Logo
Logo

Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium)

Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, pędy
 • Gleba: piaszczysta, przewiewna, małe wymagania glebowe, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: żółte
 • Kwiatostan: baldach, wiechowaty
 • Kwiaty: języczkowate, rurkowe, kuliste
 • Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
 • Pokrój: wyprostowany
 • Wysokość: 30 cm
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX, X
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, bukiety, roślina lecznicza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

  Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Obszarem jej występowania jest Azja oraz większa część Europy. W Polsce na stanowiskach naturalnych kocanka piaskowa została objęta częściową ochroną gatunkową. Roślina zasiedla wydmy, nieużytki, skarpy, przydroża, leśne łąki i suche obrzeża lasów. Jest chętnie uprawianą rośliną ogrodową.

  Wygląd kocanki piaskowej

  Kocanka piaskowa to niewielka bylina, która dorasta do ok. 10-30/40 cm wysokości i tworzy małe rozety liściowe oraz rozwija wysokie, filcowato owłosione, sztywne, wzniesione, ulistnione pędy kwiatostanowe. Liście w rozecie oraz na pędach są siedzące, całobrzegie, lancetowate i w całości pokryte gęstym, szarym, wełnistym kutnerem.

  Kocanka zakwita w lipcu i kwitnie aż do późnej jesieni (październik). Jest typowym kwiatem lata. Rozwija drobne, żółte, kwiaty rurkowe, tworzące małe gęste, koszyczkowe główki, zebrane na szczytach pędów w baldachowate lub wiechowate kwiatostany.

  Rośna posiada kłącze.

  Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego
  Przeczytaj także
  Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego

  Wymagania i uprawa kocanki piaskowej

  Kocanka piaskowa najlepiej rośnie na słonecznych, ciepłych stanowiskach oraz przepuszczalnych, lekkich, piaszczysto-kamienistych, suchych, niezbyt żyznych, a nawet ubogich w składniki odżywcze glebach o odczynie pH lekko zasadowym. Jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga zimowego okrycia, ale bardzo źle znosi mokre i zimne podłoże (szczególnie zimą).

  Rośliny najlepiej sadzić lub wysiewać w kwietniu i maju, w rozstawie 20-30 cm.

  Kocankę można rozmnażać przez wysiew nasion, z sadzonek pędowych lub przez podział podziemnego kłącza, za pomocą którego roślina szeroko się rozrasta.

  Pielęgnacja kocanki piaskowej

  Kocanki są bardzo łatwe w uprawie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W praktyce należy je systematycznie odchwaszczać. Są bardzo odporne na suszę dlatego podlewać powinniśmy je tylko w czasie przedłużających się okresów bez deszczu lub ok. raz w tygodniu.

  Szkodniki i choroby kocanki piaskowej

  Kocanka jest rośliną dość często atakowaną przez szkodniki, głównie mszyce i przędziorki. Gdy pojawiają się na roślinach należy je szybko zwalczać odpowiedniki preparatami. Na mokrym, cienistym stanowisku może być natomiast podatna na choroby grzybowe (np. mączniaka prawdziwego) i dość szybko zamierać.

  Zastosowanie kocanki piaskowej

  Kocanka piaskowa to wspaniała bylina do uprawy na skalniakach, skarpach i w ogródkach żwirowych. Na suchych, słonecznych rabatach dobrze komponuje się z innymi kocankami, krwawnikami, goździkiem piaskowym i sinym, werbeną patagońską, perowskią, lawendą czy ostnicą cieniutką. Doskonale wygląda w ogrodach w stylu śródziemnomorskim czy prowansalskim.

  Jej kwiatostany nadają się do cięcia i suszenia oraz na suche bukiety (długo zachowują swój intensywnie żółty kolor).

  Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych
  Przeczytaj także
  Schłodź mieszkanie, zyskaj cień, zachowaj piękny widok. Odkryj zalety markiz pionowych

  Kocanki piaskowe to również rośliny zielarskie. Surowcem są ich kwiatostany, a preparaty z nich wspomagają regenerację wątroby, działają żółciopędnie, moczopędnie i odtruwająco oraz poprawiają trawienie). Do celów leczniczych kwiatostany zbiera się na początku kwitnienia (najlepiej w lipcu, jeszcze przed otwarciem się koszyczków) i suszy główkami do dołu w przewiewnym, ciemnym miejscu.

  Gdzie kupić kocankę piaskową?

  Sadzonki kocanek piaskowych są bardzo rzadkie i można je dostać najczęściej tylko w sklepach stacjonarnych. Łatwiej kupić ich nasiona, które czasem wchodzą w skład mieszanek nasion do tworzenia łąk kwietnych i są możliwe do znalezienia w sklepach online (np. na Allegro).


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: HelenaH/CC BY-SA 3.0/Link, anro0002/CC BY-SA 2.0/Flickr

  Autor
  Kocanka piaskowa
  Kocanka piaskowa
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)