Logo
Logo

Bez czarny BLACK LACE 'Eva'

Odmiana Black Lace 'Eva' jest tak odmienna od gatunku, że trudno ją skojarzyć z pospolicie występującym krajowym krzewem. Ma dekoracyjne czarne liście i biało-różowe, lekko pachnące kwiaty i jest znacznie bardziej delikatna i nieco trudniejsza w uprawie, niż jej dziki kuzyn.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Bez czarny (Sambucus nigra) Black Lace (czyli z ang. czarne koronki) pochodzi z Anglii, gdzie została uzyskana w trakcie prac hodowlanych nad owocowymi odmianami tego gatunku, prowadzonymi w stacji badawczej East Malling. Odmiana znalazła się na liście roślin wyróżnionych przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w 2012 roku.

Tworzy ona dosyć duże krzewy (3-4 m wysokości) o szerokim i luźnym pokroju, sztywnych, słabo rozgałęzionych pędach. Jej nietypowe, bardzo głęboko wcinane liście przypominają egzotyczne odmiany klonu palmowego (np. popularną odmianę 'Garnet'). Liście te są podobne, jak u odmiany 'Laciniata', ale bardzo ciemne, purpurowe, czasami wydają się niemal czarne.

Na ich tle bardzo ładnie prezentują się delikatne, drobne, biało-różowe kwiaty zebrane w klasyczne dla bzu czarnego baldachy. Kwiaty rozwijają się w czerwcu wydzielając przyjemny, lekko cytrynowy zapach, są chętnie odwiedzane przez motyle.

Czarne po dojrzeniu owoce, podobnie jak owoce dziko rosnącego bzu czarnego, są jadalne po przetworzeniu i mają właściwości lecznicze. Pozyskany z nich sok można wykorzystać do wyrobu syropów na kaszel. Krzewy pomimo swoich rozmiarów i sztywnych pędów sprawiają wrażenie bardzo lekkich.

Bez czarny BLACK LACE Eva fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Bez czarny, a zwłaszcza jego odmiany o ozdobnych, ciemnych liściach, wcale nie są tak łatwe w uprawie, jak się powszechnie uważa. Do prawidłowego wzrostu krzewy wymagają gleb żyznych (najlepiej próchnicznych lub gliniasto-piaszczystych) i stale wilgotnych. Na stanowiskach słonecznych liście są najciemniejsze, w półcieniu nabierają lekko zielony odcień.

Odmiana Black Lace, ze względu na swoje angielskie pochodzenie, ma nieco niższą mrozoodporność w stosunku do dziko rosnących w kraju krzewów bzu czarnego, choć uszkodzenia mrozowe zdarzają się bardzo rzadko.

Krzew charakteryzuje się wysoką zdrowotnością, a jedynym szkodnikiem często pojawiającym się na młodych pędach bzu czarnego jest mszyca bzowa. Mszycę tę możemy łatwo zwalczyć jednym z wielu dostępnych w sprzedaży preparatów owadobójczych.

Gdzie posadzić?

Ze względu na bardzo egzotyczny wygląd odmiana Black Lace jest idealnym krzewem do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Oczywiście można ją także stosować do tworzenia większych grup złożonych z różnych gatunków liściastych, najlepiej o jasnym zabarwieniu liści.

Dobrym tłem dla tej odmiany bzu czarnego może być jasna ściana budynku czy trawnik. Krzewy te warto także podsadzać bylinami i niskimi krzewami o jasnym zabarwieniu liści np. tawułą japońską (Spiraea japonica) ‘Golden Princess’, ‘Walbuma’ czy ‘Goldflame’.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Bez czarny BLACK LACE 'Eva'
Bez czarny BLACK LACE 'Eva'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny