Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) to jednoroczna lub dwuletnia trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i terenów wzdłuż zachodnioeuropejskiego wybrzeża Atlantyku, ale została zawleczona na wszystkie kontynenty. W wielu krajach (w tym w Polsce) uprawia się ją również jako gatunek ozdobny. Jednocześnie jest to roślina ruderalna często spotykana na nieużytkach.

Trawa osiąga wys. 30-60cm (w zależności od rodzaju gleby i stanowiska). Wytwarza szarozielone, wąskie, lancetowate liście i zielono-beżowe wiechowate kwiaty. Może kwitnąć w okresie od maja do sierpnia. Ze względu na kształt kwiatów roślinę nazywa się potocznie „zajęczym ogonem”. Owocem jest suchy ziarniak.

Uprawa dmuszka jajowatego

Dmuszek jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska i piaszczyste, średnio zasobne gleby. Na glebach ubogich wytwarza więcej kwiatów niż w podłożu żyznym, próchniczym. Nasiona można wysiewać do pojemników lub wprost do gruntu wiosną (w różnych terminach począwszy od drugiej połowy kwietnia). To wydłuży okres kwitnienia. Gatunek z reguły nie potrzebuje nawożenia i podlewania (okazy uprawiane w gruncie).

Dmuszek jajowaty - zastosowanie

Roślina nadaje się do dekoracji ogrodów wielu typów. Jest przestronna – może dekorować obrzeża rabat, skalniaki i stworzyć zielony zakątek z traw. Bywa wykorzystywana do dekoracji (i związywania gleb) na terenach jałowych. Kwiaty są używane do tworzenia suchych bukietów.