Suchokwiat roczny (Xeranthemum annuum) to jednoroczna roślina zaliczana do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naturze występuje głównie w Południowej Europie, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako atrakcyjna roślina ozdobna.

Roślina dorasta do ok. 40-60 cm wys. i tworzy cienkie, wzniesione, wełniście owłosione, dość silnie rozgałęzione pędy, pokryte głównie w dolnych partiach wąskimi, lancetowatymi, kutnerowato, biało owłosionymi, delikatnymi liśćmi, ułożonymi na pędach skrętolegle.

Suchokwiat roczny kwitnie latem – od lipca do września. Na szczytach pędów rozwijają się pojedyncze, barwne kwiaty, zbudowane z dużego koszyczka kwiatów rurkowych i okółka barwnych, delikatnych, suchych, szeleszczących, słomiastych listków okrywy, przypominających płatki (kwiaty języczkowe). W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć różne odcienie koloru fioletowego i różowego, aż po biały. Zdarzają się też odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych.

Wymagania i uprawa

Suchokwiat roczny oczekuje ciepłego, słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Dobrze znosi suszę, ale nie toleruje długotrwałych opadów (pąki obsychają, liście czernieją, a roślina traci walory ozdobne i marnieje).

Na dobre wybarwienie kwiatów duży wpływ ma obecność w podłożu potasu i fosforu, dlatego rośliny warto zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Cienkie pędy suchokwiatu lubią się czasami pokładać i potrzebują podpór, aby zachować wzniesiony pokrój.

Suchokwiat jako roślina jednoroczna rozmnażany jest wyłącznie z nasion. Można wysiewać je wprost do gruntu w maju (wschody wymagają przerywki, polecany rozstaw to ok. 20/25-20/25 cm) lub przygotować rozsadę w ciepłym inspekcie w kwietniu (siewki się pikuje i sadzi na miejsce stałe w V).

Zastosowanie

Suchokwiat roczny to przede wszystkim znakomita roślina na suche bukiety, ale może też być elementem kompozycji rabatowej z delikatnych kwiatów letnich. Dobrze wygląda w towarzystwie chabrów bławatków, nagietków, driakwi, margerytek (złocieni), czarnuszek czy kosmosów podwójnie pierzastych. Ładnie prezentuje się też w grupach i może być wykorzystywany do tworzenia łąki kwietnej.

Ze względu na swoje kwiaty roślina jest bardzo dekoracyjna, ale może stanowić ozdobę rabaty tylko w suche, ciepłe lata, bo w okresach chłodnych i deszczowych, szybko traci walory ozdobne.

Wybrane odmiany

W sprzedaży nasiona suchokwiatu oferowane są w postaci mieszanki odmianowej lub wchodzą w skład mieszanek na łąki kwietne


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: weha, ivusakzkrabice, scena1515/Depositphotos