Logo
Logo
46
Okazje

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje

Jesień pachnie suchymi liśćmi, dojrzałymi owocami i zachwyca ostatnimi kwiatami. Zobacz, w jaki sposób wprowadzić jesień do domu i cieszyć się urodą roślin, gdy na dworze staje się coraz chłodniej. Oto 15 oryginalnych pomysłów na jesienne dekoracje!

 

Przyprowadź jesień do domu

Dary jesieni można układać na tacach, pięknych talerzach, w drewnianych skrzynkach lub w koszykach. Ale czemu nie wplatać ich w bukiety z kwitnącymi okazami z kwiaciarni lub nawet ozdabiać nimi egzotyczne kwiaty doniczkowe?

15 gotowych pomysłów na dekoracje w domu

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Sonja Rieck Pixabay

Fot. Sonja Rieck/Pixabay

Dekoracja z jabłkami

Wczesną jesienią warto w dekoracjach wykorzystywać żółte, pachnące delikatnie miodem nawłocie. Świetnie sprawdzają się w kompozycjach rustykalnych i swobodnych. Jesiennym, mocnym dodatkiem do nawłoci będzie czerwień – jeśli nie mamy w pobliżu żadnych czerwonych kwiatów, można użyć niedużych jabłuszek, które powtykane na prostych, sztywnych patyczkach z powodzeniem zastąpią mało trwałe kwiaty.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Kompozycja z monsterą

 Głównym elementem tej wyrazistej dekoracji są pomarańczowe owocostany miechunki rozdętej, byliny kojarzącej się głównie w ogrodami w stylu wiejskim. Kształt i urodę miechunki podkreśla ciemnozielony liść monstery dziurawej, a delikatności dekoracji dodają zwisające zielone kwiatostany szarłatu (Amaranthus). W drugiej donicy, dla przeciwwagi ustawiono doniczkę z niską rośliną egzotyczną, Leucospermum cordifolium.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Chryzantemy w roli głównej

Dominujące w tej kompozycji chryzantemy można podziwiać w różnych barwach i rozmiarach. Dekoracja utrzymana jest w pastelowych barwach. U podstawy, na dużej, ciemnej misie ułożono dywan z drobniutkich kwiatów chryzantem, a nieco wyżej pas z ciemnoróżowych rozchodników i gałązek dziurawca barwierskiego z czerwonymi owocami.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Pomarańczowo-zielona

W tej dekoracji widać dwa dominujące kolory – pomarańczowy i zielony. Na tacy z trzema doniczkowymi roślinami – kalanchoe, psianką koralową (Solanum pseudocapsicum) i miniaturową różyczką rozrzucone zostały jesienne owoce małe dynie, zielone jabłuszka i kiść owoców jarzębu. 

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Bukiet w karchochu

Szybkim sposobem na zrobienie oryginalnej dekoracji jest wykorzystanie małej ilości elementów, ale za to jednego o ciekawym kształcie. Bazą do tego "bukietu" jest karczoch. Pomiędzy jego łuski włożone zostały pojedyncze koszyczki chryzantem – ciemnoróżowe i pomarańczowe, oddające jesienny nastrój. To dekoracja na krótką chwilę, ponieważ kwiaty nie mają dostępu do wody. Jest jednak za to bardzo efektowna.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje  fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja w pomarańczowej tonacji

Ta elegancja jesienna kompozycja w prostokątnej płaskiej misie wykonana została na stelażu z cienkich, drewnianych, farbowanych na pomarańczowo patyczków. Pędy ze zwisającymi pomarańczowymi, przypominającymi lampiony owocostanami miechunki, położone zostały w poziomie. W jednym narożników znajdują się dwa kwiatostany banksii (Banksia hookeriana). Na ciemnozielonych, palczastych liściach fatsjii japońskiej (Fatsia japonica) leży kiść drobnych owoców róży.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja z dławiszem

Ta dekoracja jest oparta na kontrastach. W jednym z wazonów widać strzeliste, rdzawe kwiaty mieczyków, a w drugim dwa kuliste kwiatostany Leucospermum cordifolium. Pomiędzy tymi tak różniącymi się od siebie roślinami widać oblepioną owocami gałązkę dławisza okrągłolistnego (Celastrus orbiculatus), który doskonale komponuje się nie tylko z kolorem roślin i wazonów, ale także z barwą ścian.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje  fot. Marci Marc Pixabay

Fot. Marci Marc/Pixabay

Klasyczne wrzosy

W tej jesiennej dekoracji wykorzystano klasyczne elementy – wrzos wstawiony do osłonki zrobionej z brzozowych gałązek, trzy żółte akcenty w postaci dyń ozdobnych i kolby kukurydzy dopełniają brązowe żołędzie i gałązka trzmieliny pospolitej.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje  fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja z papryczkami

 Pomarańczowe i czerwone papryczki w tej dekoracji, która najlepiej sprawdzi się w nowoczesnym lub minimalistycznym wnętrzu zostały ustawione na jasnoniebieskiej kwadratowej tacy. Puste przestrzenie między doniczkami z papryczkami zostały wypełnione sadzonkami nertery płożącej o drobnych, pomarańczowych owocach, które przypominają masę drobnych koralików.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Girlanda z kwiatów

Ta prosta, ale niezwykle efektowna dekoracja zrobiona została z wielkich, jasnofioletowych kwiatów chryzantem umieszczonych w fiolkach florystycznych i owiniętych czarną wstążką. Pomiędzy kwiatami wiją się długie pędy dzikiej róży z jasnopomarańczowymi, smakowicie wyglądającymi owocami.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Dwa w jednym

Dwie tace z dyniami i jabłuszkami zaaranżowano na dwa różne sposoby. Z przodu w cztery przeźroczyste butelki ustawione między owocami włożono gałązki miechunki z pomarańczowymi, zwiewnie wyglądającymi owocostanami. Ta taca nawiązuje do letnich dekoracji. Natomiast z tyłu widać pokaźną sadzonkę psianki o ciemnozielonych liściach i drobnych, pomarańczowych kulistych owocach – tworząca z dyniami na brzegu tacy wyraziste i mocne zestawienie.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Hans Benn Pixabay

Fot. Hans Benn/Pixabay

Bukiet z polnych kwiatów

Ta dekoracja to połączenie lata i jesieni. Polne kwiaty (białe krwawniki, żółty wrotycz i zielony szczaw) obramowane zostały ciasną koronką przebarwiających się jesiennych liści i ozdobione gałązkami z owocami dzikiej róży.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Gábor Adonyi   Pixabay

Fot. Gábor Adonyi/Pixabay

Owocowa układanka

Dla zabawy z dziećmi jesienią z owoców i warzyw można układać śmieszne, albo trochę straszne postacie – w zależności od upodobania. Dzięki takiej zabawie dzieci poznają także mniej znane gatunki roślin, np. glediczję trójcierniową, której nasiona ukryte są w długich, szerokich, ciemnych strąkach lub liście wawrzynu szlachetnego.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!