Kwiatowe rabaty to największa ozdoba każdego ogrodu. Możemy posadzić najróżniejsze rośliny kwitnące, ale dominują na nich rośliny jednoroczne i dwuletnie, które są najłatwiejsze w uprawie. Abyśmy jednak mogli cieszyć się ich pięknem, musimy w odpowiednim czasie wysiać nasiona wybranych kwiatów.
Wysiewanie nasion kwiatów ogrodowych
Kwitnące rośliny jednoroczne i dwuletnie pozyskuje się z nasion, które można zebrać we własnym ogrodzie (np. aksamitka, malwa, bratek, werbena ogrodowa) lub zakupić w sklepie ogrodniczym (większość odmian roślin ozdobnych).
Ze względu na długi okres wegetacji, nasiona niektórych gatunków, muszą być wysiane bardzo wcześnie (nawet w XII-I), dlatego rośliny mogą być uprawiane jedynie z rozsady przygotowanej pod osłonami (np. heliotrop. pelargonia). W przypadku roślin ozdobnych o krótkim okresie wegetacji, nasiona bez problemu można jednak wysiewać wprost do gruntu, co bardzo ułatwia ich uprawę.
Wysiewając nasiona kwiatów wprost do gruntu, należy przestrzegać kilku zasad.
- Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rośliny różnią się wytrzymałością na niskie temperatury, dlatego ich nasiona należy wysiewać w terminie odpowiednim dla danego gatunku.
- Po wzejściu nasion trzeba też przerywać nadmiar siewek (siew rzutowy lub rzędowy), gdyż pozostawienie ich w dużym zagęszczeniu, utrudni roślinom prawidłowy rozwój i narazi je na choroby grzybowe.
- Przerywanie siewek nie jest konieczne, jeśli rośliny zostały wysiane gniazdowo (umieszczone po 2-3 w jednym dołku) lub punktowo np. nasturcja, groszek.
Fot. PublicDomainPictures |
Fot. Hans Braxmeier - Pixabay |
Jak i kiedy wysiewać nasiona kwiatów jednorocznych do gruntu?
Pierwsze wysiewy roślin ozdobnych wprost do gruntu można rozpocząć już wczesną wiosną - już pierwszej połowie kwietnia ( zaraz po rozmarznięciu podłoża). W tym czasie należy wysiać nasiona kwiatów odpornych na wiosenne przymrozki, które zagrażają siewkom aż do połowy maja. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń związanych z niską temperaturą, po wysiewie nasion zagony warto osłonić wiosenną włókniną, która nie tylko zabezpieczy siewki przed chłodem, ale też pomoże utrzymać w podłożu odpowiednią wilgotność.
Do tak wczesnego siewu, w połowie kwietnia, nadają się między innymi: nagietek lekarski, maczek kalifornijski, ostróżeczka ogrodowa, klarkia wytworna, ślazówka, smagliczka nadmorska, rezeda wonna, czarnuszka damasceńska, groszek pachnący i gipsówka letnia.
Nieco później, bo pod koniec kwietnia, do gruntu można wysiać nasiona kolejnych roślin ozdobnych np. nemezji powabnej, suchlinu różowego, wilczomleczu białobrzegiego, dimorfoteki zatokowej, kosmosu podwójnie pierzastego, maciejki, dziwaczka, rudbekii dwubarwnej, chabru bławatka czy godecji wielkokwiatowej.
Jeszcze później, bo w pierwszej połowie maja, do gruntu powinny zostać wysiane nasiona roślin stosunkowo wrażliwych na niskie temperatury jak. np.: cynii wytwornej, fasoli ozdobnej, nasturcji większej, aksamitki, szarłatu, słonecznika ozdobnego, złocienia trójbarwnego czy wilca klapowanego.
Fot. Hans Braxmeier - Pixabay |
Fot. hmy2bbu - Pixabay |
Wysiewanie nasion kwiatów dwuletnich
Kolejny termin siewu roślin ozdobnych do gruntu przypada na późną wiosnę i wczesne lato. W tym czasie na rabatach i rozsadnikach należy wysiewać nasiona roślin dwuletnich, które w pierwszym roku uprawy tworzą rozetę liściową, a w drugim rozwijają kwiaty.
Nasiona gatunków dobrze znoszących przesadzanie, można wysiewać na rozsadniku i przesadzać pod koniec lata na miejsce stałe (np. bratki, goździk brodaty, stokrotka pospolita, lak pospolity, miesięcznica roczna), natomiast nasiona roślin, które ze względu na palowy system korzeniowy nie tolerują przesadzania, powinno się wysiać od razu na miejsce stałe (np. malwa, dziewanna, dzwonek wielkokwiatowy).
Najwcześniej, bo na przełomie maja i czerwca wysiewa się nasiona malwy, naparstnicy purpurowej i dziewanny, nieco później (VI) należy wysiać nasiona goździka brodatego, dzwonka ogrodowego, laka pachnącego i miesięcznicy rocznej, a najpóźniej, koniec lipca i w sierpniu, sieje się nasiona niezapominajki, stokrotki i bratka.
Warto też pamiętać o przykryciu na zimę roślin dwuletnich włókniną lub stroiszem, co zwiększy ich szansę na przetrwanie chłodów w dobrej kondycji.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: gpointstudio / AdobeStock oraz hmy2bbu / Pixabay