Logo
Logo

Koniec z meszkami! Posadź tych 6 roślin, a problem zniknie

Ciepłe, słoneczne dni sprzyjają nie tylko piknikom i spacerom, ale niestety również wzmożonej aktywności meszek. Te małe, ale bardzo dokuczliwe owady potrafią skutecznie zakłócić letni wypoczynek. Ugryzienia meszek, choć zazwyczaj niegroźne dla zdrowia, są bolesne i mogą powodować nieprzyjemne zaczerwienienia czy obrzęki. Dziś pokażemy, jak naturalnie odstraszyć te owady, korzystając z roślin, które można posadzić wokół domu.

Rośliny jako broń na meszki? Tak!

Rośliny posiadają niezwykłą zdolność do wydzielania charakterystycznych zapachów, które są nie tylko przyjemne dla ludzkiego nosa, ale również nieznośne dla owadów, w tym meszek. Ale dlaczego tak się dzieje? To nie jest kwestia prostego "gustu" owada. Meszki, jak się okazuje, są szczególnie wrażliwe na pewne składniki chemiczne zawarte w roślinnych aromatach. Te związki mogą dezorientować owady, zakłócając ich systemy nawigacyjne lub maskując zapachy, które zazwyczaj przyciągają je do ludzi, takie jak naturalny zapach skóry.

Właśnie dlatego wprowadzenie do ogrodu lub wokół domu roślin, które naturalnie emitują te aromaty, stanowi skuteczny i przyjazny dla środowiska sposób na odstraszenie owadów bez użycia szkodliwych chemikaliów.

"Zielona obrona" przeciw meszkom! Poznaj 6 roślin, które skutecznie je odstraszą

Oto kilka roślin, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcesz, by omijały Twój ogród, taras lub balkon:

Bazylia w ogrodzie na meszki
Fot. Maksim Shebeko / AdobeStock

Bazylia

Bazylia to nie tylko świetny dodatek do wielu dań, ale także skuteczny sposób na odstraszenie meszek. Roślina ta najlepiej rośnie w nasłonecznionych miejscach i potrzebuje przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby. Regularne obrywanie liści nie tylko stymuluje jej wzrost, ale również uwalnia więcej olejków eterycznych, które działają odstraszająco na owady.
► Sprawdź, jak uprawiać bazylię, by bujnie rosła przez cały rok. Wszystkiego dowiesz się z artykułów: Uprawa bazylii w ogrodzie oraz Uprawa bazylii w doniczce.
Melisa w ogrodzie na meszki
Fot. Snowboy / AdobeStock

Melisa

Melisa nie tylko doskonale smakuje w herbacie, ale również skutecznie odstrasza meszki. Preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w bardziej cienistych miejscach. Dodatkowo, roślina ta jest łatwa w uprawie i szybko się rozrasta, co czyni ją idealnym wyborem do każdego ogrodu.
► Przed posadzeniem melisy dowiedz się o niej wszystkiego, co potrzeba, by nie popełnić błędu z opisu rośliny: Melisa lekarska
Tymianek w ogrodzie na meszki
Fot. coco / AdobeStock

Tymianek

Zapach cytrynowy, który wydziela tymianek, jest nieprzyjemny dla meszek i innych owadów. Tymianek jest również łatwy w uprawie i świetnie nadaje się do nasadzeń w ogrodzie lub w doniczkach na balkonie.
► Zanim zaplanujesz uprawę tymianku, przeczytaj opis rośliny, w którym znajdziesz informacje o jego uprawie i pielęgnacji: Tymianek pospolity / Macierzanka tymianek
Plektrantus koleusowaty w ogrodzie na meszki
Fot. Martina / AdobeStock

Plektrantus koleusowaty (komarzyca)

Ta roślina jest znana z bardzo intensywnego działania odstraszającego. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, a regularne podlewanie zapewni jej zdrowy wzrost i obfitość liści, które są źródłem odstraszających zapachów.
► Podoba Ci się plektrantus i chcesz go wprowadzić do swojego ogrodu? Dowiedz się o nim więcej z naszego opisu rośliny: Plektrantus koleusowaty / Komarzyca
Kocimiętka w ogrodzie na meszki
Fot. kazakovmaksim / AdobeStock

Kocimiętka

Nie tylko kocie, ale i ludzkie ogrody mogą skorzystać z obecności kocimiętki. Dzięki zawartości olejku neptalaktonu, roślina ta odstrasza meszki. Dodatkowo, kocimiętka kwitnie przez całe lato, co czyni ją piękną ozdobą ogrodu.
► Dowiedz się więcej o kocimiętce, jej odmianach i uprawie z artykułu: Lubisz zapach kocimiętki? Zobacz, jak ją uprawiać i o nią dbać!
Lawenda w ogrodzie na meszki
Fot. Александр Беспалый / AdobeStock

Lawenda

Lawenda to kolejna roślina, która efektywnie odstrasza owady. Jej intensywny zapach nie tylko kojąco wpływa na ludzi, ale także skutecznie odstrasza meszki.
► Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sadzeniu i pielęgnacji lawendy, by pięknie i długo kwitła, przeczytaj ten artykuł: Jak pielęgnować lawendę, by kwitła obficie przez całe lato?
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Co robić po ugryzieniu meszki?

Mimo wszystkich środków ostrożności, ugryzienia mogą się zdarzyć. W takim przypadku ważne jest szybkie działanie:

  1. Dezynfekcja - Przemyj miejsce ugryzienia wodą utlenioną lub antyseptycznym preparatem, aby uniknąć infekcji.
  2. Łagodzenie objawów - W przypadku silnego swędzenia lub obrzęku, stosuj okłady z lodu lub smaruj miejsce ugryzienia żelem aloesowym. Sok z cebuli czy okłady z sody oczyszczonej również mogą przynieść ulgę.
  3. Leczenie - Jeśli objawy są poważne lub nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem. Może to oznaczać, że ugryziona osoba jest uczulona i ugryzienia meszek mogą okazać się dla niej niebezpieczne.

Posadzenie odpowiednich roślin wokół domu może znacząco zmniejszyć liczbę nieproszonych gości w postaci meszek. Nie tylko uchroni to nas przed ich uciążliwością, ale także pozwoli cieszyć się pięknem i aromatem naturalnych repelentów w naszym otoczeniu.


Zdjęcie tytułowe: ViniSouza128 / AdobeStock

Autor
Koniec z meszkami! Posadź tych 6 roślin, a problem zniknie
Koniec z meszkami! Posadź tych 6 roślin, a problem zniknie
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl