Logo
Logo
46
Okazje

Bez czarny BLACK LACE 'Eva'

Odmiana Black Lace 'Eva' jest tak odmienna od gatunku, że trudno ją skojarzyć z pospolicie występującym krajowym krzewem. Ma dekoracyjne czarne liście i biało-różowe, lekko pachnące kwiaty i jest znacznie bardziej delikatna i nieco trudniejsza w uprawie, niż jej dziki kuzyn.

 

Opis rośliny

Bez czarny (Sambucus nigra) Black Lace (czyli z ang. czarne koronki) pochodzi z Anglii, gdzie została uzyskana w trakcie prac hodowlanych nad owocowymi odmianami tego gatunku, prowadzonymi w stacji badawczej East Malling. Odmiana znalazła się na liście roślin wyróżnionych przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w 2012 roku.

Tworzy ona dosyć duże krzewy (3-4 m wysokości) o szerokim i luźnym pokroju, sztywnych, słabo rozgałęzionych pędach. Jej nietypowe, bardzo głęboko wcinane liście przypominają egzotyczne odmiany klonu palmowego (np. popularną odmianę 'Garnet'). Liście te są podobne, jak u odmiany 'Laciniata', ale bardzo ciemne, purpurowe, czasami wydają się niemal czarne.

Bez czarny BLACK LACE Eva fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Na ich tle bardzo ładnie prezentują się delikatne, drobne, biało-różowe kwiaty zebrane w klasyczne dla bzu czarnego baldachy. Kwiaty rozwijają się w czerwcu wydzielając przyjemny, lekko cytrynowy zapach, są chętnie odwiedzane przez motyle.

Czarne po dojrzeniu owoce, podobnie jak owoce dziko rosnącego bzu czarnego, są jadalne po przetworzeniu i mają właściwości lecznicze. Pozyskany z nich sok można wykorzystać do wyrobu syropów na kaszel. Krzewy pomimo swoich rozmiarów i sztywnych pędów sprawiają wrażenie bardzo lekkich.

Wymagania i uprawa

Bez czarny, a zwłaszcza jego odmiany o ozdobnych, ciemnych liściach, wcale nie są tak łatwe w uprawie, jak się powszechnie uważa. Do prawidłowego wzrostu krzewy wymagają gleb żyznych (najlepiej próchnicznych lub gliniasto-piaszczystych) i stale wilgotnych. Na stanowiskach słonecznych liście są najciemniejsze, w półcieniu nabierają lekko zielony odcień.

Odmiana Black Lace, ze względu na swoje angielskie pochodzenie, ma nieco niższą mrozoodporność w stosunku do dziko rosnących w kraju krzewów bzu czarnego, choć uszkodzenia mrozowe zdarzają się bardzo rzadko.

Krzew charakteryzuje się wysoką zdrowotnością, a jedynym szkodnikiem często pojawiającym się na młodych pędach bzu czarnego jest mszyca bzowa. Mszycę tę możemy łatwo zwalczyć jednym z wielu dostępnych w sprzedaży preparatów owadobójczych.

Gdzie posadzić?

Ze względu na bardzo egzotyczny wygląd odmiana Black Lace jest idealnym krzewem do sadzenia pojedynczo w wyeksponowanych miejscach. Oczywiście można ją także stosować do tworzenia większych grup złożonych z różnych gatunków liściastych, najlepiej o jasnym zabarwieniu liści.

Dobrym tłem dla tej odmiany bzu czarnego może być jasna ściana budynku czy trawnik. Krzewy te warto także podsadzać bylinami i niskimi krzewami o jasnym zabarwieniu liści np. tawułą japońską (Spiraea japonica) ‘Golden Princess’, ‘Walbuma’ czy ‘Goldflame’.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski ZSzP

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny


Zobacz także
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu