Suchlin różowy (Helipterum Roseum syn. Acroclinium Roseum) lub suchołska różowa to niewielka roślina jednoroczna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pochodzi z Australii, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata. Obecnie roślina została zaklasyfikowana do nowego rodzaju Rhodanthe, choć wcześniej uznawana była za gatunek z rodzaju Helipterum, dlatego informacje o niej możemy znaleźć pod obydwiema nazwami rodzajowymi.

Roślina może dorastać do ok. 40-50 cm. W sezonie wegetacyjnym rozwija wzniesione, sztywne, suche, rozgałęzione u podstawy pędy, tworzące szerokie kępki. Pędy pokryte są naprzemiennie ułożonymi parami wąskich, lancetowatych, zielonych, długich, siedzących liści, z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym.

Suchołuska różowa kwitnie latem (VI-IX). Na szczytach pędów rozwijają się dość duże, pojedyncze, koszyczkowe kwiaty, z żółtymi kwiatami rurkowymi, otoczonymi gęstym wianuszkiem szeroko rozłożonych, wąskolancetowatych, różowych lub białych, suchych, błyszczących, niemal pergaminowych łusek okrywy koszyczka (podobne do płatków). Kwiaty pozostają otwarte tylko w czasie słonecznej pogody, stulając płatki w dni pochmurne i nocą.

Wymagania i uprawa

Suchołuska różowa oczekuje w uprawie słonecznego stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej i niezbyt żyznej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Dobrze znosi przejściową suszę, ale woli lekko wilgotne podłoże.

Suchlin jako roślina jednoroczna rozmnażany jest wyłącznie z nasion. Można wysiać je wprost do gruntu pod koniec kwietnia i na początku maja (rośliny później i słabiej kwitną) lub przygotować rozsadę pod osłonami na przełomie marca i kwietnia (rośliny lepiej się rozwijają i obficiej kwitną). Nasiona suchlinu oferowane są zwykle w postaci różnokolorowej mieszanki odmianowej.

Zastosowanie

Suchlin ze względu na swoje szczególne kwiaty, uprawiany jest głównie jako roślina na suche bukiety (może rosnąć w towarzystwie innych roślin uprawianych w tym celu np. zatrwianów, mikołajków, suchokwiatów, kocanek). Jego kwiaty ścina się w pełni kwitnienia i suszy w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu główkami do dołu. Po wysuszeniu długo pozostają dekoracyjne.

Suchlin może być też uprawiany na rabatach ozdobnych z innymi roślinami ozdobnymi (np. floksami wiechowatymi, liliowcami, cyniami, aksamitkami), ale należy liczyć się z tym, że jego kwiaty będą dekoracyjne jedynie podczas słonecznej pogody, gdyż w dni pochmurne pozostaną zamknięte.

Ciekawostki

Ze względu na swoje charakterystyczne, suche, "szeleszczące" kwiaty, przypominające budową stokrotki, w niektórych krajach roślina bywa nazywana "papierową stokrotką".


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: zambezi, KHBlack/Depositphotos