Logo
Logo

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje z kwiatów, liści i owoców

Jesień pachnie suchymi liśćmi, dojrzałymi owocami i zachwyca ostatnimi kwiatami. Zobacz, w jaki sposób wprowadzić jesień do domu i cieszyć się urodą roślin, gdy na dworze staje się coraz chłodniej. Oto 15 oryginalnych pomysłów na jesienne dekoracje!

Przyprowadź jesień do domu

Dary jesieni można układać na tacach, pięknych talerzach, w drewnianych skrzynkach lub w koszykach. Ale czemu nie wplatać ich w bukiety z kwitnącymi okazami z kwiaciarni lub nawet ozdabiać nimi egzotyczne kwiaty doniczkowe?

15 gotowych pomysłów na dekoracje w domu

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Sonja Rieck Pixabay

Fot. Sonja Rieck/Pixabay

Dekoracja z jabłkami

Wczesną jesienią warto w dekoracjach wykorzystywać żółte, pachnące delikatnie miodem nawłocie. Świetnie sprawdzają się w kompozycjach rustykalnych i swobodnych. Jesiennym, mocnym dodatkiem do nawłoci będzie czerwień – jeśli nie mamy w pobliżu żadnych czerwonych kwiatów, można użyć niedużych jabłuszek, które powtykane na prostych, sztywnych patyczkach z powodzeniem zastąpią mało trwałe kwiaty.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Kompozycja z monsterą

 Głównym elementem tej wyrazistej dekoracji są pomarańczowe owocostany miechunki rozdętej, byliny kojarzącej się głównie w ogrodami w stylu wiejskim. Kształt i urodę miechunki podkreśla ciemnozielony liść monstery dziurawej, a delikatności dekoracji dodają zwisające zielone kwiatostany szarłatu (Amaranthus). W drugiej donicy, dla przeciwwagi ustawiono doniczkę z niską rośliną egzotyczną, Leucospermum cordifolium.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Chryzantemy w roli głównej

Dominujące w tej kompozycji chryzantemy można podziwiać w różnych barwach i rozmiarach. Dekoracja utrzymana jest w pastelowych barwach. U podstawy, na dużej, ciemnej misie ułożono dywan z drobniutkich kwiatów chryzantem, a nieco wyżej pas z ciemnoróżowych rozchodników i gałązek dziurawca barwierskiego z czerwonymi owocami.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Pomarańczowo-zielona

W tej dekoracji widać dwa dominujące kolory – pomarańczowy i zielony. Na tacy z trzema doniczkowymi roślinami – kalanchoe, psianką koralową (Solanum pseudocapsicum) i miniaturową różyczką rozrzucone zostały jesienne owoce małe dynie, zielone jabłuszka i kiść owoców jarzębu. 

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Bukiet w karchochu

Szybkim sposobem na zrobienie oryginalnej dekoracji jest wykorzystanie małej ilości elementów, ale za to jednego o ciekawym kształcie. Bazą do tego "bukietu" jest karczoch. Pomiędzy jego łuski włożone zostały pojedyncze koszyczki chryzantem – ciemnoróżowe i pomarańczowe, oddające jesienny nastrój. To dekoracja na krótką chwilę, ponieważ kwiaty nie mają dostępu do wody. Jest jednak za to bardzo efektowna.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje  fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja w pomarańczowej tonacji

Ta elegancja jesienna kompozycja w prostokątnej płaskiej misie wykonana została na stelażu z cienkich, drewnianych, farbowanych na pomarańczowo patyczków. Pędy ze zwisającymi pomarańczowymi, przypominającymi lampiony owocostanami miechunki, położone zostały w poziomie. W jednym narożników znajdują się dwa kwiatostany banksii (Banksia hookeriana). Na ciemnozielonych, palczastych liściach fatsjii japońskiej (Fatsia japonica) leży kiść drobnych owoców róży.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja z dławiszem

Ta dekoracja jest oparta na kontrastach. W jednym z wazonów widać strzeliste, rdzawe kwiaty mieczyków, a w drugim dwa kuliste kwiatostany Leucospermum cordifolium. Pomiędzy tymi tak różniącymi się od siebie roślinami widać oblepioną owocami gałązkę dławisza okrągłolistnego (Celastrus orbiculatus), który doskonale komponuje się nie tylko z kolorem roślin i wazonów, ale także z barwą ścian.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje  fot. Marci Marc Pixabay

Fot. Marci Marc/Pixabay

Klasyczne wrzosy

W tej jesiennej dekoracji wykorzystano klasyczne elementy – wrzos wstawiony do osłonki zrobionej z brzozowych gałązek, trzy żółte akcenty w postaci dyń ozdobnych i kolby kukurydzy dopełniają brązowe żołędzie i gałązka trzmieliny pospolitej.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje  fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Dekoracja z papryczkami

 Pomarańczowe i czerwone papryczki w tej dekoracji, która najlepiej sprawdzi się w nowoczesnym lub minimalistycznym wnętrzu zostały ustawione na jasnoniebieskiej kwadratowej tacy. Puste przestrzenie między doniczkami z papryczkami zostały wypełnione sadzonkami nertery płożącej o drobnych, pomarańczowych owocach, które przypominają masę drobnych koralików.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flower Council

Fot. Flower Council Holland

Girlanda z kwiatów

Ta prosta, ale niezwykle efektowna dekoracja zrobiona została z wielkich, jasnofioletowych kwiatów chryzantem umieszczonych w fiolkach florystycznych i owiniętych czarną wstążką. Pomiędzy kwiatami wiją się długie pędy dzikiej róży z jasnopomarańczowymi, smakowicie wyglądającymi owocami.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Flora Dania

Fot. Flora Dania

Dwa w jednym

Dwie tace z dyniami i jabłuszkami zaaranżowano na dwa różne sposoby. Z przodu w cztery przeźroczyste butelki ustawione między owocami włożono gałązki miechunki z pomarańczowymi, zwiewnie wyglądającymi owocostanami. Ta taca nawiązuje do letnich dekoracji. Natomiast z tyłu widać pokaźną sadzonkę psianki o ciemnozielonych liściach i drobnych, pomarańczowych kulistych owocach – tworząca z dyniami na brzegu tacy wyraziste i mocne zestawienie.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Hans Benn Pixabay

Fot. Hans Benn/Pixabay

Bukiet z polnych kwiatów

Ta dekoracja to połączenie lata i jesieni. Polne kwiaty (białe krwawniki, żółty wrotycz i zielony szczaw) obramowane zostały ciasną koronką przebarwiających się jesiennych liści i ozdobione gałązkami z owocami dzikiej róży.

Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje fot. Gábor Adonyi   Pixabay

Fot. Gábor Adonyi/Pixabay

Owocowa układanka

Dla zabawy z dziećmi jesienią z owoców i warzyw można układać śmieszne, albo trochę straszne postacie – w zależności od upodobania. Dzięki takiej zabawie dzieci poznają także mniej znane gatunki roślin, np. glediczję trójcierniową, której nasiona ukryte są w długich, szerokich, ciemnych strąkach lub liście wawrzynu szlachetnego.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland

Autor
Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje z kwiatów, liści i owoców
Jesień w domu – 15 pomysłów na dekoracje z kwiatów, liści i owoców
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Roman P.

22-09-2020 17:04

Uwielbiam Wasze pomysły. Brawa dla Pani Małgosi!!! :)

Gość Helena Sokół

22-09-2020 15:16

Owocowa układanka to świetny pomysł :) Już tydzień temu zrobiliśmy z moimi uczniami (klasa 2) taką zabawę i wspaniale było widzieć, jak te młode głowy chętnie chłoną wiedzę! Informacja o tym, że orzeszki są z rośliny o nazwie leszczyna była oszałamiająca;P Polecam!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl