Miechunka rozdęta (nazywana również pęchęrznicą) to bylina o silnych, rozległych kłączach, osiągająca do 1m wysokości. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Wytwarza proste, pojedyncze lub słabo rozgałęzione łodygi i jajowate liście.

Białe kwiaty wyrastają pojedynczo na szypułkach. Kwitnie od maja do czerwca.

Najbardziej dekoracyjną częścią miechunki są owoce - pomarańczowe dwukomorowe jagody, pojawiające się na roślinie we wrześniu. Roślina występuje w wielu krajach Europy oraz Azji, w Polsce jest gatunkiem zadomowionym.

Miechunkę rozdętą z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie. Preferuje lekkie, żyzne gleby i słoneczne stanowiska. W początkowej fazie wzrostu należy przeprowadzać odchwaszczanie i chronić rośliny przed niskimi temperaturami. Później jest to zbyteczne - miechunka znakomicie rozrasta się i może nawet zagłuszać inne, ogrodowe rośliny. Roślina jest dość odporna na choroby i szkodniki. Można ją rozmnażać przez podział kłączy.

W ogrodzie miechunkę można sadzić na skalniakach, tworzyć wysokie rabaty lub uprawiać ją w dużych pojemnikach. Roślinie należy jednak wyznaczyć granice, gdyż jest mocno ekspansywna a jej kłącza rozrastają się na cały ogród. Owoce miechunki rozdętej są cenione przy tworzeniu suchych bukietów.

Owoce miechunki można również wykorzystywać praktycznie - w celach kulinarnych. Suszy się je jesienią, zdejmując papierową powłokę. Owoce zawierają sole mineralne (głównie potas), witaminę C, glukozę i beta karoten. Są polecane do spożywania przy przeziębieniu. Oprócz spożywania na surowo można je dodawać do ciast, sosów i jako dekoracje potraw.

Zbliżony gatunek - miechunka pomidorowa to składnik sosu do tortilli.

zdjęcie: fot.Llez