Brzoza omszona (Betula pubescens) należy do rodziny brzozowatych (Betulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji i Grenlandii. W Polsce często porasta podmokłe łęgi i olsy. Drzewo osiąga ok. 20m wysokości.

Posiada owalną koroną i szarobiałą korę, łuszczącą się płatami. Młode pędy są omszone, starsze są gładkie (nie zawierają nawet żywicznych brodawek). Romboidalne liście są ciemnozielone na wierzchu i zielonoszare od spodu. W porównaniu z brzozą brodawkowatą mają mniejszy rozmiar i są grubsze. Niepozorne kwiaty mają zieloną barwę. Owocem jest uskrzydlony orzeszek.

Wymagania i uprawa:

Brzoza omszona jest gatunkiem bardziej cienioznośnym od brzozy brodawkowatej. Lubi gleby wilgotne (nawet bagienne), średnio zasobne w składniki pokarmowe. Znosi inne typy gleb (poza suchymi). Drzewo jest mrozoodporne. Można je sadzić jesienią lub wiosną. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zastosowanie:

Brzozę omszoną spotyka się w lasach, parkach, na łąkach i na bagnach, jednak w ogrodzie wciąż jest gatunkiem rzadkim. Posiada jednak atrakcyjny wygląd, wcześnie wykształca liście i zasługuje na rozpowszechnienie. To dobra propozycja do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Warto ją sadzić w miejscach zbyt wilgotnych dla innych roślin. Nadaje się na dekorację oczek wodnych i stawów. Jej liście wykorzystuje się w ziołolecznictwie.

zdjęcie: b.gliwa - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=968622