Inspekt w ogrodzie | Sposób na wczesne wysiewy warzyw

Inspekt w ogrodzie - sposób na wczesne wysiewy warzyw

Inspekt to prosta konstrukcja z wyglądu przypominająca skrzynię bez dna, przykrytą przezroczystą taflą. Pozwala na wcześniejszą uprawę warzyw i innych grup roślin. Dzięki uprawie pod szkłem rośliny można wysiewać już od marca. Co jeszcze warto wiedzieć o inspekcie?

Posłuchaj
00:00
14
Spis treści
Inspekt zimny czy ciepły? Co jest lepsze? Co uprawiać w inspekcie? Gdzie ustawić inspekt? Jak i z czego zbudować inspekt w ogrodzie? Samodzielna budowa krok po korku FILM: Jak zbudować mini szklarnię, czyli inspekt ogrodowy?

Inspekt znajdzie swoje zastosowanie w każdym ogrodzie. Konstrukcja jest banalnie prosta, niedroga, łatwa w użytkowaniu i nie zajmuje dużo miejsca. W porównaniu z tunelem czy szklarnią jest znacznie mniej odporna na wahania temperatury, pozwala wcześniej cieszyć się plonami wielu gatunków warzyw i kwiatami roślin ozdobnych.

Inspekt wykorzystuje się przede wszystkim do przygotowania i hartowania rozsady, przyspieszania uprawy lub jej wydłużania oraz rozmnażania roślin przez ukorzenianie sadzonek.

Inspekt zimny czy ciepły?

W przypadku inspektu zimnego wykopuje się dół o głębokości 20 cm, ciepłego – ok. 40-50 cm. Przy pierwszym sposobie uprawy ustawia dno wysypuje się jedynie żyznym podłożem (i ustawia w tym miejscu skrzynię). Przy inspekcie ciepłym pod warstwą żyznego podłoża (15-20 cm) należy umieścić wcześniej grubą warstwę końskiego obornika (20-40 cm), który rozkładając się, wydziela bardzo dużo ciepła.

W inspekcie ciepłym rośliny będą kiełkowały i rosły szybciej niż te uprawiane w inspekcie zimnym.

Co uprawiać w inspekcie?

Z inspektu ciepłego można korzystać już od końca lutego, w zimnym natomiast zaleca się siać rośliny od drugiej dekady marca. Dokładne terminy zależą od aktualnej pogody i rejonu Polski (między wschodem a zachodem różnica może wynosić 1-1,5 tygodnia).

Inspekt pozwala na wcześniejszą produkcję rozsad warzyw (kapusta, cebula, kalafior, brokuł, por) i uprawę nowalijek (np.: sałata, rzodkiewka).

Uprawy warzyw w inspekcie Fot. apple1/Fotolia

Czasem w inspekcie uprawia się rośliny ozdobne wrażliwe na ujemne temperatury (petunie, szałwie błyszczące). W razie wystąpienia większych mrozów uprawę warto przykryć matami słomianymi i białą włókniną.

Lokalizacja: Gdzie zbudować inspekt?

Inspekt powinno się ustawić w miejscu umiarkowanie słonecznym, wolnym od silnych wiatrów, osłoniętym. Jeśli jedna ze ścian jest niższa, warto usytuować ją od strony południowej (wtedy nie będzie zasłonięta).

Zazwyczaj inspekt buduje się w warzywniku lub w jego pobliżu. Nie jest to element, który charakteryzuje się dużymi walorami dekoracyjnymi, dlatego unika się montażu w wyeksponowanej, reprezentatywnej części ogrodu.

Jak i z czego zbudować inspekt?

KONSTRUKCJA
Najprostszy inspekt składa się z czterech ścian przykrytych od góry przezroczystym materiałem. Może mieć kształt kwadratowy lub prostokątny. Zwykle boki buduje się z desek (ewentualnie z cegieł, pustaków, płyt MFP) a przykrycie ze szkła, pleksi lub starych okien. Najczęściej przykrycie montowane jest zawiasami na jednostronny, rzadziej dwustronny spad (tzw. belgijkę).

Gotowe modele inspektów można kupić w sklepach ogrodniczych. Zwykle z wyglądu są nieco bardziej estetyczne od tych budowanych samemu. Jednakże nawet przy niewielkich umiejętnościach majsterkowicza można pokusić się o samodzielne skonstruowanie inspektu. Konstrukcja spełnia to samą rolę, nie niesie za sobą dodatkowych kosztów, a do budowy można użyć materiałów z recyklingu.

Inspekt z młodymi warzywami Uprawa warzyw w inspekcie
Fot. titosoft/Pixabay

WYMIARY
Poszczególne modele różnią się kształtem i rozmiarem. Warto jednak pamiętać, aby zbudować/nabyć „skrzynię” o minimalnych wymiarach 100cm długości, 50 cm szerokości i 50 cm wysokości. Często deski docina się pod wymiar przykrycia – o ile są to stare, niepotrzebne ramy okienne. Dokładny rozmiar jest w dużej mierze uzależniony od wielkości ogrodu i przeznaczonej na inspekt powierzchni, jednak zbyt małe konstrukcje nie spełniają swojej roli, pozwalając jedynie na marginalny siew warzyw i innych roślin.

Samodzielna budowa krok po korku

Do budowy najprostszego inspektu wystarczą cztery szerokie deski (2x2, 5 listewek, gwoździe lub wkręty, dwa zawiasy i przezroczyste przykrycie (np.: 2 stare okna).

Deski należy połączyć ze sobą za pomocą listewek. Warto przy tym pamiętać, aby listewki były nieco dłuższe od szerokości deski. Wtedy będzie można mocniej utwierdzić konstrukcje w podłożu. Piątą listewkę przybija się na środku skrzyni – będzie stanowiła podpórkę dla ram okiennych.

Następnie za pomocą zawiasów należy przytwierdzić stare okna do bocznych ścian. To nie jest obowiązkowy element, jednak takie łączenie pozwala na wygodniejsze korzystanie z inspektu. Drewniane elementy zaleca się dodatkowo zaimpregnować – wtedy zwiększy się ich wytrzymałość, a inspekt posłuży dłużej.

FILM: Jak zbudować mini szklarnię, czyli inspekt ogrodowy?

Źródło: Bricomarché z pasją - Youtube

 

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: MariaGodfrida/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Gość :)
14-02-2021 01:25
„Reprezentatywny” to nie to samo co „reprezentacyjny”
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy