Herbata / napar z wrotyczu
Wrotycz to roślina o charakterystycznych żółtych kwiatkach, które kształtem przypominają spłaszczone koszyczki. Ta niepozorna roślina występująca właściwie na terenie całej Europy cieszy się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Właśnie z tego względu jest powszechnie ceniona i od wielu lat wykorzystywana w ziołolecznictwie i nie tylko. Była uprawiana już wiele tysięcy lat temu. Stosowano ją w celu usuwania szkodliwych pasożytów z układu pokarmowego, a następnie w celu oczyszczania i rozjaśniania cery.
Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z wrotyczu
Samo przygotowanie herbaty z wrotyczu również nie należy do czynności skomplikowanych. Suche lub świeże ziele należy zalać wrzątkiem. Na standardową szklankę przypadają niespełna dwie łyżki wrotyczu. Naczynie pod przykryciem należy odłożyć na około pół godziny. Po upływie tego czasu można delektować się idealnie zaparzonym naparem. Zaleca się picie od dwóch do maksymalnie czterech takich naparów dziennie.
Trzeba przyznać, że charakterystyczny korzenno-miętowy zapach i smak może być nieco odstręczający, aczkolwiek do naparu można śmiało dodać odrobinę cytryny i miodu. Ze względu na właściwości jest to roślina, po którą warto sięgać.
Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?
- Roślina jest wyposażona w bardzo wiele aktywnych substancji, które działają wyniszczająco między innymi na bakterie, grzyby oraz wirusy.
- Wrotycz działa także rozkurczająco i uspokajająco, dlatego często jest zalecana osobom miewającym problemy z bezsennością.
- Regularne picie naparu z wrotyczu wpływa korzystnie na naturalne mechanizmy odpornościowe. Wobec tego jest zalecany również osobom, które dosyć często borykają się z przeziębieniami i innego rodzaju infekcjami. Wykazuje bardzo silne działania antybakteryjne i przeciwzapalne.
- Uspokajające działanie powoduje, że sprawdza się też w przypadku osób narażonych na nadmierny stres. Wrotycz zadziwiająco dobrze radzi sobie z jego redukcją, pozwalając nam się zrelaksować i ukoić nerwy.
- Osoby zmagające się z dokuczliwymi wzdęciami i innymi problemami układu pokarmowego powinny sięgać po napar z wrotyczu regularnie.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: MarynaOsadcha / Depositphotos