Bez czarny 'Obelisk'

bez czarny Sambucus nigra 'Obelisk' Fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP

Bzy (Sambucus) to przeważnie krzewy lub małe drzewa reprezentowane w krajowej florze przez 3 gatunki: bez czarny (Sambucus nigra) bez koralowy (S. racemosa) oraz bez hebd (S. ebulus). Najpopularniejszym z nich jest bez czarny, obszar jego występowania obejmuje niemal cała Europę.

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

W maju i czerwcu krzew czarnego bzu przyciąga uwagę obfitym kwitnieniem, natomiast pod koniec lata błyszczącymi, czarnymi owocami (przysmak ptaków).

Zarówno kwiaty (zawierające dużo flawonoidów i kwasów fenolowych), jak i owoce (bogate w witaminy, antocyjany, sole mineralne) stanowią surowiec zielarski wykorzystywany do produkcji preparatów aptecznych i kosmetyków. Kwiaty bzu czarnego można smażyć po zanurzeniu w cieście naleśnikowym lub robić z nich lemoniadę. Z kolei z dojrzałych owoców robi się syrop stosowany w leczeniu przeziębień i kaszlu.

Krajowe szkółki i centra ogrodnicze oferują liczne odmiany ozdobne bzu czarnego. Wiele z nich pochodzi z angielskiej stacji badawczej w East Malling, gdzie prowadzono hodowlę odmian owocowych tego gatunku.

W 2013 roku na rynku zadebiutowała interesująca polska odmiana ‘Obelisk’ o kolumnowym pokroju, wyhodowana przez Bronisława Jana Szmita i Wiesława Gawrysia. Roślina ta została wyróżniona w 2013 roku przez jury Konkursu Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”.

Bez czarny (Sambucus nigra) ‘Obelisk’ to silnie rosnący krzew o kolumnowym, wąskim pokroju, osiągający 3-4 m wysokości. Rosnące do góry, proste pędy są gęsto pokryte zielonymi liśćmi, złożonymi z 5-7 ząbkowanych na brzegach listków. Białe kwiaty tej rośliny zebrane w płaskie, talerzowate kwiatostany, rozwijają się w czerwcu, wabiąc liczne dzikie owady zapylające.

Czarnofioletowe, kuliste jagody bzu czarnego 'Obelisk' dojrzewają w sierpniu. Rośliny najlepiej owocują jeśli w ich sąsiedztwie rosną inne odmiany bzu czarnego, zapewniające krzyżowe zapylenie. Owoce i kwiaty, podobnie jak u gatunku, są jadalne, mogą być wykorzystywane do przygotowywania nalewek o właściwościach leczniczych.

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Obelisk nie jest trudna w uprawie, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i wilgotnych, choć znosi także słabsze warunki glebowe i wilgotnościowe. Wymaga stanowiska słonecznego, ewentualnie lekko ocienionego.

Roślina jest odporna na mróz i zdrowa. Jednym z niewielu szkodników, mogących pojawić się na krzewie, jest mszyca bzowa, zasiedlająca młode przyrosty. Mszycę tę możemy łatwo zwalczyć jednym z wielu dostępnych w sprzedaży preparatów owadobójczych.

Gdzie posadzić?

Bez czarny ‘Obelisk’ świetnie sprawdza się sadzony zarówno w dużych, jak i małych ogrodach przydomowych, jako roślina ozdobna i użytkowa. Nadaje się do tworzenia oryginalnych, nieformowanych żywopłotów lub jako wyższe element rabatowych kompozycji. Dobrze prezentuje się uprawiany w pojemnikach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Konkurs Roślin Nowości ZSzP
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bez czarny Sambucus nigra

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści