Logo
Logo

Meszki gryzą i psują Ci wieczory? Wystarczy postawić to na parapecie, a owady nie wlecą do domu

Wiosna i lato to czas relaksu na świeżym powietrzu, ale często nasz odpoczynek zakłócają mali krwiopijcy – meszki. Te niewielkie owady są nie tylko bardzo uciążliwe, ale ich ukąszenia mogą być bolesne i wywołać nieprzyjemne reakcje skórne. Na szczęście, istnieje prosty i naturalny sposób, by zminimalizować ich obecność w naszym otoczeniu. Rośliny doniczkowe, których intensywny zapach odstrasza te małe owady, mogą być nie tylko pięknym dodatkiem do naszego domu, ale również skuteczną barierą ochronną.

Naturalna ochrona przed meszkami. Wykorzystaj te rośliny w swoim otoczeniu

Meszki to małe, lecz niezwykle dokuczliwe owady, które potrafią skutecznie zakłócić spokojne wieczory w ogrodzie lub na balkonie. Ich obecność jest szczególnie odczuwalna w ciepłe, wilgotne dni, kiedy to w poszukiwaniu wilgoci i pożywienia gromadzą się wokół ludzi i zwierząt.

Ukąszenia meszek powodują bolesne, swędzące bąble i zaczerwienienie skóry, co może być szczególnie uciążliwe dla osób o wrażliwej cery lub skłonnościach alergicznych. Dodatkowo, ich liczba i natręctwo mogą znacznie obniżyć jakość życia, utrudniając wieczorne relaksowanie się na świeżym powietrzu, a nawet zakłócając sen, gdy owady te dostaną się do wnętrza domów.

Jak wygląda meszka?
Fot. ViniSouza128 / AdobeStock
Meszki są drobnymi owadami, osiągającymi zaledwie kilka milimetrów długości. Samice, żywiące się krwią ludzi i zwierząt, sprawiają najwięcej problemów. Ich unikalna budowa aparatu gębowego, umożliwia im przecinanie ludzkiej skóry w celu dostępu do pożywnej krwi.

Co odstrasza meszki w domu i ogrodzie?

Zanim sięgniemy po chemiczne środki odstraszające, warto rozważyć naturalne metody. Rośliny doniczkowe to doskonały sposób na odstraszenie meszek, dzięki swoim olejkom eterycznym i specyficznym zapachom, które są nieprzyjemne dla wielu owadów. Umieszczenie ich w strategicznych miejscach, takich jak parapety okienne czy balkony, może znacznie zmniejszyć liczbę owadów w naszym otoczeniu.

Jak wygląda ukąszenie meszki?
Fot. Bits and Splits / AdobeStock
W miejscu ukąszenia pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, które są często bolesne i powodują uczucie pieczenia oraz rozpierania. Te symptomy zazwyczaj utrzymują się przez krótki czas, od 24 do 48 godzin. W niektórych przypadkach mogą również wystąpić bardziej poważne reakcje, takie jak uogólniona pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy czy nawet wstrząs anafilaktyczny.
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Rośliny doniczkowe, które odstraszają meszki

 1. Bazylia – Oprócz swoich walorów kulinarnych, bazylia jest skuteczna w odstraszeniu meszek dzięki silnemu aromatowi. Może być uprawiana w doniczkach i umieszczona na parapetach.
 2. Mięta – Silny, orzeźwiający zapach mięty jest nieprzyjemny dla meszek. Dodatkowo, roślina ta jest łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do doniczek na zewnątrz.
 3. Lawenda – Znana ze swojego uspokajającego zapachu, lawenda również odstrasza meszki i inne owady. Może być pięknym i praktycznym dodatkiem do domowego parapetu.
 4. Pelargonia – Jej silny, lekko cytrynowy zapach nie jest tolerowany przez meszki. Pelargonie są również atrakcyjne wizualnie, co czyni je popularnym wyborem wśród roślin doniczkowych.
 5. Cymbopogon (trawa cytrynowa) – Intensywny zapach cytryny, który wydziela, jest jednym z najlepszych naturalnych środków odstraszających owady, w tym meszki.

Jak dbać o rośliny odstraszające meszki?

Aby rośliny doniczkowe efektywnie odstraszały meszki, muszą być zdrowe i dobrze rosnąć. Kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków, które różnią się w zależności od gatunku.

 • Na przykład, bazylia, która jest bardzo skuteczna przeciwko meszkom, wymaga dużo światła i regularnego podlewania, ale nie toleruje nadmiaru wody.
 • Z kolei lawenda, także ceniona za swoje właściwości odstraszające, preferuje suchsze, dobrze przepuszczalne gleby i pełne nasłonecznienie.
 • Warto regularnie przycinać rośliny, co nie tylko stymuluje ich wzrost, ale także zwiększa produkcję olejków eterycznych, które odstraszają owady.
 • Dodatkowo, odpowiednie nawożenie, które dostosowane jest do potrzeb każdej rośliny, może pomóc w utrzymaniu ich zdrowia i witalności, co bezpośrednio przekłada się na ich zdolność do odstraszania meszek.

Urządzenie odstraszające meszki
Urządzenie odstraszające meszki
ECO ELECTRO to urządzenie elektryczne działające na wymienne butelki. Zawiera wkłady do urządzenia, które są ekologiczne na bazie Citronelli o przyjemnym zapachu. Płyn zawiera naturalne olejki eteryczne: lawendę cytrynę i eukaliptus. Urządzenie skutecznie odstrasza komary, muchy i inne rodzaje owadów.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak jeszcze można odstraszyć meszki?

Oprócz roślin doniczkowych, istnieją inne naturalne metody, które mogą pomóc w odstraszaniu meszek.

 1. Jedną z nich jest wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego; na przykład, lampy emitujące żółte światło są mniej atrakcyjne dla wielu owadów niż standardowe, białe światło.
 2. Stosowanie naturalnych olejków eterycznych, takich jak olejek z eukaliptusa, lawendy czy cytronelli, może również odstraszać meszki, gdy są one rozpylane w miejscach, gdzie ludzie spędzają czas na zewnątrz.
 3. Dodatkowo, ważne jest, aby utrzymać czystość w miejscach, gdzie meszki mogą się rozmnażać, takich jak zbiorniki wodne czy stare donice, gdzie gromadzi się woda deszczowa.
 4. Regularne sprzątanie ogrodu i usuwanie zastoin wodnych ograniczy populację meszek w najbliższym otoczeniu, co znacząco wpłynie na komfort życia podczas cieplejszych miesięcy.  


Zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Autor
Meszki gryzą i psują Ci wieczory? Wystarczy postawić to na parapecie, a owady nie wlecą do domu
Meszki gryzą i psują Ci wieczory? Wystarczy postawić to na parapecie, a owady nie wlecą do domu
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl