Jak pozbyć się komarów z domu i ogrodu?
Komary to jedne z najbardziej uciążliwych i znienawidzonych owadów. Ich charakterystyczne brzęczenie prawie zawsze zwiastuje swędzące ukłucie! Trudno się przed nimi zabezpieczyć, choć na rynku jest wiele preparatów odstraszających. Dowiedz się, jak zapobiegać i jak skutecznie zwalczać komary.
Sezon na komary
Pierwsze komary mogą pojawić się już w kwietniu, ale najwięcej wylęga się w maju (gdy jest ciepły i wilgotny), ostatnie mogą latać, aż do października. Komary są najbardziej aktywne w bezwietrzne i ciepłe dni, rano – do godziny 11, a wieczorem – od godziny 16-17. (źródło: Stefan Niesiołowski o komarach dla TVN Meteo)
Krwiożercze samice komarów
Samce komarów nie są uciążliwe, nie gryzą, żywią się nektarem kwiatów i giną tuż po kopulacji. Tylko samice komarów żywią się krwią ssaków! i bardzo często gryzą ludzi. Potrzebują krwi, aby złożyć jaja. Przywabia je zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posługują się także termodetekcją, dlatego bardziej narażeni na ukąszenia komarów są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety w okresie owulacji (związane jest to z temperaturą ciała, wyższą od przeciętnej). (źródło: Wikipedia)
Larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym, więc osobniki dorosłe obserwowane są zwykle na terenach podmokłych, w pobliżu jezior, stawów, rzek i oczek wodnych. W czasie wilgotnego i ciepłego lata, larwy komarów wystarczające warunki do rozwoju znajdą nawet w głębszej kałuży czy rowie.
Mosquito from Amprods on Vimeo
Czy komary przenoszą choroby?
W krajach o cieplejszym klimacie, tropikalne komary często przenoszą wirusy, powodujące groźne choroby u człowieka (np. malaria, wirus zika – przenoszony tylko przez komara Aedes aegypti), w Polsce – komary brzęczące, syn. komary pospolite (Culex pipiens) rzadko przenoszą choroby, notowano jedynie dirofilariozę i eiszmaniozę (egzotyczne choroby przenoszone z psów na człowieka) (źródło: poradnikzdrowie.pl) Jak do tej pory nie zostały potwierdzone hipotezy brazylijskich naukowców, że „zwykłe” komary (w Polsce) mogą przenosić wirus zika! (źródło: TVN24 oraz PAP Nauka w Polsce)
Zwalczanie komarów i zapobieganie ich pojawieniu
Większość ekspertów zgodnie przyznaje, że nie ma w pełni skutecznej metody zapobiegającej pojawieniu się komarów. Warto więc stosować kilka naraz. Nie gwarantuje to 100% zabezpieczenia, ale z pewnością ograniczy liczbę ukąszeń.
Chemiczne odstraszacze komarów
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele najróżniejszych repelentów – preparatów odstraszających komary. Zawierają one różne substancje aktywne, m.in. DEET (najskuteczniejszy, ale też najbardziej kontrowersyjny), Ikarydynę lub IR3535. Środki te występują głównie w postaci aerozoli, sprayów lub maści. Należy je nanieść na skórę (najlepiej robić to na zewnątrz) i zmyć, gdy już nie będziemy potrzebowali ochrony.
![]() fot. skeeze - Pixabay |
Często reklamowane i stosowane są elektrofumigatory – elektryczne odstraszacze, wtykane do kontaktów. Przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Zawierają zwykle jeden z naturalnych olejków eterycznych.
Na zewnątrz (tylko!) można stosować fumigatory – t.j. świece zapachowe i dymiące spiralki – wydzielają one trucizny w postaci gazów, dymów lub par (źródło: bangla.pl)
Naturalne metody na komary
Komary nie lubią zapachów naturalnych olejków eterycznych z roślin (eukaliptusa cytrynowego, citronelli, miotły indyjskiej, bodziszka czy trawy cytrynowej), warto więc gdzieniegdzie ustawić kominki/domki eteryczne i dodać do podgrzewanej wody kilka (pachnących dla nas, a odpychających dla komarów) kropli olejku.
Można także spróbować wbić kilka goździków w połówkę cytryny lub zjeść czosnek – podobno zapach wydzielany przez skórę odstrasza komary.
Bariery przeciwko komarom
Najskuteczniejsza jest moskitiera, wstawiona w okno. Tworzy ona mechaniczną przeszkodę, której żaden komar nie jest w stanie pokonać. Najlepiej zamontować ją na uchylnych oknach oraz na futrynie drzwi tarasowych. Moskitierę można dodatkowo skropić olejkiem eterycznym, którego zapach dodatkowo odstraszy owady.
Podczas pobytu w ogrodzie (zwłaszcza po zmroku) warto zakładać odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz skarpetki, a odsłonięte części ciała smarować specjalnym repelentem.
Jakie rośliny odstraszają komary?
Komary nie lubią zapachu niektórych roślin – większość z nich to piękne rośliny ozdobne lub aromatyczne zioła, dlatego warto posadzić je (w ogrodzie, przy tarasie lub w doniczkach) dla walorów ozdobnych i cennych właściwości, a nacieszymy nasze zmysły, może przy okazji odstraszymy kilka komarów.
Rośliny ozdobne Plektrantus koleusowaty, komarzyca (Plectranthus forsteri) |
Rośliny użytkowe – zioła Kocimiętka Faassena (Nepeta ×faassenii) |
Opisy tych gatunków znajdziesz w katalogu roślin |
Pułapka na komary
Najprostszą pułapkę na komary można zrobić z pustej butelki, wypełnionej ciepłą wodą z cukrem i drożdżami. Zobacz jak ją zrobić, jak działa... i czy w ogóle działa?!!!
Więcej porad na Drewno Zamiast Benzyny
Tekst: Reakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: fot. Oberholster Venita - Pixabay
Komentarze