Logo
Logo

Kraspedia kulista (Craspedia globosa)

Kraspedia kulista (Craspedia globosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: żółte
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: wyprostowany
 • Wysokość: 60-70 cm
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, skalniaki, rabaty, w grupie, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety
 • Kraspedia kulista (Craspedia globosa) to roślina zielna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Gatunek pochodzi z Australii i Nowej Zelandii, ale jest też uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina ozdobna.

  Roślina dorasta do ok. 60-70 cm (razem z kwiatem). Początkowo rozwija ponad ziemią gęstą, nieregularną rozetę wąskich, długich, trawiastych, zielonych, pokrytych szarym kutnerem liści, w połowie długości przewieszających się na zewnątrz.

  Kraspedia kulista kwitnie latem (VII-IX). Wytwarza wzniesione, sztywne, skąpo ulistnione (liście pędowe u dołu pędu dłuższe, w górnych partiach zredukowane), cienkie, pokryte miękkim kutnerem pędy, zwieńczone na szczycie żółtym, główkowatym, kulistym kwiatostanem, o dość złożonej budowie (kwiaty wyglądają jak żółte guziki lub różdżki).

  Wymagania i uprawa

  Kraspedia kulista to roślina światłożądna i ciepłolubna, dlatego w uprawie oczekuje w pełni słonecznego, ciepłego stanowiska i średnio żyznej, przepuszczalnej, lekkiej, umiarkowanie wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Może być uprawiana w gruncie, ale znacznie lepiej plonuje i obficiej kwitnie pod osłonami, dlatego jeśli zależy nam na kwiatach ciętych, warto posadzić ją w tunelu lub szklarni.

  W ogrodzie będzie prezentować się dobrze jedynie w okresie ciepłego, słonecznego i suchego lata. Jeśli lato jest zimne i deszczowe, roślina bardzo straci na urodzie. Nie będzie też dobrze rosła w cieniu, a nawet półcieniu. Na takim stanowisku może kwitnąć słabo lub wcale.

  Kraspedię kulistą uprawia się z rozsady, przygotowanej pod ciepłymi osłonami (nasiona wysiewa się do skrzynek w I-II). Na miejsce stałe sadzonki wysadza się po minięciu wiosennych przymrozków (po 15.V).

  Zastosowanie

  Kraspedia kulista to roślina uprawiana przede wszystkim na kwiat cięty. Jej żółte, kuliste, duże koszyczki kwiatowe, osadzone na długich, smukłych, sztywnych pędach, znakomicie pasują do rozmaitych kompozycji z kwiatów ciętych. Ponieważ po wysuszeniu zachowują kolor i formę (kwiaty się nie rozpadają i można barwić je na różne kolory), są też cenionym dodatkiem do suchych bukietów. Ścina się je na początku kwitnienia.

  Na słonecznych stanowiskach w czasie ciepłego, suchego lata, roślina może być też ciekawą ozdobą ogrodu. Ładnie prezentuje się posadzona w grupach na skalniakach, w ogrodach preriowych i w ogródkach żwirowych. Można zestawiać ją z lawendą, szałwią, gaurą oraz ozdobnymi trawami.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tonya Rucker, Andy Elter/Pixabay, Anca Gabriela Zosin/Unsplash

   
  Powiązane tematy

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl