Złociszek oskrzydlony (Ammobium alatum) nazywany też wiekuistką rozgałęzioną to ciekawa bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Naturalnym obszarem jej występowania jest wschodnia Australia, ale roślina jest też uprawiana w wielu innych krajach świata.

Złociszek oskrzydlony z natury jest byliną, ale ze względu na brak mrozoodporności w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Złociszek dorasta do ok. 60-90 cm wys. i tworzy tuż nad ziemią gęstą rozetę dość dużych, szeroko-lancetowatych, zielonych, całobrzegich, owłosionych, krótkoogonkowych liści odziomkowych.

Złociszek oskrzydlony kwitnie latem (VII-IX) spomiędzy liści wyrastają wzniesione, sztywne, widlasto rozgałęzione, zielone, płasko oskrzydlone pędy, tworzące duże kępy i pokryte nielicznymi, siedzącymi, małymi, wąsko-lancetowatymi, zielonymi liśćmi. Na szczytach pędów rozwijają się małe kwiaty koszyczkowe, zbudowane z licznych, żółtych kwiatów rurkowych, otoczonych kilkoma okółkami białych, szerokich, krótkich, suchych, słomkowych liści okrywy koszyczka (przypominają płatki). Kwiaty zebrane są po kilka w nieduże, groniaste kwiatostany. W pełni kwitnienia mocno się rozchylają i stają się prawie kuliste, ukazując żółty koszyczek.

Wymagania i uprawa

Zlociszek oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i próchniczej, przepuszczalnej, odchwaszczonej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Roślina dość dobrze znosi suszę. Bardzo nie lubi zalewania i mokrego podłoża.

Złociszek oskrzydlony rozmnaża się głównie z nasion, wysiewanych wiosną do inspektu (IV). Rozsadę wysadza się do gruntu pod koniec maja (polecany rozstaw to ok. 30 x 30 cm).

Zastosowanie

Wiekuistka to jedna z podstawowych roślin uprawianych na suche bukiety (jest też chętnie wykorzystywana w wieńcach nagrobnych). Jej kwiaty doskonale się zasuszają, ale trzeba pamiętać, aby ścinać je tuż przed całkowitym rozkwitem, zanim jeszcze białe listki okrywy odsłonią żółty koszyczek, gdyż wtedy wnętrze kwiatu podczas suszenia brzydko brunatnieje.

Złociszek może być też jednak ciekawą ozdobą rabaty, skalniaka czy ogródka żwirowego. Dobrze wygląda w towarzystwie driakwi, krwawnika wiązówkowatego, aksamitki, rudbekii i werbeny patagońskiej.

Może być też uprawiany na rabacie z innymi roślinami przeznaczonymi na suche bukiety jak np. suchokwiatem rocznym suchołuską, zatrwianem, anafalisem perłowym, kocankami (piaskowymi i ogrodowymi) czy kraspedią kulistą.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Papierknöpfchen"/Gertrud K./CC BY-NC-SA 2.0"Ammobium alatum head4 NT""Ammobium alatum plant2"/Macleay Grass Man/CC BY 2.0