Właściwości prozdrowotne bzu czarnego
Bez czarny ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Owoce wykorzystywane są głównie jako dodatek do soków i konfitur oraz jako naturalny, czerwony barwnik do koloryzowania produktów spożywczych (np. jogurtów). Owoce, kwiaty, liście i kora mają także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i zielarskim.
Wszystkie części rośliny zawierają glikozyd cyjanogenny - sambunigrynę. Wszystkie świeże części rośliny mogą być lekko trujące. Tracą jednak te właściwości (substancja toksyczna ulega rozkładowi) po gotowaniu lub suszeniu! Do spożycia nadają się tylko dojrzałe owoce, zielone trzeba wyrzucić!
W warunkach domowych najczęściej i najchętniej wykorzystywane są kwiaty i owoce bzu czarnego. Te drugie są prawdziwą skarbnica zdrowia! Zawierają prozdrowotne antocyjany, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, witaminy, cukry i pektyny. Właściwości prozdrowotne owoców zostały zbadane i polecane są do stosowania wzmacniająco i profilaktycznie oraz wspomagająco w leczeniu przeziębienia, jako środki napotne i wspomagające odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. Ponadto mają działanie moczopędne, przeczyszczające i odtruwające. Ważne! Przed włączeniem preparatów z bzu czarnego do leczenia warto skonsultować to z lekarzem!
Przepisy na syropy z bzu czarnego
Kwiatostany czarnego bzu zbiera się w maju i czerwcu, gdy część kwiatów jest jeszcze nierozwinięta, a owoce od września do października, jednak dopiero wtedy, gdy wszystkie są w pełni dojrzałe, czarne i błyszczące. Surowce najlepiej zbierać w suchy i słoneczny dzień jak najwcześniej. Najlepiej wybierać krzewy oddalone od zanieczyszczonych terenów miejskich. Jeśli nie mamy czasu zrobić przetworów tuż po zebraniu surowca, to kwiaty lub owoce najlepiej przechować w lodówce.
To tylko dwie z bardzo wielu możliwości na wykorzystanie bzu czarnego w kuchni. Podzielcie się z nami swoimi przepisami na przetwory z kwiatów lub owoców czarnego bzu. Zamieście posty w komentarzach lub prześlijcie przepis na redakcja@zielonyogrodek.pl
*(możesz całkowicie zrezygnować z cukru, zmniejszyć jego ilość lub zastąpić go odrobiną miodu).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: RitaE - Pixabay.com