Logo
Logo

Kiedy wysiewać nasiona kwiatów? Zobacz, które gatunki wybrać | Kalendarz na cały rok

Ukwiecone i kolorowe rabaty to marzenie każdego ogrodnika. Aby jednak cieszyć się bujnym kwitnieniem przez cały sezon, kluczowe jest odpowiednie zaplanowanie terminów wysiewu nasion. W artykule znajdziesz nie tylko szczegółowy terminarz wysiewu kwiatów jednorocznych i dwuletnich, ale także praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania gleby, przerywania siewek oraz ochrony młodych roślin. Dowiedz się, jakie gatunki kwiatów najlepiej wysiewać w poszczególnych miesiącach, aby Twój ogród stał się kolorową oazą, która zachwyci Cię i Twoich gości.

Streszczenie artykułu
Kwitnące rabaty są kluczową atrakcją każdego ogrodu, z dominacją roślin jednorocznych i dwuletnich, które są łatwe w uprawie. Aby cieszyć się ich pięknem, konieczny jest wysiew nasion w odpowiednim czasie. Nasiona roślin o długim okresie wegetacji wymagają wczesnego wysiewu i uprawy z rozsady, podczas gdy te o krótszym okresie można wysiewać bezpośrednio do gruntu. Ważne jest przestrzeganie zasad wysiewu, takich jak uwzględnienie odporności roślin na niskie temperatury i odpowiednie przerywanie nadmiaru siewek, co zapewnia roślinom prawidłowy rozwój. Wczesną wiosną wysiewa się nasiona kwiatów odpornych na przymrozki, pod koniec kwietnia kolejne gatunki, a w maju te wrażliwe na zimno. Rośliny dwuletnie wysiewa się późną wiosną lub wczesnym latem, z uwzględnieniem ich tolerancji na przesadzanie. Ochrona roślin dwuletnich na zimę zwiększa ich szanse na przetrwanie.
Spis treści
Co o wysiewaniu kwiatów w ogrodzie warto wiedzieć? Jak i kiedy wysiewać kwiaty jednoroczne? Jak i kiedy wysiewać kwiaty dwuletnie?

Kwiatowe rabaty to największa ozdoba każdego ogrodu. Możemy posadzić najróżniejsze rośliny kwitnące, ale dominują na nich rośliny jednoroczne i dwuletnie, które są najłatwiejsze w uprawie. Abyśmy jednak mogli cieszyć się ich pięknem, musimy w odpowiednim czasie wysiać nasiona wybranych kwiatów.

Wysiewanie nasion kwiatów ogrodowych

Kwitnące rośliny jednoroczne i dwuletnie pozyskuje się z nasion, które można zebrać we własnym ogrodzie (np. aksamitka, malwa, bratek, werbena ogrodowa) lub zakupić w sklepie ogrodniczym (większość odmian roślin ozdobnych).

Ze względu na długi okres wegetacji, nasiona niektórych gatunków, muszą być wysiane bardzo wcześnie (nawet w XII-I), dlatego rośliny mogą być uprawiane jedynie z rozsady przygotowanej pod osłonami (np. heliotrop. pelargonia). W przypadku roślin ozdobnych o krótkim okresie wegetacji, nasiona bez problemu można jednak wysiewać wprost do gruntu, co bardzo ułatwia ich uprawę.

Wysiewając nasiona kwiatów wprost do gruntu, należy przestrzegać kilku zasad.

 • Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rośliny różnią się wytrzymałością na niskie temperatury, dlatego ich nasiona należy wysiewać w terminie odpowiednim dla danego gatunku.
 • Po wzejściu nasion trzeba też przerywać nadmiar siewek (siew rzutowy lub rzędowy), gdyż pozostawienie ich w dużym zagęszczeniu, utrudni roślinom prawidłowy rozwój i narazi je na choroby grzybowe.
 • Przerywanie siewek nie jest konieczne, jeśli rośliny zostały wysiane gniazdowo (umieszczone po 2-3 w jednym dołku) lub punktowo np. nasturcja, groszek.

nasiona kwiatów fot. PublicDomainPictures
Fot. PublicDomainPictures
wysiewanie nasion kwiatów fot. Hans Braxmeier - Pixabay
Fot. Hans Braxmeier - Pixabay

Jak i kiedy wysiewać nasiona kwiatów jednorocznych do gruntu?

Pierwsze wysiewy roślin ozdobnych wprost do gruntu można rozpocząć już wczesną wiosną - już pierwszej połowie kwietnia ( zaraz po rozmarznięciu podłoża). W tym czasie należy wysiać nasiona kwiatów odpornych na wiosenne przymrozki, które zagrażają siewkom aż do połowy maja. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń związanych z niską temperaturą, po wysiewie nasion zagony warto osłonić wiosenną włókniną, która nie tylko zabezpieczy siewki przed chłodem, ale też pomoże utrzymać w podłożu odpowiednią wilgotność.

Do tak wczesnego siewu, w połowie kwietnia, nadają się między innymi: nagietek lekarski, maczek kalifornijski, ostróżeczka ogrodowa, klarkia wytworna, ślazówka, smagliczka nadmorska, rezeda wonna, czarnuszka damasceńska, groszek pachnący i gipsówka letnia.

Nieco później, bo pod koniec kwietnia, do gruntu można wysiać nasiona kolejnych roślin ozdobnych np. nemezji powabnej, suchlinu różowego, wilczomleczu białobrzegiego, dimorfoteki zatokowej, kosmosu podwójnie pierzastego, maciejki, dziwaczka, rudbekii dwubarwnej, chabru bławatka czy godecji wielkokwiatowej.

Jeszcze później, bo w pierwszej połowie maja, do gruntu powinny zostać wysiane nasiona roślin stosunkowo wrażliwych na niskie temperatury jak. np.: cynii wytwornej, fasoli ozdobnej, nasturcji większej, aksamitki, szarłatu, słonecznika ozdobnego, złocienia trójbarwnego czy wilca klapowanego.

kiełkujące siewki kwiatów ogrodowych fot. Hans Braxmeier - Pixabay
Fot. Hans Braxmeier - Pixabay
kwitnący kosmos kwiat ogrodowy fot. hmy2bbu - Pixabay
Fot. hmy2bbu - Pixabay
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Wysiewanie nasion kwiatów dwuletnich

Kolejny termin siewu roślin ozdobnych do gruntu przypada na późną wiosnę i wczesne lato. W tym czasie na rabatach i rozsadnikach należy wysiewać nasiona roślin dwuletnich, które w pierwszym roku uprawy tworzą rozetę liściową, a w drugim rozwijają kwiaty.

Nasiona gatunków dobrze znoszących przesadzanie, można wysiewać na rozsadniku i przesadzać pod koniec lata na miejsce stałe (np. bratki, goździk brodaty, stokrotka pospolita, lak pospolity, miesięcznica roczna), natomiast nasiona roślin, które ze względu na palowy system korzeniowy nie tolerują przesadzania, powinno się wysiać od razu na miejsce stałe (np. malwa, dziewanna, dzwonek wielkokwiatowy).

Najwcześniej, bo na przełomie maja i czerwca wysiewa się nasiona malwy, naparstnicy purpurowej i dziewanny, nieco później (VI) należy wysiać nasiona goździka brodatego, dzwonka ogrodowego, laka pachnącego i miesięcznicy rocznej, a najpóźniej, koniec lipca i w sierpniu, sieje się nasiona niezapominajki, stokrotki i bratka.

Warto też pamiętać o przykryciu na zimę roślin dwuletnich włókniną lub stroiszem, co zwiększy ich szansę na przetrwanie chłodów w dobrej kondycji.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: gpointstudio / AdobeStock oraz hmy2bbu / Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Co dominuje na kolorowych rabatach?

  Dominują rośliny jednoroczne i dwuletnie, które są najłatwiejsze w uprawie.
 • Kiedy należy wysiewać nasiona kwiatów ogrodowych?

  Nasiona niektórych gatunków, ze względu na długi okres wegetacji, muszą być wysiane bardzo wcześnie, nawet w grudniu lub styczniu, podczas gdy inne, o krótszym okresie wegetacji, można wysiewać bezpośrednio do gruntu.
 • Jakie zasady należy przestrzegać przy wysiewie nasion do gruntu?

  Ważne jest uwzględnienie wytrzymałości roślin na niskie temperatury, odpowiednie przerywanie nadmiaru siewek oraz, w niektórych przypadkach, wysiewanie nasion gniazdowo lub punktowo.
 • Kiedy rozpocząć pierwsze wysiewy roślin ozdobnych do gruntu?

  Pierwsze wysiewy można rozpocząć wczesną wiosną, zaraz po rozmarznięciu podłoża, wysiewając nasiona kwiatów odpornych na wiosenne przymrozki.
 • Jakie rośliny należy wysiewać później, pod koniec kwietnia?

  Pod koniec kwietnia można wysiać nasiona kolejnych roślin ozdobnych, które są mniej odporne na niskie temperatury.
 • Kiedy wysiewać nasiona roślin wrażliwych na niskie temperatury?

  W pierwszej połowie maja należy wysiewać nasiona roślin stosunkowo wrażliwych na niskie temperatury.
 • Kiedy najlepiej wysiewać nasiona roślin dwuletnich?

  Nasiona roślin dwuletnich najlepiej wysiewać późną wiosną lub wczesnym latem, zależnie od ich tolerancji na przesadzanie i wymagań dotyczących systemu korzeniowego.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Kiedy wysiewać nasiona kwiatów? Zobacz, które gatunki wybrać | Kalendarz na cały rok
Kiedy wysiewać nasiona kwiatów? Zobacz, które gatunki wybrać | Kalendarz na cały rok
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl