Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
20
Do góry

Bez koralowy 'Plumosa Aurea'

Bez koralowy to gatunek europejski, występujący naturalnie także na terenie Polski. W ofercie handlowej krajowych szkółek oraz centrów ogrodniczych znajduje się kilka ciekawych odmian o ozdobnych liściach.

Bez koralowy (Sambucus racemosa) 'Plumosa Aurea' to stara, holenderska odmiana uzyskana pod koniec XIX wieku. Jest to szybko rosnący, szeroki krzew o wzniesionych pędach, jajowatym pokroju, dorastający do 2-4 m wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są złożone, złocistożółte, delikatnie postrzępione liście. Pojedyncze listki mają długość do 8 cm, są lancetowate, ostro zakończone, głęboko powcinane.

Najmłodsze przyrosty są czerwonawe, w kolorze miedzi. Kwiaty drobne, białokremowe, zebrane w wiechowate kwiatostany długości 4-8 cm, pojawiają się wiosną, na początku maja, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce w postaci małych, kulistych, szkarłatnoczerwonych jagód dojrzewają od połowy czerwca do lipca. Są bardzo ozdobne, jednak stanowią przysmak ptaków i są szybko przez nie zjadane.

Bez koralowy Plumosa Aurea Fot. G.Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian bzu koralowego

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Plumosa Aurea' jest mało wymagająca w stosunku do gleby i stanowiska. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowych. Oczywiście bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych i próchniczych, na stanowiskach częściowo ocienionych.

W pełnym słońcu, zwłaszcza podczas letnich upałów, liście mogą być narażone na przypalanie. Niebezpieczeństwo to jest mniejsze, jeśli krzewy rosną na glebach zasobnych w wodę. Młode przyrosty bywają atakowane przez mszyce, które jednak łatwo zwalczyć licznymi dostępnymi w sprzedaży pestycydami. Odmiana w pełni odporna na mróz, dobrze regenerująca się po przycięciu.


Gdzie posadzić?

Krzew polecany do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach kolorystycznych z innymi krzewami. Efektowny zwłaszcza w okresie owocowania, gdy czerwone jagody ładnie prezentują się na tle złocistych liści. Nadaje się do stosowania w zieleni osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Komentarze

To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.