Driakiew gwiaździsta Scabiosa stellata

Driakiew gwiaździsta (Scabiosa stellata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
5
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, każda ogrodowa
Kolor kwiatów: żółte
Kwiaty: drobne, dzwonkowate
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce
Zapach: kwiaty
Wysokość: 60-70cm
Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, bukiety, rabaty

Driakiew gwiaździsta to bylina (zwykle uprawiana jako roślina jednoroczna) dorastająca do wys. 60-70cm. Należy do rodziny szczeciowatych (Dipsacaceae). Tworzy pokrój wniesiony i czasem rozrasta się tworząc kępy.

Kwitnie od lipca do września, tworząc beżowo-zielone kwiatostany. Po przekwitnięciu kwiaty są nadal dekoracyjne i można wykorzystać je do tworzenia suchych bukietów lub pozostawić w ogrodzie.

Roślina nie jest wymagająca i można ją uprawiać w niemal każdym typie gleby. Optymalne są jednak podłoża przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste, lekko wilgotne, bogate w wapń. Driakiew gwiaździsta preferuje słoneczne stanowiska. Roślinę w Polsce rozmnaża się głównie przez wysiew nasion (w kwietniu). Jest dość odporna na suszę, szkodniki i choroby. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie.

W ogrodzie driakiew gwiaździsta znalazła zastosowanie przy tworzeniu niewysokich rabat letnio-jesiennych. Roślina po przekwitnięciu tworzy suche, kuliste "kieliszki".

fot. Cillas

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści