Zatrwian wrębny Limonium sinuatum

Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
26
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, fioletowe, białe, żółte, czerwone
Odczyn gleby: lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30-60cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: kwiat cięty, bukiety, rabaty

Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) to roślina jednoroczna należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowej Europie, na Wyspach Kanaryjskich oraz w północnej Afryce.

Posiada pokrój wzniesiony, rozetowy. Dorasta do 60cm wysokości. Liście są pierzasto-klapowe, szorstko owłosione. Kwitnie od lipca do września. Drobne kwiaty są zebrane w okazałe wiechy. Mogą mieć białą, żółtą, różową, czerwoną, fioletową lub niebieską barwę.

Zatrwian wrębny - wymagania i uprawa:

Zatrwian powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Dobrze radzi sobie na cięższych, gliniastych glebach. Nasiona można wysiewać w marcu w inspekcie lub pomieszczeniu. Rozsadę wysadza się do gruntu od drugiej połowy maja (gatunek jest wrażliwy na przymrozki) w rozstawie 30x30cm. W czasie susz wymaga podlewania. Pod koniec wiosny i na początku lata zatrwian warto dokarmiać nawozami mineralnymi. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie zatrwianu wrębnego

Roślina jest dość rzadko spotykana w Polsce. Można ją wykorzystać do tworzenia rabat jednogatunkowych lub mieszanych. Nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji florystycznych. Zatrwian wrębny dobrze pasuje do ogrodów urządzanych w stylu śródziemnomorskim.

zdjęcie: pixabay.com, CC0 Creative Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści