Dlaczego właśnie o tej porze pozyskuje się sok z brzozy? Brzoza brodawkowata (Betula pendula) i brzoza omszona (B. pubescens) budzi się bardzo wcześnie. Zanim jeszcze zobaczymy na gałązkach drzew pierwsze zielone liście z korzeni do pędów roślina transportuje ogromne ilości soku zawierającego potrzebne jej do życia i rozwoju składniki mineralne.
Co zawiera oskoła?
- sole mineralne;
- witaminy;
- kwasy organiczne;
- aminokwasy.
Zastosowanie oskoły
- dla wzmocnienia odporności organizmu;
- jako środek odtruwający;
- jako środek moczopędny.
Fot. Alis Photo/Fotolia |
Gdzie kupić, jak pobrać?
Tradycyjnym sposobem pozyskiwania oskoły jest wywiercenie otworu w pniu co najmniej 10 letniej brzozy (albo o średnicy pnia ok. 30-50 cm). Do wywierconego otworu o głębokości ok. 3-4 cm należy włożyć rurkę, przez którą sok będzie spływał do naczynia (np. butelki po wodzie lub szklanego słoja). Otwór naczynia należy osłonić gazą, aby do środka nie dostały się owady. Po wyjęciu rurki z pnia drzewa otwór należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym i zatkać go drewnianym kołkiem.
Trzeba pamiętać, że nie z każdego miejsca i nie z każdego drzewa możemy swobodnie pozyskiwać sok. Jeśli chcemy pobrać oskołę z brzozy rosnącej w lesie, należy dowiedzieć się w leśnictwie, czy nie jest to zabronione. Najlepiej pozyskiwać oskołę z drzewa rosnącego na własnej działce. Świeży sok z brzozy można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 4 dni od pozyskania.
Sok z brzozy można też kupić w sklepie zielarskim, aptece, sklepie ze zdrową żywnością, a nawet coraz częściej w supermarkecie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Im świeższy produkt, tym zawiera więcej witamin i soli mineralnych.
Fot. Роман Владимирович/Pixabay |
Prozdrowotne właściwości surowców z brzozy
Prozdrowotne właściwości ma nie tylko oskoła, ale także inne części tej roślin. Wyciąg z liści brzozy znajduje zastosowanie przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Ekstrakt z liści brzozy ma właściwości przeciwcukrzycowe oraz przeciwutleniające. Wykorzystuje się je również w kosmetyce – jest składnikiem preparatów rozjaśniających skórę.
Uwaga! Osoby przyjmujące leki i będące w trakcie kuracji powinny zasięgnąć kuracji zanim sięgną po oskołę i preparaty z brzozy.
Tekst i zdjęcie tytułowe: Barbara Walicka