Bez koralowy 'Plumosa Aurea'

Bez koralowy Plumosa Aurea Fot. G.Falkowski

Bez koralowy to gatunek europejski, występujący naturalnie także na terenie Polski. W ofercie handlowej krajowych szkółek oraz centrów ogrodniczych znajduje się kilka ciekawych odmian o ozdobnych liściach.

Posłuchaj
00:00
23
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Bez koralowy (Sambucus racemosa) 'Plumosa Aurea' to stara, holenderska odmiana uzyskana pod koniec XIX wieku. Jest to szybko rosnący, szeroki krzew o wzniesionych pędach, jajowatym pokroju, dorastający do 2-4 m wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są złożone, złocistożółte, delikatnie postrzępione liście. Pojedyncze listki mają długość do 8 cm, są lancetowate, ostro zakończone, głęboko powcinane.

Najmłodsze przyrosty są czerwonawe, w kolorze miedzi. Kwiaty drobne, białokremowe, zebrane w wiechowate kwiatostany długości 4-8 cm, pojawiają się wiosną, na początku maja, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce w postaci małych, kulistych, szkarłatnoczerwonych jagód dojrzewają od połowy czerwca do lipca. Są bardzo ozdobne, jednak stanowią przysmak ptaków i są szybko przez nie zjadane.

Bez koralowy Plumosa Aurea Fot. G.Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian bzu koralowego

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Plumosa Aurea' jest mało wymagająca w stosunku do gleby i stanowiska. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowych. Oczywiście bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych i próchniczych, na stanowiskach częściowo ocienionych.

W pełnym słońcu, zwłaszcza podczas letnich upałów, liście mogą być narażone na przypalanie. Niebezpieczeństwo to jest mniejsze, jeśli krzewy rosną na glebach zasobnych w wodę. Młode przyrosty bywają atakowane przez mszyce, które jednak łatwo zwalczyć licznymi dostępnymi w sprzedaży pestycydami. Odmiana w pełni odporna na mróz, dobrze regenerująca się po przycięciu.

Gdzie posadzić?

Krzew polecany do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach kolorystycznych z innymi krzewami. Efektowny zwłaszcza w okresie owocowania, gdy czerwone jagody ładnie prezentują się na tle złocistych liści. Nadaje się do stosowania w zieleni osiedlowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bez czarny Sambucus nigra

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści