Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) to roślina jednoroczna należąca do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowej Europie, na Wyspach Kanaryjskich oraz w północnej Afryce.

Posiada pokrój wzniesiony, rozetowy. Dorasta do 60cm wysokości. Liście są pierzasto-klapowe, szorstko owłosione. Kwitnie od lipca do września. Drobne kwiaty są zebrane w okazałe wiechy. Mogą mieć białą, żółtą, różową, czerwoną, fioletową lub niebieską barwę.

Zatrwian wrębny - wymagania i uprawa:

Zatrwian powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Dobrze radzi sobie na cięższych, gliniastych glebach. Nasiona można wysiewać w marcu w inspekcie lub pomieszczeniu. Rozsadę wysadza się do gruntu od drugiej połowy maja (gatunek jest wrażliwy na przymrozki) w rozstawie 30x30cm. W czasie susz wymaga podlewania. Pod koniec wiosny i na początku lata zatrwian warto dokarmiać nawozami mineralnymi. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie zatrwianu wrębnego

Roślina jest dość rzadko spotykana w Polsce. Można ją wykorzystać do tworzenia rabat jednogatunkowych lub mieszanych. Nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji florystycznych. Zatrwian wrębny dobrze pasuje do ogrodów urządzanych w stylu śródziemnomorskim.

zdjęcie: pixabay.com, CC0 Creative Commons