Logo
Logo
Porady ogrodnicze
Owady + WSZYSTKIE TAGI

Meszki w ogrodzie | Jak zwalczać i zapobiegać?

Meszki to jedne z najbardziej dokuczliwych owadów, które można spotkać zarówno w ogrodzie, jak i domu. Są mniejsze od komarów, ale ich ukąszenie są bardziej nieprzyjemne, a duża ilość meszków może stać się prawdziwym utrapieniem. Jak wyglądają meszki? Jak zwalczyć meszki w domu i w ogrodzie?

Spis treści
Jak wyglądają meszki? Czy meszki są niebezpieczne? Skąd się biorą meszki? Jak sobie poradzić z inwazją meszek?

Jak wyglądają meszki?

Meszki swoim wyglądem przypominają nieco komary, ale są od nich znacznie mniejsze. Mają od 1 do 6 mm długości, podłużne lub krępe ciało w szarym kolorze. Charakterystyczne są dość grube odnóża i szerokie skrzydła.

Samice są drapieżne i żywią się krwią ludzi oraz zwierząt, aby osiągnąć gotowość do rozmnażania się. Do ludzi meszki przyciąga zapach potu.

 
 

Czy meszki są niebezpieczne?

Meszki nie są groźne dla człowieka, ale ich ukąszenia są bardzo nieprzyjemne, gdyż mimo braku jadu rany są dość bolesne, gdyż te małe owady dosłownie rozrywają skórę. Chociaż rany nie są duże, to utrzymują się przez kilka dni, a kontakt ze śliną meszki powoduje opuchliznę i znaczny świąd.

Oczywiście rany są najbardziej dokuczliwe u osób, które mają alergię na mieszki. Miejsce po ukąszeniach warto przemyć wodą z mydłem, a jeśli objawy są bardzo nasilone, to warto zastosować leki przeciwalergiczne zarówno w maści, jak i w tabletkach.

Skąd się biorą meszki?

Meszki przyciągane są przez zapach fermentujących owoców, a także przez dojrzałe owoce i warzywa. To dlatego można je zaobserwować głównie w okresie dojrzewania plonów, ale równie chętnie przylatują do zapachu nadpsutego jedzenia.

Najwięcej meszek jest w ogrodzie w pobliżu sadów, krzewów owocowych i kompostów. Szczególnie dużo jest ich w pobliżu zbiorników wodnych, gdyż to w nich się rozmnażają.

 
 

Jak sobie poradzić z inwazją meszek?

Jak zapobiegać pojawianiu się meszek w ogrodzie?

Przede wszystkim należy zapobiegać pojawianiu się meszek, gdyż po pierwszych osobnikach szybko pojawiają się kolejne, a ze względu na szybkie rozmnażanie się, problem szybko narasta.

  • Warto więc zasadzić rośliny, których nie lubią te owady, np.: geranium, szałwii, mięty, czy tymianku – wszystkie te, które wydzielają specyficzny, nieprzyjemny dla meszek zapach.
  • W oknach warto zamontować moskitiery, które przy okazji ograniczą ilość też innych owadów np. much, czy komarów.
  • Dobrym sposobem na meszki w domu są też olejki eteryczne o zapachu wanilii, lawendy, goździków lub migdałów.
  • Do indywidualnej ochrony przed meszkami warto wykorzystywać spraye przeciw owadom.
  • Można również przygotować różnego rodzaju pułapki. Szczególnie skuteczne są owoce, które można pokroić, okleić taśmą klejącą i ponakłuwać. Dzięki temu meszki dostaną się do wnętrza owoców, ale nie będą mogły wyjść. Po kilku dniach owoce wraz z owadami można wyrzucić. Podobnie zadziała pułapka wykonana z plastikowej butelki, którą należy przeciąć na pół i górną część włożyć do dolnej szyjką skierowaną ku dołowi. Do środka należy wlać ocet z dodatkiem cukru, co zwabi meszki, które nie będą mogły się wydostać. Kolejnym sposobem jest słoik, w którym znajduje się sok jabłkowy, a jeszcze lepiej ocet jabłkowy, wymieszany z płynem do mycia naczyń tak, aby powstała piana – owady wpadną do pojemnika, a przez płyn do mycia naczyń już go nie opuszczą. Tego typu pułapki najlepiej ustawiać w kuchni lub altanie tam, gdzie meszki są najbardziej dokuczliwe.

Płyn na meszki – zapobiegaj pogryzieniu przez owady!
Aerozol jest przeznaczony do odstraszania komarów, meszek i kleszczy. Do stosowania na odzież. Skutecznie odgania owady w tym meszki przez 8 godzin.
Kup online tutaj
 
 

Jak chronić się przed gryzieniem meszek?

Najlepszą ochroną przed ukąszeniami jest odpowiedni ubiór, który zasłoni skórę. Dobrym sposobem jest również przyjmowanie witamin z grupy B, które zmieniają zapach potu, przez co meszki przestają go rozpoznawać. Jednak nie należy z tym przesadzać, gdyż jej przedawkowanie jest niebezpieczne dla zdrowia. Meszki nie lubią również zapachu czosnku, więc jego spożywanie również może być pomocne w ochronie przed tymi owadami.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kanachaifoto i Henrik Larsson / AdobeStock

Autor
Meszki w ogrodzie | Jak zwalczać i zapobiegać?
Meszki w ogrodzie | Jak zwalczać i zapobiegać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zwierzeta_w_ogrodzie
NAJNOWSZE TREŚCI