Bez koralowy (Sambucus racemosa) 'Plumosa Aurea' to stara, holenderska odmiana uzyskana pod koniec XIX wieku. Jest to szybko rosnący, szeroki krzew o wzniesionych pędach, jajowatym pokroju, dorastający do 2-4 m wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są złożone, złocistożółte, delikatnie postrzępione liście. Pojedyncze listki mają długość do 8 cm, są lancetowate, ostro zakończone, głęboko powcinane.
Najmłodsze przyrosty są czerwonawe, w kolorze miedzi. Kwiaty drobne, białokremowe, zebrane w wiechowate kwiatostany długości 4-8 cm, pojawiają się wiosną, na początku maja, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce w postaci małych, kulistych, szkarłatnoczerwonych jagód dojrzewają od połowy czerwca do lipca. Są bardzo ozdobne, jednak stanowią przysmak ptaków i są szybko przez nie zjadane.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Uprawa i wymagania
Odmiana 'Plumosa Aurea' jest mało wymagająca w stosunku do gleby i stanowiska. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowych. Oczywiście bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych i próchniczych, na stanowiskach częściowo ocienionych.
W pełnym słońcu, zwłaszcza podczas letnich upałów, liście mogą być narażone na przypalanie. Niebezpieczeństwo to jest mniejsze, jeśli krzewy rosną na glebach zasobnych w wodę. Młode przyrosty bywają atakowane przez mszyce, które jednak łatwo zwalczyć licznymi dostępnymi w sprzedaży pestycydami. Odmiana w pełni odporna na mróz, dobrze regenerująca się po przycięciu.
Gdzie posadzić?
Krzew polecany do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach kolorystycznych z innymi krzewami. Efektowny zwłaszcza w okresie owocowania, gdy czerwone jagody ładnie prezentują się na tle złocistych liści. Nadaje się do stosowania w zieleni osiedlowej.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |