Wrotycz pospolity Tanacetum vulgare

Wrotycz pospolity, fot. utroja0 - Pixabay
Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
53
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: żółte
Kwiatostan: wiechowaty, koszyczek kwiatowy
Kwiaty: drobne, rurkowe
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Owoce: niełupka
Pokrój: wzniesiony
Zapach: cała roślina
Wysokość: od 40-120 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha, gleba sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: kwiat cięty, bukiety, ogrody wiejskie
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare syn. Pyrethrum vulgare) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje na obszarach klimatu umiarkowanego w całej Europie i Azji. W Polsce jest bardzo pospolity, postrzegany jako chwast i zaliczany do ziół.

Roślina tworzy silne kłącza. Dzięki nim rośnie w dużych kępach i wytwarza 1,5 metrowe, grube łodygi o czterokanciastym przekroju. Liście ma duże, pierzastodzielne do pierzastosiecznych, ułożone skrętolegle, nagie, gruczołkowate. Są podzielone na ok 12 segmentów. Mają wcinaną lub ząbkowaną blaszkę. 

Wytwarza kwiatostany typu koszyczek (które z kolei są zebrane w złożone baldachogrono, przez niektórych postrzegane jako rodzaj wiechy). Kwiaty są rurkowe, koloru żółtego lub żółto-pomarańczowego. Kwitną w VI-IX.

Gatunek ma charakterystyczny zapach kojarzony z kamforą – bardzo nie lubią go owady takie jak mrówki, komary i kleszcze. Wrotycz pospolity to też roślina mocno toksyczna (zawiera m.in. tujon).

Wymagania i uprawa

Bardzo łatwy w uprawie, wrotycz potrzebuje słonecznego stanowiska, suche, przepuszczalne gleby i jest całkowicie odporny na mróz. Należy do roślin ruderalnych

Zastosowanie

Jako roślina ozdobna jest uprawiany na wysokich rabatach i wykorzystuje się go jako kwiat cięty, do suchych bukietów i mieszanek zapachowych do wieszania w domu. Kwiaty przez bardzo długo po ścięciu (i suszeniu) zachowują żółtą barwę (roślinę wykorzystywano do pozyskiwania żółtego barwnika).

W zielarstwie wrotycz jest składnikiem naparów do wspomagania układu trawiennego, a wyciąg alkoholowy z jego kwiatów pomaga w walce z wszawicą i świerzbem.

Roślina jest bogata w potas, dlatego warto ją kompostować. Sprawdza się też do robienia gnojówek.

Odmiany ozdobne

  • 'Crispum' – liście kędzierzawe
  • 'Isla Gold' – liście żółtawe


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: utroja0, Henryk Niestrój, Merja Partanen/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści