Miesiącznica roczna, zwana również srebrnikami Judasza, to roślina jednoroczna (czasem uprawiana jako dwuletnia), osiągająca wysokość do 90cm.

Należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Zwykle ma wzniesiony, ale rozkrzewiony i regularny pokrój. Liście mają sercowaty kształt i są lekko ząbkowane na brzegach. Drobne kwiaty zebrane w grona mają barwę białą lub fioletową.

Miesiącznica kwitnie od maja do lipca. Jej największym walorem są jednak owoce - duże, srebrzyste łuszczyny przypominające monety. Roślina występuje naturalnie w południowo-wschodniej Europie, czasem jej zdziczałe formy można spotkać również w Polsce.

Miesiącznica roczna dobrze rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych, ma jednak duże wymagania wodne. Najlepiej rośnie na podłożu wilgotnym lub lekko wilgotnym, powinna być więc regularnie podlewana. Preferuje gleby piaszczysto-próchnicze. W uprawie "dwuletniej" nasiona wysiewa się do rozsadników w czerwcu a na miejsce stałe wysadza jesienią. Czasem pojawia się w ogrodzie jako samosiejka.

Rabatka ze srebrników Judasza to typowy widok w ogrodach wiejskich. Roślina jest dekoracyjna nie tylko z uwagi na groniaste kwiaty, przywabiające pszczoły i inne owady, ale przede wszystkim atrakcyjne są jej owoce, które pojawiają się już od sierpnia. Zwykle sadzona jest pojedynczo lub w rzędach. Służy do tworzenia suchych bukietów.

zdjęcia: Hans Braxmeier/Pixabay, Wikipedia fot.Jamain