Logo
Logo

Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum)

Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
  • Gleba: żyzna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: białe, różowe
  • Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
  • Pokrój: wzniesiony
  • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: ogrody wiejskie, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, bukiety
  • Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum) to jednoroczna roślina zaliczana do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naturze występuje głównie w Południowej Europie, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako atrakcyjna roślina ozdobna.

    Roślina dorasta do ok. 40-60 cm wys. i tworzy cienkie, wzniesione, wełniście owłosione, dość silnie rozgałęzione pędy, pokryte głównie w dolnych partiach wąskimi, lancetowatymi, kutnerowato, biało owłosionymi, delikatnymi liśćmi, ułożonymi na pędach skrętolegle.

    Suchokwiat roczny kwitnie latem – od lipca do września. Na szczytach pędów rozwijają się pojedyncze, barwne kwiaty, zbudowane z dużego koszyczka kwiatów rurkowych i okółka barwnych, delikatnych, suchych, szeleszczących, słomiastych listków okrywy, przypominających płatki (kwiaty języczkowe). W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć różne odcienie koloru fioletowego i różowego, aż po biały. Zdarzają się też odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych.

    Wymagania i uprawa

    Suchokwiat roczny oczekuje ciepłego, słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Dobrze znosi suszę, ale nie toleruje długotrwałych opadów (pąki obsychają, liście czernieją, a roślina traci walory ozdobne i marnieje).

    Na dobre wybarwienie kwiatów duży wpływ ma obecność w podłożu potasu i fosforu, dlatego rośliny warto zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Cienkie pędy suchokwiatu lubią się czasami pokładać i potrzebują podpór, aby zachować wzniesiony pokrój.

    Suchokwiat jako roślina jednoroczna rozmnażany jest wyłącznie z nasion. Można wysiewać je wprost do gruntu w maju (wschody wymagają przerywki, polecany rozstaw to ok. 20/25-20/25 cm) lub przygotować rozsadę w ciepłym inspekcie w kwietniu (siewki się pikuje i sadzi na miejsce stałe w V).

    Zastosowanie

    Suchokwiat roczny to przede wszystkim znakomita roślina na suche bukiety, ale może też być elementem kompozycji rabatowej z delikatnych kwiatów letnich. Dobrze wygląda w towarzystwie chabrów bławatków, nagietków, driakwi, margerytek (złocieni), czarnuszek czy kosmosów podwójnie pierzastych. Ładnie prezentuje się też w grupach i może być wykorzystywany do tworzenia łąki kwietnej.

    Ze względu na swoje kwiaty roślina jest bardzo dekoracyjna, ale może stanowić ozdobę rabaty tylko w suche, ciepłe lata, bo w okresach chłodnych i deszczowych, szybko traci walory ozdobne.

    Wybrane odmiany

    W sprzedaży nasiona suchokwiatu oferowane są w postaci mieszanki odmianowej lub wchodzą w skład mieszanek na łąki kwietne


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: weha, ivusakzkrabice, scena1515/Depositphotos

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl