych, podłużnych nasion. Gatunek może być uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, ale posiada też dużą wartość użytkową (z łodyg pozyskuje się materiał na tkaniny, a z nasion tzw. siemię lniane oraz olej lniany).

  • Len trwały (Linum perenne) – bylina o wzniesionych, cienkich, nagich, w górnej części rozgałęzionych pędach, tworzących ponad ziemią duże kępy (wys. ok. 60-100 cm.). Liście zielone, lancetowate, kwiaty pięciopłatkowe, duże, jasnoniebieskie, zebrane na szczytach pędów w luźne, wiechowate kwiatostany. (zdj. 1)

  • Len złocisty – (Linum flavum) bylina (ok. 30-50 cm.) o wzniesionej, ulistnionej i rozgałęzionej w górnej części łodydze i dużych, delikatnych, pięciopłatkowych, żółtych kwiatach (VI-VIII). Roślina nadaje się do uprawy na skalniakach i w ogródkach żwirowych. Ładnie wygląda w grupach. Ciekawa odmiana 'Compactum'.

  • Len wielkokwiatowy (Linum grandiflorum) – roślina jednoroczna (ok. 30-50 cm.) o wzniesionych, cienkich, ulistnionych, rozgałęzionych w górnej części łodygach i dużych, pięciopłatkowych, czerwonych kwiatach (VI-IX). Ładnie wygląda na rabacie z innymi roślinami ozdobnymi, ale dobrze prezentuje się też w grupach. Może stanowić element łąki kwietnej. Ciekawa odmiana 'Rubrum'.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Marc Pascual, Couleur, rosiehill425, utroja0/Pixabay

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Jakoona

  11-07-2022 13:36

  W tym roku odkryłam len i jestem zakochana - jak tylko znajdę jego nasiona oddzielnie - nie w łąkach kwietnych, w jakimś sklepie online zamierzam kupić dużo! Naprawdę śliczna roślinka

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl