Komary i meszki potrafią skutecznie uprzykrzyć letnie wieczory w ogrodzie czy na balkonie. Ich ukąszenia są nie tylko bolesne, ale mogą również wywoływać reakcje alergiczne. Poznaj sprawdzone metody ochrony przed tymi dokuczliwymi owadami, aby cieszyć się beztroskim wypoczynkiem na świeżym powietrzu.
Skuteczne metody ochrony przed komarami i meszkami
Sezon ogrodniczy to czas relaksu na łonie natury, jednak obecność komarów i meszek może skutecznie zepsuć przyjemność z przebywania na zewnątrz. Te niewielkie owady są nie tylko uciążliwe, ale ich ukąszenia mogą prowadzić do swędzących bąbli i podrażnień skóry. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na ochronę przed komarami i meszkami, zarówno w domu, jak i na balkonie, abyś mógł w pełni cieszyć się letnimi dniami i wieczorami.
Komary i meszki. Co warto wiedzieć?
Komary atakują zarówno w dzień, jak i w nocy. Uciążliwe dla człowieka są zwłaszcza samice – które żywią się krwią. Latające komary "ostrzegają" nas charakterystycznym (znienawidzonym) brzęczeniem. Potrafią wypić jednorazowo trzy, a nawet sześć razy więcej krwi niż same ważą. Po ukłuciu komara na skórze pozostają swędzące bąble, utrzymujące się przez kilka dni.
Meszki przypominają małe czarne muszki. Wiele osób uważa, że są znacznie gorsze od komarów. Atakują całymi chmarami, a przed ich atakiem nie ostrzega brzęczenie. Jedynym pocieszeniem jest to, że meszki nie atakują w nocy. Atakują w dzień – nawet w pełnym słońcu oraz podczas dość silnego wiatru. Kłują boleśnie i często pozostawiają krwawiący ślad. Zaczerwienienia na skórze mogą się utrzymywać nawet przez tydzień lub dwa.
Repelenty, czyli środki odstraszające komary i meszki. Jak zabezpieczyć się przed pogryzieniem?
- Komary i meszki swoje ofiary namierzają wyczuwając ciepło oraz zapach ciała. Aby się przed nimi uchronić należy zakładać odpowiednią odzież ochronną – długie spodnie, bluza z długimi rękawami, nakrycie głowy osłaniające czoło i kark.
- Na odsłonięte części ciała (z wyjątkiem twarzy) należy stosować repelenty – środki odstraszające (płyny, kremy, aerozole). Zabezpieczają one przed ugryzieniami na max. 8 godzin.
- Można także zastosować naturalne repelenty: olejek goździkowy – odstrasza komary, a olejek wanilinowy – odstrasza meszki. Dolegliwości po ukąszeniach złagodzą żele i kremy łagodzące oraz wypicie wapna – łagodzącego reakcje alergiczne.
- Jest kilka gatunków roślin, które jeśli nawet nie pomogą pozbyć się całkowicie komarów z balkonu i tarasu, to w znacznym stopniu ograniczą ich liczbę. Wśród najbardziej znanych zaliczamy surmię bignoniową, kocimiętkę, plektrantus koleusowaty i kokornak wielkolistny.
Obrona przed komarami i meszkami. Jak zapobiegać nadmiarowi insektów?
Nie ma nic gorszego niż brzęczenie komara nad uchem, akurat wtedy, kiedy próbujemy zasnąć. Niestety jakiekolwiek próby odstraszenia stręczyciela nie przynoszą rezultatu. Można uganiać się zanim przez pół nocy lub przykryć głowę kołdrą – jednak obie te metody są nieskuteczne. Najlepiej zadbać wcześniej o to, aby komary nie dostały się do domu.
Dzięki zastosowaniu moskitier – siatek na okno, można spać spokojnie, nawet przy otwartych drzwiach balkonowych. Siatka jest montowana przy pomocy taśmy klejącej lub gwoździków do ramy drzwi. Dwie części moskitiery pozwalają na swobodne przejście i natychmiast zamykają się dzięki zamontowanemu zamkowi magnetycznemu.
Nowoczesne sposoby na komary i meszki. Urządzenia elektryczne formą repelentów?
W pomieszczeniach można zainstalować urządzenia podłączane do prądu – zarówno zabijające, jak i odstraszające komary i meszki.
Zwalczanie chemiczne komarów i meszek. Co robić, gdy odstraszanie to za mało?
W pomieszczeniach można stosować dostępne na rynku środki owadobójcze, np. Spray na owady latające Expel – skutecznie zwalcza komary i meszki. Środki chemiczne należy stosować ostrożnie – zgodnie z zaleceniami producenta. Należy chronić oczy i usta przed kontaktem z preparatem.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia prouktów: www.videx.pl, zdjęcie główne: Gophotograph / Adobe Stock oraz Егор Камелев / Pixabay, PublicDomainPictures