Logo
Logo
19
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Sięgnij po zdrowie! Rośliny o właściwościach prozdrowotnych

W każdym ogrodzie, małym i dużym, znajdzie się trochę miejsca na rośliny o leczniczych właściwościach. A osoby, które nie mają ogrodu nawet w pojemnikach na balkonie lub tarasie mogą uprawiać aromatyczne zioła. Lecznicze surowce mamy na wyciągnięcie ręki, gdy spacerujemy po polach, łąkach i lasach.

Zdrowe drzewa

Polski krajobraz kształtują nie tylko łąki i pola uprawne, ale także wielkie połacie lasu, w których sosny i świerki sąsiadują z liściastymi towarzyszami – brzozami, dębami czy bukami. Drzewa wrosły w naszą kulturę i tradycję, towarzyszą nam cicho i wiernie w codziennym życiu i nie tylko dają cień w gorące dni, ale mają wpływ na nasze zdrowie i nastrój.

Nieodłącznym elementem ojczystego krajobrazu są wierzby i sosny. Część drzew, szczególnie tych bardziej okazałych, jak dąb czy lipa długo uchodziło za siedzibę tajemniczych bóstw i miało chronić domostwa przed nieszczęściami. Z czasem przeniesiono pogański kult na grunt chrześcijański, umieszczając pod drzewami liczne kapliczki, a obecnie dęby i lipy są drzewami powszechnie sadzonymi w miastach. Brzoza, silnie związana z naszą tradycją, występuje na całym obszarze Polski i pomimo, że wydaje się delikatna i krucha jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej odpornych na mrozy gatunków.

Drzewa od wieków stanowiły źródło surowców leczniczych i nadal są wykorzystywane – napar z kory dębowej stosuje się do gojenia ran, korę wierzby jako środek przeciwgorączkowy, pączki sosny – w chorobach górnych dróg oddechowych, a liście brzozy jako środek moczopędny i oczyszczający organizm, podobnie jak sok brzozowy pozyskiwany z naciętej kory.

Drzewa i krzewy o właściwościach leczniczych

Fot. Pixabay

Drzewa i krzewy ozdobne o właściwościach prozdrowotnych

1 – sosna (Pinus), 2 – lipa (Tilia), 3 – dąb (Quercus), 4 – brzoza brodawkowata (Betula pendula), 5 – rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides), 6 – bez czarny (Sambucus nigra)

Cenne owoce

Sadząc w ogrodzie rokitnik zwyczajny, bez czarny, maliny, jeżyny czy porzeczki zaopatrujemy się z kolei w naturalny arsenał owoców bogatych w witaminy, które wspaniale wzmacniają organizm.

Sok malinowy lub rokitnikowy w połączeniu z herbatą przygotowaną z kwiatostanów zebranych z lipy będą świetnym panaceum na wszelkie przeziębienia. Nieco kwaskowatą nutę, pożądaną choćby w domowych wypiekach, zapewnią rabarbar i agrest, bez których polski ogródek nie może się obyć.

Gatunki owocowe o właściwościach leczniczych

Fot.Pixabay

Rośliny owocowe o właściwościach prozdrowotnych

1 – agrest (Ribes uva-crispa), 2 – porzeczka czerwona (Ribes rubrum), 3 – porzeczka czarna (Ribes nigrum), 4 – truskawka (Fragaria x ananassa), 5 – poziomka (Fragaria vesca), 6 – jeżyna (Rubus fruticosus), 7 – malina (Rubus idaeus)

Wartościowe warzywa

Największym owocem, jaki znajdziemy w ogrodzie jest oczywiście… dynia. To warzywo, chociaż lubi żyzne podłoże łatwo się uprawia i jest prawdziwą witaminową bombą! Bardzo cenne są odmiany o podwyższonej zawartości karotenu. Delikatny, lekkostrawny, słonecznej barwy miąższ będzie świetnym elementem potraw, szczególnie dla dzieci.

Ostatnio serca konsumentów podbija także zapomniany jarmuż, roślina spokrewniona z kapustą, o dekoracyjnych, karbowanych liściach i dużej wytrzymałości na mrozy.

Warzywa i zioła o właściwościach leczniczych

 Fot.Pixabay, Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

Warzywa i zioła o właściwościach prozdrowotnych

1 – rabarbar (Rheum rhaponticum), 2 – dynia (Cucurbita), 3 – jarmuż (Brassica oleracea var. sabellica), 4 – lubczyk ogrodowy (Laevisticum officinale), 5 – majeranek ogrodowy (Origanum majorana), 6 – szczypiorek (Allium schoenoprasum), 7 – pietruszka naciowa (Petroselinum crispum), 8 – koper ogrodowy (Anethum graveolens), 9 – mięta (Mentha), 10 – czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), 11 – czarnuszka siewna (Nigella sativa),  12 – chmiel zwyczajny (Humulus lupulus), 13 – rumianek pospolity (Matricaria chamomilla), 14 – len zwyczajny (Linum usitatissimum)

Aromatyczne zioła i przyprawy

Nie możemy zapomnieć też o naci pietruszki, czosnku niedźwiedzim, koprze czy szczypiorku, których aromatem wzbogacimy każdą potrawę. Trudno wyobrazić sobie tradycyjny żurek czy grochówkę bez majeranku, a domowy rosół bez bulionowego zapachu lubczyku ogrodowego. Ta ostatnia roślina jest byliną, więc przez wiele lat może gościć w naszym ogrodzie i zapewniać głębszy smak potrawom.

Warto poświęcić też fragment grządki na wysianie dwóch pięknych roślin o błękitnych kwiatach – czarnuszki siewnej i lnu pospolitego. Kwiaty obydwu gatunków są wdzięcznym elementem bukietów, natomiast ich na sio na korzystnie wpływają na przewód pokarmowy i stosowane są powszechnie jako dodatek do pieczywa. Nasiona czarnuszki mają czarną barwę i charakterystyczny, pikantny smak, natomiast nasiona lnu, popularnie zwane „siemieniem lnianym” dzięki zawartości śluzu łagodzą stany zapalne.

Po obfitym i często dość ciężkostrawnym posiłku rodem z kuchni polskiej dobrze uspokoić żołądek dawką herbaty ze świeżych liści mięty lub naparem z rumianku, a wieczorową porą sięgnąć po napar z szyszek chmielu. Tak, napar ten ma właściwości uspokajające i lekko usypiające, więc może warto zastosować go jako zamiennik innego popularnego chmielowego napoju.

logo Leroy Merlin
Źródło: Leroy Merlin Polska
Opracowanie: dr inż. Małgorzata Mirgos, Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.
Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (3)
Ogród na balkonie
Temat miesiąca
Ogród na balkonie
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.