Szarłat zwisły Amaranthus caudatus 

Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus ) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
61
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: zielonkawe, czerwone, purpurowe
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: niepozorne, drobne
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: orzechy
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 40-100cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: kwiat cięty, bukiety, rabaty

Szarłat zwisły to jednoroczna roślina (o wys. 40-100cm) należąca do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Tworzy rozłożysty, wniesiony pokrój o pędach zabarwionych czerwonawo i jajowatych zielonych, purpurowych lub trójkolorowych liściach.

Roślina jest jednak najbardziej dekoracyjna w okresie od końca czerwca do października, gdy wytwarza duże, zwisające kwiatostany wiechy w różnych odcieniach czerwieni (istnieją również odmiany o zielonych i purpurowych kwiatach). Owocem jest orzech.

Szarłat zwisły najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach w żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Nie lubi ciężkich podłoży. W czasach długotrwałej suszy wymaga regularnego podlewania. Wyższe okazy, szczególnie w miejscach nieosłoniętych należy przywiązać do podpór. Roślinę najlepiej wysiewać pod koniec kwietnia wprost do gruntu. Zwykle rozstawa przepikowanych sadzonek wynosi 30x45cm.

W ogrodzie szarłat jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia barwnych rabat. Dobrze wygląda sadzony w trawniku. To również ceniona roślina na kwiat cięty - długo utrzymuje świeżość. Najokazalej wygląda w bukietach przycięta w pełni kwitnienia. Po przekwitnięciu można wykorzystywać ją również na suche bukiety.

Nasiona szarłatu zwisłego są jadalne i w niektórych regionach świata roślina traktowana jest jako warzywo. Są polecane do spożywania przy anemii i przez kobiety ciężarne jako pokarm zawierający duże ilości żelaza (i wapnia). Z niektórych gatunków amaranthusa można wytwarzać mąkę.

Polecane odmiany:

  • ‘Atropurpureus’ - wysoka odmiana o purpurowych kwiatostanach;
  • ‘Grunschwanz’ - niska odmiana o zielonych kwiatostanach;
  • ‘Roter Schweif’ - średnio wysoka odmiana o ciemnoczerwonych kwiatostanach;
  • ‘Viridis’ - średnio wysoka odmiana o jasnozielonych kwiatostanach;
Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści